• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olchowiec - powiat krasnostawski

  Przeczytaj także...
  Żółkiewka - rzeka we wschodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Wieprz. Na rzece we wsi Wiśniów znajduje się elektrownia wodna. Przepływa przez miejscowości: Rożki, Żółkiewka, Średnia Wieś, Poperczyn, Olchowiec, Borówek, Czysta Dębina, Borów, Borów-Kolonia, Chorupnik, Gorzków-Wieś, Gorzków, Wiśniów, Wielkopole, Wielobycz, Białka, Niemienice, Zażółkiew.Gmina Żółkiewka – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie zamojskim.
  Mikołaj I Pawłowicz (ros. Николай I Павлович) (ur. 6 lipca 1796 w Carskim Siole, zm. 2 marca 1855 w Sankt Petersburgu) – cesarz Rosji od 1 grudnia 1825 (koronowany na cesarza 3 września 1826 roku), król Polski od 1825 (koronowany na króla Polski 24 maja 1829 roku, zdetronizowany przez polski Sejm 25 stycznia 1831), brat Aleksandra I (1777-1825), trzeci syn Pawła I (1754-1801), z dynastii Romanowów.

  Olchowiecwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Żółkiewka nad rzeką Żółkiewką, dopływem Wieprza.

  W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa zamojskiego.

  W 1946 odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy.

  Muzeum Lubelskie w Lublinie – należy do najstarszych i największych muzeów we wschodniej Polsce. Ma cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Główna siedziba muzeum i większość jego oddziałów to wysokiej klasy zabytki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Zabytki[]

  We wsi znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego oraz przeciwko kościoła, otoczony parkiem, klasycystyczny Dworek Preszlów z XIX w.

  Pierwszym właścicielem dworku był Ludwik Preszel (1772-1846), który ożenił się w 1813 roku z Ludwiką Weberówną właścicielką Żółkiewki. Ślub odbył się w kościele ewangelickim w Lublinie. W 1827 roku Preszel otrzymał szlachectwo (herb Trzciniec) od cara Mikołaja I za upowszechnianie edukacji i kulturę uprawiania roli. W 1830 Aleksander Kokular namalował jego portret znajdujący się obecnie w Muzeum Lubelskim na Zamku. Zamordowany 4 sierpnia 1846 roku przez lokaja na tle rabunkowym, został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Lublinie przy ul. Lipowej, gdzie znajduje się jego żeliwny nagrobek. Po jego śmierci dworek i folwark Olchowiec odziedziczył syn Adam (1816-1909), pochowany na cmentarzu katolickim w Żółkiewce.

  Żółkiewka (do 30 grudnia 1999 Żółkiewka-Osada) – wieś (1702-1868 miasto) w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie krasnostawskim, w gminie Żółkiewka nad rzeką Żółkiewką. Leży przy drodze nr 837.Aleksander Kokular (ur. 9 sierpnia 1793 w Warszawie, zm. 6 kwietnia 1846 tamże) – polski malarz, kolekcjoner i pedagog, przedstawiciel późnego klasycyzmu, współzałożyciel Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, wolnomularz.

  1 kwietnia 2011 roku, celem promocji Olchowca i ratowania „Dworka Preszlów”, odbył się w nim wernisaż rysunków i malarstwa „Ziemia Olchowiecka” Benka Homziuka i pokaz filmu „Olchowiec się budzi...” Jerzego Jacka Bojarskiego pod patronatem Wójta Gminy Jacka Lisa i Niecodziennik Biblioteczny

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Wspólnoty wyznaniowe[]

 • Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Olchowcu
 • Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy, Sala Królestwa
 • Urodzeni w Olchowcu[]

 • Henryk Hałka
 • Zobacz też[]

 • Olchowiec, Olchowiec-Kolonia
 • Przypisy

  1. 19 sierpnia 1946 „za pomoc udzielaną oddziałom partyzanckim w czasie okupacji” M.P. z 1947 r. Nr 25, poz. 170
  2. Kościół parafialny.
  3. Dworek Preszlów.
  4. niecodziennik.mbp.pl.
  5. Niecodziennik Biblioteczny.
  6. Dane według raportów wyszukiwarki zborów na oficjalnej stronie Świadków Jehowy (www.jw.org), dostęp z 5 czerwca 2014.

  Linki zewnętrzne[]

 • Olchowiec 2.) O., wś i fol., pow. krasnostawski w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r.
 • Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.Powiat krasnostawski – powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Krasnystaw.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sala Królestwa – miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.
  Województwo zamojskie - istniało w latach 1975-1998 z siedzibą w Zamościu, które było położone na terenie obecnego województwa lubelskiego w południowo-wschodniej Polsce.
  Zamek w Lublinie – zamek królewski w Lublinie, pierwotnie zbudowany w XII wieku, wielokrotnie przebudowywany, w latach 1831–1954 wykorzystywany jako więzienie, od 1957 siedziba Muzeum Lubelskiego.
  Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Wieprz – rzeka we wschodniej Polsce, prawy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 303 km, a powierzchnia jej dorzecza 10,4 tys. km². Swoje źródła bierze z okolic Wieprzowego Jeziora w pobliżu Tomaszowa Lubelskiego, a uchodzi do Wisły w okolicy Dęblina. Rzeka jest połączona z Krzną przez Kanał Wieprz-Krzna.
  Lublin (łac. Lublinum, jid. לובלין, lit. Liublinas, ros. Люблин) – miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położona na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.