• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okręg administracyjny Lipsk

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Reforma administracyjna Saksonii (2008), niem. Kreisreform Sachsen 2008, Verwaltungs- und Funktionalreform 2008, Kreisgebietsreform 2008 - reorganizacja niemieckiego kraju związkowego Saksonia, weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2008.
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Okręg administracyjny Lipsk (niem. Direktionsbezirk Leipzig) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Lipsk w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Lipsku.

  Rejencja Lipsk (Rejencja Lipska, niem. Regierungsbezirk Leipzig) - jedna z trzech byłych rejencji niemieckiego kraju związkowego Saksonia, została zastąpiona przez okręg administracyjny Lipsk. Główny urząd rejencji, prezydium (Regierungspräsidium) miał siedzibę w Lipsku.Powiat Döbeln (niem. Landkreis Döbeln) - były powiat w rejencji Lipsk, w niemieckim kraju związkowym Saksonia. Od 1 sierpnia 2008 jego tereny wchodzą do powiatu Mittelsachsen (okręg administracyjny Chemnitz).

  Okręg zajmował powierzchnię 3 963,6 km², w porównaniu z dawną rejencją jest to obszar o 424,3 km² mniejszy. Wynika to z dołączenia dawnego powiatu Döbeln do powiatu Mittelsachsen z okręgu administracyjnego Chemnitz.

  Podział administracyjny[]

  Okręg administracyjny Lipsk składał się z:

 • jednego miasta na prawach powiatu
 • dwóch powiatów ziemskich
 • Miasto na prawach powiatu:

  Powiat Mittelsachsen (niem. Landkreis Mittelsachsen) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonia, utworzony związku z reformą administracyjną 1 sierpnia 2008. Siedzibą powiatu jest Freiberg.Okręg administracyjny Chemnitz (niem. Direktionsbezirk Chemnitz) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Chemnitz w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba okręgu znajdowała się w mieście Chemnitz.

  Powiaty ziemskie:

  Zobacz też[]

 • Leipzig • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.114 sek.