• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ohio - rzeka

  Przeczytaj także...
  Wabash – rzeka w USA o długości 765 km oraz powierzchni dorzecza 85,8 tys. km². Jej źródła znajdują się w jeziorze Grand. Rzeka uchodzi do Ohio.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Tennessee – rzeka w Stanach Zjednoczonych, główny dopływ rzeki Ohio. Przepływa przez stany Tennessee, Alabama, Kentucky i Missisipi. Część Tennessee znajduje się w Równinach Centralnych, druga część w Appalachach.

  Ohio – rzeka w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Długość 1579 km, powierzchnia dorzecza 525,6 tys. km². Jako jej początek uznawany jest zbieg rzek Allegheny i Monongahela w centrum miasta Pittsburgh w stanie Pensylwania.

  Rzekę cechują duże wahania stanu wód, prowadzące do katastrofalnych powodzi. Połączona kanałami z Wielkimi Jeziorami.

  Green (ang. Green River) to rzeka w amerykańskim stanie Kentucky, dopływ Ohio River. Rzeka przepływa przez Park Narodowy Jaskini Mamuciej.Louisville – miasto we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, największe miasto stanu Kentucky. Leży nad rzeką Ohio, która wyznacza granicę między stanami Kentucky i Indiana.

  Główne dopływy: Wabash, Kentucky, Cumberland, Tennessee, Gren River, Kanawha, Big Sandy River i Licking River. Większe miasta u wybrzeży: Pittsburgh, Louisville, Cincinnati.

  Zbieg rzek Ohio i Missisipi niedaleko Cairo w stanie Illinois

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Ameryki Północnej
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ohio River, Average discharge all over the years (ang.). Global River Discharge Database. [dostęp 27-12-2014].
  2. Ohio River.
  3. paca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 353.
  Licking River jest dopływem rzeki Ohio, długości około 515 km w północnozachodnim Kentucky w USA. Rzeka i jej dopływy nawadniają większość powierzchni stanu pomiędzy dorzeczami rzek Kentucky na zachodzie i Big Sandy na wschodzie.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Poniższa tabela przedstawia największe rzeki Ameryki Północnej ułożone według długości rzeki głównej. Mniejszą czcionką wymienione są ważniejsze dopływy tych rzek.
  Monongahela (ang. Monongahela River) – rzeka w amerykańskich stanach Wirginia Zachodnia i Pensylwania. Bierze początek w stanie Wirginia Zachodnia z połączenia rzek Tygart Valley i West Fork. W Pittsburghu łączy się z rzeką Allegheny dając początek rzece Ohio. Jej długość wynosi 206 km.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).
  Allegheny (ang. Allegheny River) to rzeka w amerykańskich stanach Pensylwania oraz Nowy Jork. W Pittsburghu łączy się z rzeką Monongahela tworząc rzekę Ohio.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.88 sek.