• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okupuj Wall Street

  Przeczytaj także...
  Lawrence "Larry" Lessig (ur. 3 czerwca 1961) – amerykański profesor nauk prawnych i działacz. Zyskał sławę jako zwolennik reformy systemu praw autorskich na rzecz większej jego otwartości i zagwarantowania większych swobód użytkownikom utworów. Obecnie jest dyrektorem Edmond J. Safra Foundation Center for Ethics na Uniwersytecie Harvarda oraz profesorem prawa w Harvard Law School. Uprzednio pracował jako profesor prawa w Stanford Law School, był też założycielem Center for Internet and Society (Centrum Badania Internetu i Społeczeństwa) na Uniwersytecie Stanfordzkim. Lessig jest założycielem i uprzednim przewodniczącym, a obecnie członkiem rady dyrektorów amerykańskiej organizacji Creative Commons. Lessig jest również założycielem oddolnej inicjatywy Rootstrikers, której celem jest walka z korupcją polityczną w Stanach Zjednoczonych.Lobbing (z jęz. frankońskiego laubja i łac. lobium, lobia - krużganek, pasaż). Słowo lobby oznacza w jęz. ang. salę recepcyjną w hotelu lub parlamencie, stąd lobbying to dosłownie: "działalność wykonywana w lobby". Z czasem określenie to przylgnęło do praktyki kontaktowania się z decydentami politycznymi, szczególnie w lobby angielskiej Izby Gmin lub amerykańskiego Kongresu. Powszechnie lobbingiem nazywa się wywieranie wpływu przez zawodowych rzeczników interesów (lobbistów, lobbystów) na władze publiczne. Określeniem analogicznym do "lobbingu" i popularnym w Polsce w I poł. XX w. było "antyszambrowanie" (od antichambre: przedpokój). Każda dziedzina nauki inaczej postrzega zjawisko lobbingu, stąd wiele często odmiennych definicji.
  Menedżer, menadżer, zarządca (ang. manager) – osoba, której podstawowym zadaniem jest realizacja procesu zarządzania – planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie - motywowanie i kontrolowanie.

  Okupuj Wall Street (ang. Occupy Wall Street) – seria demonstracji o charakterze okupacyjnym, rozpoczętych 17 września 2011 roku w Zuccotti Park w Nowym Jorku. Protesty zostały zainicjowane m.in. przez kanadyjską grupę aktywistów z organizacji AdBusters.

  AdBusters to kanadyjski magazyn polityczny założony przez Kalle Lasn, wydawany w Vancouver (Kolumbia Brytyjska) przez AdBusters Media Foundation.Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Solidaryca na plakacie „99% razem” promującym Okupuj Wall Street

  Uczestnicy, nazywający siebie „99 procentami” (ang. „99 percenters”), protestowali głównie przeciwko nierównościom społecznym, chciwości korporacji, banków oraz przeciwko nadmiernemu wpływowi bankierów, menedżerów wielkich korporacji i lobbystów na rząd.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adbusters sparks Wall Street protest (ang.). The Vancouver Courier. [dostęp 2011-10-16].
  2. Adbusters – About (ang.). Adbusters.org. [dostęp 2011-10-16].
  3. 99 Percenters and 53 Percenters Face Off (ang.). The New York Times – Business Day – Economix. [dostęp 2011-10-16].
  4. Wall Street protesters: We're in for the long haul (ang.). Bloomberg Businessweek. [dostęp 2011-10-16].
  5. #OccupyWallSt, Then #OccupyKSt, Then #OccupyMainSt (ang.). Lawrence Lessig, The Huffington Post. [dostęp 2011-10-16].
  6. Occupy America: protests against Wall Street and inequality hit 70 cities (ang.). The Guardian. [dostęp 2011-10-16].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Nieoficjalna strona internetowa
 • Zuccotti Park (dawniej Liberty Plaza Park) - park w Nowym Jorku. Założony w 1968. Uległ częściowemu zniszczeniu podczas 9/11 w 2001. W 2006 otworzony ponownie, pod zmienioną nazwą, na cześć Johana E. Zuccottiego, prezesa korporacji Brookfield Office Properties, która obecnie jest właścicielem parku. W 2011 znany jako matecznik demonstracji Okupuj Wall Street.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.