• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ojciec chrzestny  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

  Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – powieść Maria Puzo, po raz pierwszy wydana w roku 1969. Opowiada historię sycyliskiej rodziny mafijnej sprawującej rządy w Nowym Jorku. Akcja powieści obejmuje 10 lat, poczynając od zakończenia II wojny światowej, oraz retrospekcje. Centralną postacią jest Don Vito Corleone, założyciel rodziny i zarazem tytułowy Ojciec Chrzestny.

  Fiorello Henry La Guardia (ur. 8 maja 1961 w Greenwich Village, zm. 20 września 1947 w Riverdale) – amerykański adwokat i polityk, od 1 stycznia 2014 burmistrz Nowego Jorku.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W 1972 roku ukazała się filmowa adaptacja, wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppolę. W głównych rolach wystąpili Marlon Brando i Al Pacino.

  Spis treści

 • 1 Tytuł
 • 2 Akcja powieści
 • 3 Postacie
 • 3.1 Rodzina Corleone
 • 3.2 Postacie spoza Rodziny
 • 3.3 Rodziny mafijne
 • 4 Publikacja
 • 5 Kontynuacje
 • 6 Adaptacja filmowa
 • 7 Inne adaptacje
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • Tytuł[]

  Ojciec Chrzestny (włos. Il Padrino) to termin używany przez członków mafii, odnoszący się do najstarszego lub najbardziej szanowanego członka mafijnej rodziny. Do Ojca Chrzestnego może zwrócić się o radę i pomoc każdy Włoch, a w zamian za nie przysięga mu dozgonną wierność i służbę.

  Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – dramat gangsterski nakręcony w 1972 roku. Fabuła filmu oparta jest na książce amerykańskiego pisarza włoskiego pochodzenia Maria Puzo o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, a scenariusz napisali wspólnie Puzo i Coppola. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone w latach 1945-1955. Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w Ojcu chrzestnym II oraz Ojcu chrzestnym III.Sycylijczyk (ang. The Sicilian) – książka amerykańskiego pisarza pochodzenia włoskiego, Mario Puzo, która ukazała się po raz pierwszy w 1984 roku w Stanach Zjednoczonych. W książce pojawia się Michael Corleone, jeden z głównych bohaterów Ojca Chrzestnego, najsłynniejszej powieści Mario Puzo.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frederico „Fredo” Corleone (ur. 26 listopada 1917, zm. 6 marca 1959) – postać fikcyjna z cyklu powieści Ojciec chrzestny autorstwa Maria Puzo i Marka Winegardnera oraz trylogii filmowej pod tym samym tytułem. Był synem Vita Corleone.
  Michael Corleone (ur. 15 października 1920, zm. 9 maja 1997) – postać fikcyjna z książek Maria Puzo Ojciec chrzestny oraz Sycylijczyk. Postać rozwinięta w późniejszych latach w filmowej trylogii pod tym samym tytułem, wyreżyserowanej przez Francisa Forda Coppolę. W filmie w rolę Michaela wcielił się Al Pacino.
  Andrzej Szulc - polski tłumacz literatury anglojęzycznej, absolwent filologii polskiej UW. W latach 1976 - 1981 pracował w miesięczniku Radar. W latach osiemdziesiątych współredagował podziemne pismo kulturalne Wybór. Jako tłumacz debiutował w 1990 roku przekładem powieści Thomasa Harrisa Milczenie owiec.
  Wydawnictwo Albatros – nazwa nieformalnej grupy wydawniczej, w której skład wchodzą dwa imprinty: Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz oraz Wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz s.c.. Wiodąca rola należy do Wydawnictwa Albatros A. Kuryłowicz, założonego w listopadzie 1994 roku.
  Ojciec chrzestny II (ang. The Godfather Part II) – amerykański film gangsterski z 1974 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli na podstawie scenariusza napisanego przez Francisa Forda Coppolę i Maria Puzo. Film jest jednocześnie sequelem i prequelem dla filmu Ojciec chrzestny. Pokazuje on jednocześnie losy rodziny Corleone po wydarzeniach z pierwszej części filmu, a także losy młodego Vita Corleone granego przez Roberta De Niro.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Ojciec chrzestny (ang. The Godfather: The Game) – gra komputerowa wydana w roku 2006 i oparta na filmie Ojciec chrzestny z roku 1972.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.