• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oleška

  Przeczytaj także...
  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.Jilemnice (niem. Starkenbach) - miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 386 ha, a liczba jego mieszkańców 5 777 osób.
  Semily (niem. Semil, pl. Semile) - miasto w Czechach, w kraju libereckim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 1 631 ha, a liczba jego mieszkańców 9 040 osób.

  Oleška - rzeka przepływająca przez Podgórze Karkonoskie (czes. Krkonošské podhůří i Czeski Raj (czes. Český ráj), lewy dopływ Izery. Długość - 43,2 km, powierzchnia zlewni - 171,1 km². Średni przepływ przy ujściu - 1,74 m³/s.

  Dopływy: lewe - Rokytka i Popelka, prawe - Tampelačka.

  Źródła Oleški znajdują się we wsi Studenec niedaleko Jilemnic. W górnym biegu, we wsi Levínská Olešnice znajduje się sztuczny zbiornik wodny. Oleška płynie przez miejscowości Stará Paka i Semily, gdzie uchodzi do Izery. W dolnym biegu, od Libštátu lub ze Staré Paky wykorzystywana do turystyki wodnej.

  Izera (czes. Jizera, niem. Iser) – rzeka w Czechach, a w górnym biegu również w Polsce; prawy dopływ Łaby, dł. 164 km.Zbiornik wodny – zagłębienie terenu wypełnione wodą stojącą (w przeciwieństwie do cieków – wód płynących).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stará Paka – gmina w Czechach, w powiecie Jiczyn, w kraju hradeckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2014 liczyła 2 052 mieszkańców.
  Czeski Raj (czes. Český ráj, niem. Böhmisches Paradies) - region turystyczny w północnych Czechach, słynący z niezwykłych formacji przyrodniczych (m.in. skalne miasta, liczne skałki) oraz pamiątek historycznych; w 2005 uznany został geoparkiem UNESCO. Jest to również najstarszy w Czechach obszar chronionego krajobrazu (Chráněná krajinná oblast Český ráj, od 1955) o powierzchni 181,5 km². Nazwę "Czeski Raj" nadali prawdopodobnie kuracjusze odwiedzający uzdrowisko Sedmihorky.
  Podgórze Karkonoskie (cz. Krkonošské podhůří, 332.39) – według podziału fizycznogeograficznego Jerzego Kondrackiego mezoregion wchodzący w skład Sudetów Zachodnich. Obejmuje najbardziej na południe wysuniętą ich część. Leży całkowicie w Czechach, na południe od Karkonoszy. Jego powierzchnia wynosi 1247 km². Najwyższym wzniesieniem jest Hejlov (835 m n.p.m.) w części o nazwie Vysocká hornatina. Leży w dorzeczu Łaby i jej dopływów – Úpy i Izery. Zbudowana jest ze skał osadowych – piaskowców, zlepieńców i skał wulkanicznych – porfirów, melafirów i ich tufów, pochodzących z górnego karbonu i dolnego permu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.