• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okręgi Norwegii

  Przeczytaj także...
  ISO 3166 standard opublikowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), regulujący kody krajów, terytoriów zależnych i ich jednostek administracyjnych (np. województw, krajów związkowych). Standard nosi oficjalną nazwę Kody nazw krajów i ich podział.Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.
  Hordaland – jeden z 19 okręgów, na które podzielona jest Norwegia. Graniczy z regionami Sogn og Fjordane, Buskerud, Telemark, Rogaland a od zachodu z Oceanem Atlantyckim (Morze Norweskie).
  Mapa administracyjna Norwegii
  Mapa Szwecji i Norwegii z 1903 z oznaczonymi granicami jednostek administracyjnych

  Norwegia podzielona jest administracyjnie na 19 okręgów (norw.: fylke). Okręgi dzielą się na 430 gmin (norw.: kommune).

  Obecne nazewnictwo obowiązuje od 1918; przedtem okręgi nazywały się amtami. Taki podział kraju jest w mocy od 1662. Poprzednio połączone królestwo Danii i Norwegii podzielone było na dziewięć okręgów zwanych lan.

  Okręgi oznaczone są zgodnymi z normą ISO 3166 kodami numerycznymi od 01 do 20. Nieużywany obecnie numer 13 należał do regionu Bergen, który w 1972 został włączony w region Hordaland.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.