• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 •                  Informacje o badaniu         Biorę udział       Nie obchodzi mnie to 

  Olecko - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 41 – łącząca stację Ełk ze stacją Gołdap, przechodząca przez stację Olecko. Obecnie odcinek Olecko-Gołdap jest całkowicie nieprzejezdny. Ruch pasażerski na odcinku Ełk-Olecko zakończył się z wprowadzeniem rozkładu jazdy 2012/2013.Olecko (dawniej także Margrabowa, niem. Marggrabowa lub Oletzko, od 1928 Treuburg) – miasto w północno-wschodniej części Polski w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie oleckim, nad rzeką Legą (dawniej Oleg) i Jeziorem Oleckim Wielkim. Siedziba gminy Olecko. Stolica "Mazur Garbatych".
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Dawny dworzec kolejowy, widok od strony miasta
  Szynobus na peronie w Olecku

  Olecko - stacja kolejowa w Olecku, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce.

  Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.Rail Baltica – linia kolejowa będąca, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łącząca Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana Rail Baltica w Polsce to 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością 160 km/h. Jeden z priorytetowych projektów Trans-European Transport Networks (Sieci Transeuropejskie TEN-T).

  W dn. 31 maja 1993 r. zawieszono ruch pociągów na odcinku Olecko - Gołdap, a 31 sierpnia 1999 r. na odcinku Olecko - Suwałki i Ełk - Olecko. W lutym 2005 r. reaktywowano połączenie kolejowe Ełk - Olecko, a w czerwcu 2006 r. Olecko - Suwałki. W 2010 zlikwidowano pasażerskie połączenie do Suwałk, a z końcem 2012 roku Przewozy Regionalne zlikwidowały połączenia do Ełku. W planach PKP istnieje także koncepcja odbudowy linii kolejowej Olecko - Kruklanki (Giżycko) i elektryfikacja wszystkich połączeń z miastem oraz budowa nowoczesnego dworca w ramach przebiegu przez miasto Rail Baltici.

  Ełk – stacja kolejowa przy ulicy Dąbrowskiego 16 w Ełku, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Główna stacja ełckiego węzła kolejowego.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

  Połączenia[ | edytuj kod]

 • Ełk
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Olecko
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Olecko w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Olecko w Atlasie Kolejowym Polski – www.atlaskolejowy.pl
 • Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.Kruklanki (niem. Kruglanken) – duża wieś mazurska położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Kruklanki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama