• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okolica jarzmowa

  Przeczytaj także...
  Twarz – przednia część głowy człowieka. Składa się z czoła, brwi, oczu, nosa, policzków, ust i podbródka. Jako najbardziej indywidualna część ciała, jest ważnym elementem tożsamości człowieka - jej zdjęcie znajduje się zazwyczaj w dokumentach takich jak dowód osobisty. Charakterystyczne cechy twarzy są często wyolbrzymiane w karykaturach. Twarz jest również niezbędna do mimiki.Anatomia (z gr. anatomē - sekcja (zwłok), krajanie od anatémnein - pociąć) – dział biologii, nauka zajmująca się badaniem budowy organizmów. Przedmiotem zainteresowania różnych działów anatomii jest badanie położenia, kształtu, składu oraz ewolucji narządów, tkanek i komórek
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Okolica jarzmowa (łac. regio zygomatica) – w anatomii człowieka, parzysta okolica głowy położona w obrębie twarzy.

  Okolica jarzmowa ma nieregularny sześcioboczny kształt. Od tyłu graniczy z okolicą skroniową; od dołu i tyłu – z okolicą przyuszniczo-żwaczową; od dołu i przodu – z okolicą policzkową; od przodu – z okolicą podoczodołową; od góry i przodu – z okolicą oczodołową; od góry z okolicą czołową.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Michał Reicher: Anatomia człowieka. Współautorzy: Tadeusz Bilikiewicz, Stanisław Hiller, Eugenia Stołyhwo; Przerobili i uzupełnili: E. Sieńkowski, T. Dzierżykray-Rogalski, W. Łasiński, S. Zawistowski, Z. Zegarska; Pod redakcją Wiesława Łasińskiego. Wyd. XI (VII). T. I (Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła. Mięśnie.). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 181,183-4. ISBN 83-200-2110-3.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.