• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Okęcie - Warszawa

  Przeczytaj także...
  Ziemia warszawska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa.Cmentarz na Okęciu - obecnie katolicki, a dawniej wojenny cmentarz położony na osiedlu Okęcie w warszawskiej dzielnicy Włochy
  Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) – polska wytwórnia lotnicza, przedsiębiorstwo państwowe założone w Warszawie w 1928 r.

  Okęciewarszawskie osiedle leżące na terenie dzielnicy Włochy.

  Nazwa[]

  Okęcie swoją nazwę zawdzięcza położeniu w samym rogu (kącie) posiadłości rakowskich. W XVI wieku właściciele wsi zaczęli używać nazwiska odmiejscowego: Okęccy herbu Radwan.

  Opis[]

  Wieś szlachecka Okencie w 1580 znajdowała się w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego.

  Województwo mazowieckie – jednostka terytorialna Korony Królestwa Polskiego, później Rzeczypospolitej Obojga Narodów istniejąca w latach 1529–1795, tworząca prowincję wielkopolską. Obejmowała powierzchnię 23 200 km². W jego skład wchodziło 10 ziem, tworzących razem 23 powiaty. Siedzibą wojewody był Warszawa. Sejmik generalny obradował w kościele św. Marcina w Warszawie.Lotnisko Chopina w Warszawie (ang.: Warsaw Chopin Airport, kod IATA: WAW, kod ICAO: EPWA) – największy w Polsce port lotniczy. Znajduje się on w warszawskiej dzielnicy Włochy (osiedle Okęcie). Lotnisko położone jest w odległości około 8 km na południowy zachód od centrum Warszawy. Port lotniczy zajmuje powierzchnię ponad 500 ha.

  W XIX wieku Okęcie należało do gminy Pruszków, po 1918 do gminy Skorosze. W latach 1939–1951 miejscowość była siedzibą gminy Okęcie. Od roku 1951 jest częścią Warszawy.

  Okęcie ma bogate tradycje lotnicze, od 1934 znajduje się tam port lotniczy.

   Osobny artykuł: Lotnisko Chopina w Warszawie.

  Swoją siedzibę mają tam również Państwowe Zakłady Lotnicze. W okęckim Zespole Szkół im. Bohaterów Narwiku obok Liceum Ogólnokształcącego działa Technikum Lotnicze nr 9.

  Pruszków (ros. Прушков; jidysz פּרושקאָוו, Pruszkow) – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, położone nad Utratą. Pruszków jest częścią aglomeracji warszawskiej.Okęcie Warszawa - polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, założony w 1929 roku. Aktualnie występuje w IV lidze, w grupie mazowieckiej. Największym sukcesem drużyny były występy w III lidze.

  Na Okęciu jest też klub piłkarski Okęcie Warszawa, a od 2010 roku przy ul. Gładkiej funkcjonuje Ośrodek Sportu i Rekreacji.

  Jest tu również kościół, cmentarz i Sala Królestwa Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.

  Przypisy

  1. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 260.
  2. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 435.
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy, Dz. U. z 1951 r. Nr 27, poz. 199.
  4. Dane według raportów wyszukiwarki zborów (www.jw.org) z 3 kwietnia 2015.

  Linki zewnętrzne[]

 • Okęcie (1) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r.
 • Historia osiedla (sekcja historii Włoch)
 • Historia Okęcia na portalu Informacyjnym okecie.net
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji
 • Zespole Szkół im. Bohaterów Narwiku
 • Sala Królestwa – miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Gmina Okęcie – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1939-1951 w woj. warszawskim. Siedzibą gminy było Okęcie (obecnie część Warszawy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.