• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okręg wileński

  Przeczytaj także...
  Rejon trocki (lit. Trakų rajono savivaldybė dosłownie samorząd rejonu trockiego) – rejon w południowo-wschodniej Litwie.Rejon miejski Wilno (lit. Vilniaus miesto savivaldybė, dosł. samorząd miasta Wilno) – rejon miejski w południowo-wschodniej Litwie.
  Tatarzy (nazwa własna: Tatarlar / Татарлар) – grupa ludów tureckich z Europy wschodniej oraz północnej Azji.

  Okręg wileński (lit. Vilniaus apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy, położony we wschodniej części kraju przy granicy z Białorusią. Stolicą jest Wilno. Okręg zajmuje powierzchnię 9 731 km² i liczy 810 651 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 83,3 osób/km.

  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Litwini nie używają określenia Wileńszczyzna. Ziemie, które im przypadły kosztem Polski w wyniku pojałtańskiej zmiany granic określają Litwą Wschodnią (lit. Rytų Lietuva). Są to tereny obecnie w większości wchodzące w skład okręgu wileńskiego oraz częściowo olickiego i uciańskiego.

  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.Soleczniki (lit. Šalčininkai) – miasto na Litwie, 45 km na południe od Wilna, nad Solczą. Leży przy granicy z Białorusią. Ludność: 6,7 tys. mieszkańców (2005). Centrum gminy rejonowej Soleczniki.

  Podział administracyjny[]

  Okręg dzieli się na 8 rejonów (lit. savivaldybės):

 • Rejon elektreński (stol. Elektreny)
 • Rejon solecznicki (stol. Soleczniki)
 • Rejon szyrwincki (stol. Szyrwinty)
 • Rejon święciański (stol. Święciany)
 • Rejon trocki (stol. Troki)
 • Rejon wiłkomierski (stol. Wiłkomierz)
 • Wilno (rejon miejski) (miasto Wilno)
 • Rejon wileński (stol. Wilno)
 • Rejony dzielą się na gminy (seniūnija). W okręgu znajduje się 16 miast i 3983 wsi.

  Rejon wileński (lit. Vilniaus rajono savivaldybė, dosłownie Samorząd Rejonu Wileńskiego) – rejon we wschodniej Litwie. 52.07% ludności stanowią Polacy (2011).Litwini (lit. lietuviai) – naród bałtycki zamieszkujący głównie Litwę, a również Wlk. Brytanię, USA, Irlandię, Brazylię i inne kraje, posługujący się językiem litewskim.

  Miasta[]

  W okręgu jest 16 miast, spośród których największe to:

  1. Wilno (Vilnius)
  2. Wiłkomierz (Ukmergė)
  3. Elektreny (Elektrėnai)
  4. Landwarów (Lentvaris)
  5. Grzegorzewo (Grigiškės)

  Skład etniczny[]

  Udział poszczególnych narodowości w ogólnej populacji tego regionu ukształtował się po II wojnie światowej. Wpływ na to miało: wymordowanie większości Żydów, wymordowanie znacznej ilości Polaków przez komunistów oraz niemieckich i litewskich nazistów, przymusowe przesiedlenie części Polaków z Wileńszczyzny do Polski, a ponadto przesunięcie granic. Na miejsce Polaków oraz Żydów napłynęła ludność litewska, a do miast także (choć w mniejszym stopniu): rosyjska, białoruska i ukraińska. Największe zmiany zaszły w samym Wilnie, które według danych, zarówno carskich, międzywojennych i niemieckich z czasów okupacji, było do tej pory zdominowane przez Polaków i Żydów. Obecnie w mieście dominują Litwini. Na południu i wschodzie okręgu Polacy wciąż stanowią, zarówno w miastach i wsiach, większość (rejon solecznicki i rejon wileński).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
 • Litwini - 466296 (56,37%)
 • Polacy - 216012 (26,11%)
 • Rosjanie - 98790 (11,94%)
 • Białorusini - 30491 (3,69%)
 • Ukraińcy - 9055 (1,09%)
 • Żydzi - 2896 (0,35%)
 • Tatarzy - 1678 (0,20%)
 • Romowie - 874 (0,11%)
 • Łotysze - 579 (0,07%)
 • Niemcy - 490 (0,06%)
 • Przypisy

  Zobacz też[]

 • Herb okręgu wileńskiego
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona administracji okręgu
 • Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Okręg olicki (lit. Alytaus apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy, położony w południowej części kraju przy granicy z Polską i Białorusią. Stolicą okręgu jest miasto Olita.
  Szyrwinty (lit. Širvintos) - miasto (7200 mieszkańców) na Litwie, położone na północny zachód od Wilna (50 km), na drodze do Wiłkomierza. Jest stolicą rejonu. W latach 1922-1939 miasto znajdowało się kilka kilometrów od granicy z Polską, po litewskiej stronie. Według ostatniego spisu powszechnego Polacy stanowią 10% mieszkańców rejonu szyrwinckiego.
  Rejon solecznicki (lit. Šalčininkų rajono savivaldybė dosł. samorząd rejonu Soleczniki) – rejon w południowo-wschodniej Litwie w okręgu wileńskim.
  Okręg uciański (lit. Utenos apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy ze stolicą w Ucianie, położony we wschodniej części kraju. Zajmuje powierzchnię 7201 km² i liczy 150 598 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 20,9 osób/km².
  Troki (lit. Trakai), miasto na Litwie, w okręgu wileńskim (do 1939 w województwie wileńskim), na Pojezierzu Wileńskim, położone na półwyspie między jeziorami Galwe na północy, Tataryszki na zachodzie, Łuka na wschodzie i Giełusz na południu. Siedziba rejonu trockiego. Ośrodek turystyczny. Miasteczko położone 28 km od Wilna.
  Elektreny (lit. Elektrėnai) – miasto położone w południowej części Litwy, będące administracyjnie częścią rejonie elektreńskim, na zachodnim krańcu okręgu wileńskiego. Zamieszkuje je 13 809 mieszkańców, według danych z roku 2008, co sprawia, że jest to dwudzieste piąte pod tym względem miasto na Litwie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.