• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oldenburg

  Przeczytaj także...
  Machaczkała (aw. МахIачхъала Maħačqala; ros. Махачкала) – stolica Dagestanu, autonomicznej republiki, wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.Oldenburgowie – dynastia pochodzenia niemieckiego, panująca w Oldenburgu, księstwach Holsztynu (niem. Holstein) oraz krajach skandynawskich Danii, Norwegii i Szwecji. Boczne linie panowały także w Rosji (pod nazwą poprzedniej dynastii Romanowów) oraz w Grecji. Przedstawicielem tej dynastii jest także Filip Mountbatten, książę-małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II
  Gmina Żarów – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wałbrzyskim.
  Teatr w Oldenburgu

  Oldenburg, Oldenburg (Oldb), Oldenburg (Oldenburg) (dolnoniem. Ollnborg, sater. Ooldenbuurich) - miasto w północno-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia nad rzeką Hunte i nad Kanałem Nadbrzeżnym. Liczy ok. 160,3 tys. mieszkańców. Rozwinięty przemysł spożywczy, odzieżowy, elektromaszynowy i maszynowy. Pełni funkcję ważnego portu śródlądowego, węzła kolejowego i drogowego. Jest również ważnym ośrodkiem naukowym, mieści się tutaj założony w 1973 roku uniwersytet.

  Księstwo Oldenburga, formalnie od 1815, a faktycznie od 1829 Wielkie Księstwo Oldenburga (niem. Großherzogtum Oldenburg) – historyczne państwo niemieckie powstałe w 1815 roku z ziem dawnego Księstwa Oldenburga (państwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego) włączonego w 1810 roku do Cesarstwa Francuskiego. Księstwo składało się z trzech oddzielnych terytoriów - Oldenburga i dwóch eksklaw: Birkenfeld i Eutin.Carl von Ossietzky Universität Oldenburg - uniwersytet w Oldenburgu, utworzony w 1973. Posiada ogród botaniczny Botanischer Garten Oldenburg . Patronem uczelni jest Carl von Ossietzky .

  Historia[]

  Prawa miejskie uzyskał w 1345 roku. Był siedzibą hrabiów Oldenburgów, a od 1774 roku stolicą księstwa. W latach 1918-1945 stolica Wolnego Miasta Oldenburg.

  27 lipca 1946 roku do miasta zostało przesiedlonych blisko 600 Niemców, mieszkańców małej wioski Kalno (Kalendorff), znajdującej się aktualnie na terenie Polski w gminie Żarów.

  Sport[]

 • VfB Oldenburg - klub piłkarski
 • Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

  Kraj związkowy, tzw. land (niem. das Land – „ziemia”, „kraj”, „kraina” lub das Bundesland – „kraj związkowy”) – nazwa części składowej federacji w Niemczech i Austrii.Kingston upon Thames – miejscowość w Wielkiej Brytanii, dawny ważny ośrodek miejski, w X w. miasto koronacyjne królów angielskich. Obecnie wchodzi w skład Wielkiego Londynu jako część gminy Kingston upon Thames.
 • Francja Cholet, Francja
 • Holandia Groningen, Holandia
 • Rosja Machaczkała, Rosja
 • Izrael powiat Mateh Asher, Izrael
 • Niemcy powiat Rügen, Meklemburgia-Pomorze Przednie do 3 września 2011, powiat zlikwidowany i utworzony Vorpommern-Rügen
 • Dania Taastrup, Dania
 • Anglia Kingston upon Thames, Anglia
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Kalno – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie Żarów. We wsi mieszka około 320 osób wzdłuż jedynej ulicy Kalno (typowa ulicówka). Dodatkowo w obrębie wsi na północny wschód znajduje się mała dzielnica, przysiółek Wostówka, którą zalicza się jako część administracyjną Kalna.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Kanał Nadbrzeżny (niem. Küstenkanal) – żeglugowy kanał śródlądowy w północnych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w pobliżu granicy z Holandią o długości 69,56 km. Łączy rzekę Hunte w Oldenburgu z Kanałem Dortmund-Ems, wykorzystującym fragment rzeki Ems, niedaleko miejscowości Dörpen. Kanał wykorzystywany jest do transportu węgla i torfu z Zagłębia Ruhry do Bremy. Dostępny jest dla statków o nośności do 1350 ton.
  Powiat Vorpommern-Rügen (niem. Landkreis Vorpommern-Rügen, pol. powiat Pomorze Przednie-Rugia) - niemiecki powiat leżący w północno-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Nordvorpommern, Rügen i miasta na prawach powiatu Stralsund.
  Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen, dolnosaks. Neddersassen, saterl. Läichsaksen) – drugi co do wielkości kraj związkowy w Republice Federalnej Niemiec przy granicy z Holandią. Siedziba administracyjna kraju związkowego znajduje się w mieście Hanower.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.