• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogun - rzeka

  Przeczytaj także...
  Ogoun, Ogun to bóg wojny w panteonie religii voodoo i Candomblé. Jest panem ognia, krwi, żelaza i polityki. Patronuje kowalom, cywilizacji i technologii. Jego żoną jest bogini miłości Erzulie. Jego atrybutem jest szabla lub maczeta. Ulubionymi ofiarami są: pieczona wieprzowina, rum i tytoń. Czasami czczony pod postacią św. Jakuba Starszego. Zalicza się go zarówno do Rada Loa jak Petro Loa.Niepłodność – stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3–4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych.
  Abeokuta - miasto w południowo-zachodniej Nigerii. Ośrodek administracyjny stanu Ogun, nad rzeką Ogun (uchodzi do laguny Lagos - Zatoka Gwinejska).

  Ogunrzeka w zachodniej Nigerii. Wypływa w pobliżu Abeokuty, a jej ujście jest zlokalizowane w Zatoce Gwinejskiej. Od jej nazwy wzięło się określenie stan Ogun. Jej patronem jest Ogun, a według lokalnych wierzeń, rzeka leczy bezpłodność.

  Ogun to jeden ze stanów Nigerii. Leży na południowym zachodzie kraju i sąsiaduje ze stanami Lagos, Ondo, Osun i Oyo. Jego stolicą jest Abeokuta. Powstał w 1976. Liczy około 2,3 miliona mieszkańców (1991), głównie członków ludu Joruba.Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.
  Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.Zatoka Gwinejska (ang. Gulf of Guinea, fr. Golfe de Guinée) - rozległa, otwarta zatoka Oceanu Atlantyckiego u zachodniego wybrzeża Afryki, między przylądkami Palmas (Liberia) i Lopez (Gabon). W jej obrębie znajdują się 2 mniejsze zatoki drugorzędne: Zatoka Beninu i Bonny (Biafra).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².

  Reklama