• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ole Ritter

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Hugh William Porter MBE (ur. 27 stycznia 1940 w Wolverhampton) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, ośmiokrotny medalista torowych mistrzostw świata.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Ole Jørgen Phister Ritter (ur. 29 sierpnia 1941 w Slagelse) – kolarz torowy i szosowy, srebrny medalista torowych oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.

  XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Kariera[]

  Pierwsze sukcesy w karierze Ole Ritter osiągnął w 1962 roku, kiedy na szosowych mistrzostwach świata w Salò wspólnie z Vagnem Bangsborgiem, Mogensem Tvillingiem i Ole Krøierem zdobył srebrny medal w drużynowej jeździe na czas, a indywidualnie był drugi za Włochem Renato Boncionim w wyścigu ze startu wspólnego. Dwa lata później wystartował na igrzyskach olimpijskich w Tokio, zajmując odpowiednio 7. i 74. miejsce. Kolejny medal zdobył na torowych mistrzostwach świata w Montevideo w 1968 roku, gdzie zdobył srebrny medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie zawodowców, ulegając jedynie Brytyjczykowi Hugh Porterowi. W 1973 roku był siódmy w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia, a trzy lata wcześniej zajął dziewiątą pozycję. Ponadto w latach 1962, 1964 i 1966 zdobywał mistrzostwo Danii w wyścigu ze startu wspólnego.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • 65. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1968 odbyły się w dwóch miastach: stolicy Włoch - Rzymie (konkurencje zawodowców i kobiet) oraz stolicy Urugwaju - Montevideo (amatorzy). W programie mistrzostw znalazło się jedenaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet oraz sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, a także wyścig tandemów i wyścig na 1000 m dla mężczyzn.42. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1969 odbyły się w belgijskiej miejscowości Zolder (wyścig zawodowców mężczyzn i kobiet) oraz w czechosłowackim mieście Brno (amatorzy indywidualnie i drużynowo), w dniach 22 - 24 sierpnia 1969 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.