• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Old Spice

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kolonia (z łac. colonia „osada rolnicza”) – posiadłość państwa, nazywanego krajem macierzystym bądź metropolią, znajdująca się poza jego granicami i podlegająca bezpośredniej zależności politycznej i gospodarczej. Pierwsze kolonie zakładano już w starożytności w rejonie morza Śródziemnego, w okresie tak zwanej wielkiej kolonizacji greckiej. Najwięcej kolonii powstało w efekcie wielkich odkryć geograficznych. Do XIX wieku obie Ameryki, Azja, Afryka i Australia zostały spenetrowane przez europejskich osadników. Polityka promująca zajmowanie terytoriów zamorskich przez państwa wysoko rozwinięte określona została mianem kolonializmu.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Dezodorant Old Spice

  Old Spiceamerykańska marka kosmetyków dla mężczyzn i chłopców, takich jak wody kolońskie, dezodoranty, mydła, wytwarzana przez Shulton Company. W czerwcu 1990 przejęta przez przedsiębiorstwo Procter & Gamble.

  Historia[ | edytuj kod]

  Shulton Company, założył w 1934 William Lightfoot Schultz, producent mydła i artykułów toaletowych. Pierwsza wersja aromatu, zwana Early American Old Spice, była przeznaczona dla kobiet. Perfumy znalazły się w handlu w 1938 i odniosły sukces; równolegle pod tą samą marką sprzedawano kosmetyki męskie, głównie w okresie świątecznym. Podczas II wojny światowej fabryka wytwarzała farby do amunicji. W 1946 produkcję przeniesiono do Clifton w stanie New Jersey, gdzie istniała do wczesnych lat 90. XX w. Oprócz produktów własnych, przedsiębiorstwo wytwarzało kosmetyki pod markami m.in. Pierre Cardin i Nina Ricci.

  Cynamonowiec (Cinnamomum Scheffer) – rodzaj roślin z rodziny wawrzynowatych. Obejmuje ok. 250 gatunków, które pierwotnie występowały tylko we wschodniej i północno-wschodniej Azji. Obecnie uprawiane w całej strefie klimatu subtropikalnego. Wszystkie gatunki zawierają gruczołki, w których zbierają się olejki eteryczne. Gruczołki te znajdują się w całych roślinach (liście, drewno, kora, korzenie). Gatunkiem typowym jest Cinnamomum verum J. S. Presl.Pierre Cardin, pierw. Pietro Cardin (ur. 2 lipca 1922 w San Biagio di Callalta) – francuski projektant mody włoskiego pochodzenia. Jest to najstarszy żyjący projektant mody, a zarazem najdłużej pracujący w zawodzie, tworzy do dziś. W 2008 roku jego kolekcja została pokazana na Riwierze Francuskiej (Lazurowym Wybrzeżu).

  Największe sukcesy firma odniosła w branży kosmetyków męskich, opracowując szereg linii, m.in. Old Spice Lime, York Town, Night Spice, Santa Fe. Po przejęciu przedsiębiorstwa przez Procter & Gamble, część linii sprzedano innym przedsiębiorstwom, część zlikwidowano. Old Spice skupił się na produktach kosmetyki męskiej, głównie dezodorantów.

  Muszkatołowiec korzenny, muszkatowiec, muszkat (Myristica fragrans Houtt.) – gatunek drzewa z rodziny muszkatołowcowatych. Pochodzi ono z Wysp Banda (części Moluków zwanych Wyspami Korzennymi, będących częścią Archipelagu Malajskiego). Jego nasiona znane są jako przyprawa gałka muszkatołowa.Lawenda (Lavandula L. ) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje ponad 40 gatunków. Pochodzą one z obszaru śródziemnomorskiego od Wysp Kanaryjskich po Indie. Gatunkiem typowym jest Lavandula spica L..

  Produkty[ | edytuj kod]

  Aromat zwany Old Spice odznacza się przewagą ziela angielskiego, gałki muszkatołowej i cynamonu, przy jednoczesnym braku typowo męskich akcentów takich jak sosna czy lawenda. Główną ideą producenta było stworzenie aromatu, który kojarzyłby się z koloniami i żeglowaniem. Z tego powodu motywem ozdobnym na opakowaniach są żaglowce. Produkty Old Spice wyróżnia charakterystyczne opakowanie, do którego firma przykłada dużą wagę; niektóre wyroby tej marki mają wartość kolekcjonerską. Choć butelki wody kolońskiej były wytwarzane z różnych materiałów (szkło, ceramika, plastik), ich wygląd nigdy się nie zmienił. Produkty Old Spice sprzedawane są w umiarkowanej cenie.

  Nina Ricci - francuski dom mody i firma produkująca perfumy oraz kosmetyki założona w 1932 roku przez Ninę Ricci i jej syna Roberta.Boże Narodzenie, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego adwentem.

  Kontrowersje[ | edytuj kod]

  Niektóre kampanie reklamowe Old Spice uznane zostały za kontrowersyjne. W 2012 Komisja Etyki Reklamy uznała reklamę produktu Old Spice Man za dyskryminującą mężczyzn.


  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History of Old Spice (ang.). oldspice.com. [dostęp 2017-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-02)].
  2. John Biebel: How Old Spice Has Always Remained New ~ Fragrance Reviews (ang.). fragrantica.com, 2012-05-21. [dostęp 2017-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)].
  3. Old Spice Man – wróg Polaków. Komisja Etyki Reklamy potwierdza: spot dyskryminuje mężczyzn. natemat.pl. [dostęp 2017-12-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-17)].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.