• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okręty desantowe typu Galicia

  Przeczytaj także...
  Okręty desantowe – klasa okrętów wojennych, których podstawowym przeznaczeniem jest transport żołnierzy, uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz wyładunek tych sił w postaci desantu na nieprzygotowanym brzegu. Konstrukcyjne przystosowanie okrętów desantowych do szybkiego wysadzenia sił na nieprzygotowanym brzegu (pozbawionym urządzeń przeładunkowych), bezpośrednio lub za pomocą przenoszonych przez okręt środków technicznych, jest główną cechą odróżniającą klasę okrętów desantowych od okrętów transportowych, służących co do zasady jedynie do transportu sił na przygotowany brzeg. Próby tworzenia specjalnych okrętów desantowych podejmowano już w latach 30., lecz impuls rozwojowi jednostek tej klasy dała dopiero II wojna światowa, kiedy to operacje desantowe wymogły masową budowę jednostek desantowych.Okręty desantowe typu Rotterdam to seria dużych okrętów desantowych-doków marynarki holenderskiej, zbudowanych w liczbie dwóch jednostek, w służbie od 1998 do chwili obecnej, a także nazwa głównego okrętu typu.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Okręty desantowe typu Galiciahiszpańskie okręty desantowe-doki (ang. Landing Platform Dock). Okręty powstały we współpracy z Holandią i mają konstrukcję podobną do okrętów desantowych typu Rotterdam. Zbudowano dwa okręty tego typu, z których pierwszy wszedł do służby w 1998.

  Historia[]

  W 1991 Holandia i Hiszpania rozpoczęły prace nad nowym projektem wspólnego typu okrętu desantowego. W pracach wykorzystano doświadczenia wyniesione z budowy jednostek dla rynku cywilnego. Projekt jednostek był gotowy w 1993. Okręty dla Holandii nieznacznie różniły się od tych przeznaczonych dla Hiszpanii, miały większą długość i wyporność, a także inne rodzaj siłowni.

  W 1994 Ministerstwo Obrony Hiszpanii złożyło zamówienie w stoczni Bazan na budowę pierwszej jednostki typu która otrzymała imię "Galicia". Zamówienie na budowę drugiej jednostki "Castilla" zostało złożone w tej samej stoczni w 1997. "Galicia" weszła do służby w 1998. Bliźniacza jednostka "Castilla" weszła do służby w 2000. Okręty przystosowane są do transportu batalionu wojska wraz z wyposażeniem który na atakowany brzeg może być dostarczony za pomocą barek desantowych lub śmigłowców.

  Oprócz misji wojskowych przewidziano także funkcje transportowe i logistyczne na wypadek klęsk żywiołowych i kryzysów humanitarnych.

  Linki zewnętrzne[]

 • www.naval-technology.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.