• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Olaflur

  Przeczytaj także...
  Próchnica zębów (łac. caries dentium) – bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.Szkliwo (łac. enamelum) - tkanka pokrywająca zębinę w obrębie korony zęba warstwą grubości do 1400μm (np. na guzku żującym kłów lub na powierzchniach żujących trzonowców). Szkliwo jest zbudowane w 96-98% z materii nieorganicznej w postaci kryształów dwuhydroksyapatytu, czego efektem jest niezwykła twardość. Pozostałe 2-4% szkliwa stanowią związki organiczne i woda. Jako jedyna część zęba powstaje z komórek nabłonkowych, ameloblastów (adamantoblastów).
  Jama ustna (łac. cavum oris) wchodzi w skład układu pokarmowego (stanowi początkowy odcinek przewodu pokarmowego) i oddechowego.

  Olaflurorganiczny związek chemiczny, aminofluorek zapobiegający powstawaniu próchnicy zębów.

  Budowa cząsteczki[ | edytuj kod]

  Cząsteczka zbudowana z dwóch części:

 • hydrofobowego, niepolarnego ogona,
 • hydrofilowej, polarnej głowy, z którą są związane dwa jony fluoru.
 • Działanie[ | edytuj kod]

  Olaflur obniża napięcie powierzchniowe śliny i tworzą jednorodną warstwę na wszystkich powierzchniach jamy ustnej. Lekko kwasowy odczyn aminofluorku wspomaga tworzenie jednorodnej warstwy fluorku wapnia. Podczas ataku kwasów bakteryjnych jony fluoru zostają uwolnione i stymulują proces remineralizacji szkliwa, zapobiegając powstawaniu próchnicy.

  Jon – atom lub grupa atomów połączonych wiązaniami chemicznymi, która ma niedomiar lub nadmiar elektronów w stosunku do protonów. Obojętne elektrycznie atomy i cząsteczki związków chemicznych posiadają równą liczbę elektronów i protonów, jony zaś są elektrycznie naładowane dodatnio lub ujemnie.Dektaflur (łac. Dectaflurum) – organiczny związek chemiczny o strukturze amfifilowej. Zawiera 18-węglowy prosty łańcuch węglowodorowy (z jednym wiązaniem podwójnym) oraz grupę aminową w postaci soli z fluorowodorem. Należy do substancji typu aminofluorków, stosowanych w profilaktyce próchnicy zębów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Substancja ta została opracowana w latach 50. XX wieku przez firmę GABA we współpracy z Instytutem Stomatologii Uniwersytetu w Zurichu.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • dektaflur
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Merck Chemicals: RonaCare® Olaflur (pol.). [dostęp 2011-02-13].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • GABA Poland: Substancje czynne – Aminofluorek. [dostęp 2011-02-13].
 • Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

  Fluor (F, łac. fluorum) – pierwiastek chemiczny, niemetal z grupy fluorowców w układzie okresowym. Fluor w stanie wolnym występuje w postaci dwuatomowej cząsteczki F2. Jest żółtozielonym silnie trującym gazem o ostrym zapachu podobnym do chloru.Fluorek wapnia (CaF2) – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu fluorowodorowego i wodorotlenku wapnia. Białe, bezwonne ciało stałe; pKso 10,5. Występujący w naturze jako fluoryt.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polarność – właściwość indywiduów chemicznych polegająca na występowaniu w nich elektrycznego momentu dipolowego w wyniku nierównomiernego rozłożenia cząstkowych ładunków elektrycznych w ich objętości.
  Związki organiczne – wszystkie związki chemiczne, w skład których wchodzi węgiel, prócz tlenków węgla, kwasu węglowego, węglanów, wodorowęglanów, węglików, cyjanowodoru, cyjanków, kwasu cyjanowego, piorunowego i izocyjanowego, a także ich soli.
  Napięcie powierzchniowe – zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, gazowym lub inną cieczą, dzięki któremu powierzchnia ta zachowuje się jak sprężysta błona. Napięciem powierzchniowym nazywa się również wielkość fizyczną ujmującą to zjawisko ilościowo: jest to energia przypadająca na jednostkę powierzchni, lub praca potrzebna do rozciągnięcia powierzchni o tę jednostkę.
  Aminofluorki, fluoroaminy – grupa organicznych związków fluoru, dostępnych w postaci żelu i płynów, stosowanych w profilaktyce próchnicy zębów.
  Skala pH – ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Skala ta jest oparta na aktywności jonów hydroniowych [H3O] w roztworach wodnych.
  Hydrofobowość (gr. hydro – woda, phobos – strach) – skłonność cząsteczek chemicznych do odpychania od siebie cząsteczek wody. Jest to szczególny przypadek solwofobowości, gdy rozpuszczalnikiem jest woda. W ujęciu makroskopowym hydrofobowość to właściwość powierzchni materiału polegająca na niezwilżalności przez wodę.
  Ślina (łac. saliva) – płyn produkowany przez gruczoły ślinowe zwierząt i spływający do ich jamy gębowej. Zawiera często również wydzieliny innych gruczołów (np. gruczołów jadowych), przesięk surowicy krwi, płyn dziąsłowy, resztki pokarmowe, komórki (np. złuszczony nabłonek, komórki układu odpornościowego) oraz bakterie, wirusy i grzyby wraz z ich metabolitami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.