• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olecko - gmina

  Przeczytaj także...
  Olecko-Kolonia – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. Część osady administracyjnie znajduje się w granicach miasta Olecko.Kolonie Dąbrowskie – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Mapa administracyjna Gminy Olecko

  Oleckogmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim.

  Siedziba gminy to Olecko.

  Według danych z 31 grudnia 2009 gminę zamieszkiwało 21 439 osób.

  Zatyki (Krzymek, niem. Sattycken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.Gąski – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Olecko ma obszar 266,6 km², w tym:

 • użytki rolne: 69%
 • użytki leśne: 16%
 • Gmina stanowi 30,51% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 2008:

  Szczecinki (niem. Szczeczinken, 1916–1945 Eichhorn) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.Dzięgiele Oleckie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Olecko w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Olecko.png

  Sołectwa[]

  Babki Gąseckie, Babki Oleckie, Borawskie, Borawskie Małe, Dąbrowskie, Dobki, Doliwy, Duły, Dzięgiele Oleckie, Gąski, Gordejki, Jaśki, Judziki, Kijewo, Kukowo, Lenarty, Łęgowo, Możne, Olszewo, Plewki, Raczki Wielkie, Rosochackie, Sedranki, Szczecinki, Ślepie, Świdry, Zabielne, Zajdy, Zatyki.

  Gmina Kalinowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Giże – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego.

  Pozostałe miejscowości[]

  Biała Olecka, Dąbrowskie-Osada, Giże, Gordejki Małe, Imionki, Imionki PKP, Kolonie Dąbrowskie, Lesk, Lipkowo, Olecko-Kolonia, Pieńki, Przytuły, Siejnik, Skowronki, Wólka Kijewska, Zielonówek.

  Sąsiednie gminy[]

  Bakałarzewo, Ełk, Filipów, Kalinowo, Kowale Oleckie, Świętajno, Wieliczki

  Przypisy

  Olecko (dawniej także Margrabowa, niem. Marggrabowa lub Oletzko, od 1928 Treuburg) – miasto w północno-wschodniej części Polski w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie oleckim, nad rzeką Legą (dawniej Oleg) i Jeziorem Oleckim Wielkim. Siedziba gminy Olecko. Stolica "Mazur Garbatych".Olszewo ( niem. Olschöwen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zajdy (niem. Sayden, od 1938 r. Saiden) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.
  Przytuły (niem. Przytullen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.
  Imionki PKP – nieoficjalna nazwa osady wsi Imionki w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.
  Gmina Wieliczki leży we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego w powiecie oleckim. Liczy ok. 3600 mieszkańców. Siedzibą gminy są Wieliczki.
  Kukowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Lenarty – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
  Rosochackie – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.