• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oka - dopływ Wołgi

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Niżny Nowogród (ros. Нижний Новгород, Niżnij Nowgorod, w latach 1932-1990 Gorki) – duże miasto w europejskiej części Rosji, przy ujściu Oki do Wołgi.
  Wołga (ros. Волга, mar. Jul, tat. Idel, łac. Rha) – wielka rzeka w Rosji przeduralskiej. Długość – 3531 km, powierzchnia zlewni – 1380 tys. km², średni roczny przepływ u ujścia 8060 m³/s (254,35 km³ rocznie). Największa i najdłuższa rzeka Europy i Rosji przeduralskiej, największa i najdłuższa na świecie rzeka uchodząca do jeziora. Płynie wyłącznie przez Rosję, tylko skrajne wschodnie ramię delty – Kigacz wyznacza granicę z Kazachstanem. W wyniku prowadzonej w czasach radzieckich budowy licznych zbiorników retencyjnych i regulacji koryta, bieg Wołgi został skrócony o ponad 160 km.

  Oka (ros. Ока) – rzeka w Rosji, prawy (najdłuższy) dopływ Wołgi, o długości 1500 km i powierzchni dorzecza wynoszącej 245 tysięcy km².

  Rzeka wypływa ze źródeł na Wyżynie Środkoworosyjskiej, na północ od Kurska, a do Wołgi uchodzi w Niżnym Nowogrodzie.

  Oka jest żeglowna na odcinku 1200 km (od miasta Czekalin), a na długości 100 km (poniżej ujścia Moskwy) jest skanalizowana.

  Aleksin (ros. Алексин) - miasto w zachodniej Rosji, w obwodzie tulskim, liczące 66.308 mieszkańców (1 stycznia 2006 r.).Kołomna (ros. Коломна) – miasto w Rosji, w obwodzie moskiewskim, nad Oką, przy ujściu rzeki Moskwa. Zamieszkuje je ok 148 tys. mieszkańców.

  Główne dopływy:

 • lewe: Kroma, Con, Nugr', Żyzdra, Szania, Trusa, Nara, Łopasnia, Moskwa, Pra, Guś, Uszna, Klaźma
 • prawe: Rybnica, Zusza, Upa, Biesputa, Osietr, Woża, Pronia, Para, Tyrnica, Piet, Moksza, Tiosza, Kiszna.
 • Ważniejsze miejscowości nad Oką: Orzeł, Kaługa, Aleksin, Sierpuchow, Stupino, Kołomna, Riazań, Kasimow, Murom, Pawłowo, Dzierżyńsk, Niżny Nowogród.

  Dopływ – rzeka lub mniejszy ciek, który nie uchodzi bezpośrednio do zbiornika wodnego (morza, jeziora), ale do innego cieku. W zależności od tego, z której strony brzegu rzeki (patrząc od źródła) dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy – tworzą w ten sposób hierarchię sieci rzecznej: rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd.Moksza (ros. Мокша, moksz. Йов) – rzeka w Rosji, prawy dopływ Oki. Długość 656 km, powierzchnia dorzecza 51 tys. km².

  Zobacz też[]

 • Oka (piosenka)
 • Rzeki Rosji • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Riazań (ros.: Ряза́нь) – miasto obwodowe w Rosji nad rzeką Oką położone 196 km na południowy wschód od Moskwy. W 2002 jego populacja wynosiła 521 560 mieszkańców.
  Czekalin (ros Чекалин) - miasto (od 1776) w europejskiej części Rosji, w obwodzie tulskim. Znane od 1565 jako Lichwin.
  Sierpuchow – miasto w Rosji w obwodzie moskiewskim (100 km na południe od Moskwy), nad Oką, w r. 2005 ok. 126 tys. mieszkańców, stolica rejonu sierpuchowskiego.
  Dzierżyńsk (ros. Дзержинск, do 1929 Rastiapino) – miasto w Rosji (część europejska), w obwodzie niżnonowogrodzkim, port śródlądowy nad Oką. Około 255,7 tys. mieszkańców (2005). Duży ośrodek przemysłowy. Głównie przemysł chemiczny, także maszynowy, drzewny, materiałów budowlanych i spożywczy.
  Klaźma (ros. Клязьма) - rzeka w Rosji. Lewy dopływ Oki, o długości 686 km i powierzchni dorzecza 42,5 tys km². Jej źródła znajdują się w pobliżu miejscowości Sołniecznogorsk, a ujście w okolicach Ilinogorska.
  Upa – rzeka w Rosji w obwodzie tulskim, prawy dopływ Oki (prawego najdłuższego dopływu Wołgi) o długości 345 km. Przepływa przez Tułę.
  Nara (ros. Нара) - rzeka w obwodzie moskiewskim i kałuskim, dopływ Oki. Długość - 158 km. Nad Narą leżą miasta Naro-Fomińsk i Sierpuchow.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.