• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Old Man of Hoy

  Przeczytaj także...
  Kolumna lub filar – geologiczna forma ukształtowania terenu złożona ze stromej, często wręcz pionowej kolumny lub kolumn skalnych w morzu niedaleko wybrzeża. Filary tworzą się gdy klifowa zatoka ulega erozji poprzez działanie fal morskich i wielkich mas wody uderzających o skałę. Siła wody osłabia klif powodując odpadanie części z nich, tworząc tym samym kolumny lub małe wyspy. Potrafią uformować się również gdy most skalny rozsypie się wskutek naturalnych procesów i grawitacji. Kolumna może rozpaść się lub ulec erozji pozostawiając gruzowisko. Kolumny zazwyczaj tworzą się z poziomo zalegających skał osadowych zwłaszcza wapiennych czy piaskowców lub skał wulkanicznych. Jest to spowodowane występowaniem poziomego uławicenia oraz pionowego ciosu.Sir Ranulph Twisleton-Wykeham-Fiennes, trzeci baronet, OBE (urodzony 7 marca 1944), znany jako Ranulph (Ran) Fiennes, jest brytyjskim odkrywcą oraz polarnikiem, będącym zdobywcą kilku rekordów, a także płodnym pisarzem. Fiennes służył osiem lat w Armii Brytyjskiej, gdzie brał udział w ekspedycji wspierającej armię Sułtanatu Omanu w walce z komunistycznymi rebeliantami. później, już jako profesjonalny podróżnik, został pierwszą osobą, która dotarła na biegun północny i biegun południowy drogą lądową i morską, a także pierwszym, który przemierzył całą Antarktydę piechotą. W maju 2009, w wieku 65 lat, zdobył Mount Everest. Według Księgi rekordów Guinnessa jest największym żyjącym odkrywcą. Jest autorem wielu książek na temat swojej służby w armii i ekspedycji a także polemiki broniącej Roberta Scotta przed współczesnymi rewizjonistami.
  Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich o wysokości 3970 metrów n.p.m. Jest najbardziej znaną górą w historii alpinizmu ekstremalnego. Wraz z Mönchem i Jungfrau tworzy trio (Dreigestirn) wielkich szczytów w północnej części berneńskiego Oberlandu w Szwajcarii. Jego północna ściana znana jest pod kilkoma nazwami: Eigerwand, Nordwand lub Mordwand (Ściana Śmierci) – to nazwa, jaką zaczęto określać ją po wielu tragicznie zakończonych próbach jej zdobycia.
  Old Man of Hoy

  Old Man of Hoy - skalna kolumna w pobliżu zatoki Rackwick na zachodnim wybrzeżu wyspy Hoy, w archipelagu Orkadów, w Szkocji. Ma 137 m wysokości. Jest popularnym celem wypraw wśród wspinaczy.

  Sama formacja ma prawdopodobnie mniej niż 400 lat. Nie widnieje ona na żadnej z map w okresie od 1600 do ok. 1750 r. W 1817 r. malarz William Daniell naszkicował Old Man of Hoy jako szeroką, u szczytu zwężającą się, kolumnę. Jeszcze w XIX wieku burza spowodowała odpadnięcie fragmentu kolumny doprowadzając ją mniej więcej do obecnego stanu.

  Sir Christian John Storey Bonington (ur. 6 sierpnia 1934 w Hampstead w Londynie) – wspinacz, alpinista i himalaista, podróżnik, najbardziej znany brytyjski alpinista profesjonalny o wielkim dorobku. Autor kilkunastu książek o tematyce górskiej. Z wykształcenia zawodowy wojskowy.Hoy (ze staronordyckiego Háey co oznacza wysoka wyspa) - druga co do wielkości wyspa archipelagu Orkadów o obszarze 142 km². Mieszka na niej tylko ok. 270 stałych mieszkańców.

  Pierwszego wejścia na Old Man of Hoy dokonali w 1966 r. Chris Bonington, Rusty Baillie i Tom Patey. Między 8 a 9 lipca 1967 r. telewizja BBC przeprowadziła transmisję z wyścigu na wierzchołek między trzema parami wspinaczy: Bonington i Patey, Joe Brown i Ian McNaught-Davis oraz Pete Crew i Dougal Haston.

  Joe Brown (ur. 26 września 1930 r. w Manchesterze) - brytyjski wspinacz. Jego osiągnięcia z zakresu wspinaczki obejmują zarówno góry w Wielkiej Brytanii np. Park Narodowy Snowdonia, Old Man of Hoy; oraz najwyższe pasma świata - Himalaje (między innymi Kanczendzonga) i Karakorum (między innymi Muztagh).Orkady (ang. Orkney Islands, wym. [ˌɔːknɪˈaɪləndz]; gael. Àrcaibh) – archipelag na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i otwartego Oceanu Atlantyckiego. W jego skład wchodzi 67 wysp o łącznej powierzchni 990 km². Ok. 20 z nich jest zamieszkanych.

  8 września 2006 r. na kolumnę wspiął się Sir Ranulph Fiennes (miał wtedy 62 lata), przygotowując się do zdobycia Eigeru.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pierwsze wejście na kolumnę
 • Old Man of Hoy
 • Warto wiedzieć że... beta

  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Ian McNaught-Davis - brytyjski wspinacz, alpinista i himalaista. W latach 1980. stał się szerzej znany jako prezenter trzech serii edukacyjnych w telewizji BBC, dotyczących nauki programowania i komputerów. Do niedawna był prezydentem Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych (UIAA).
  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
  Tom Patey (ur. 20 lutego 1920 - zm. 25 maja 1970) - był szkockim wspinaczem i pisarzem. Dokonał pierwszych wejść na: Old Man of Hoy, Am Buachaille w Szkocji. Wspinał się też w Alpach i Himalajach, gdzie dokonał pierwszych wejść na Rakaposhi (w wyprawie tej uczestniczył też Mike Banks) i Muztagh (w wyprawie tej uczestniczyli też John Hartog, Joe Brown i Ian McNaught-Davis).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.684 sek.