• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogrodzieniec - gmina

  Przeczytaj także...
  Kiełkowice – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w gminie Ogrodzieniec. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Ogrodzieniec – to gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.

  Siedziba gminy to Ogrodzieniec.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 9563 osoby.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Województwo śląskie – jednostka samorządu terytorialnego i jednostka podziału administracyjnego Polski o powierzchni 12 333,09 km², położona na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego, Beskidów Zachodnich. Obejmuje wschodnią część historycznych ziem Górnego Śląska i część zachodniej Małopolski, w tym Zagłębie Dąbrowskie, Zagłębie Krakowskie, Żywiecczyznę i Częstochowę. Zamieszkuje je 4,62 mln osób. Jest województwem o najwyższym stopniu urbanizacji i gęstości zaludnienia. Siedzibą władz województwa są Katowice.

  Położenie[]

  Według danych z roku 2002 gmina Ogrodzieniec ma obszar 85,69 km², w tym:

 • użytki rolne: 46%
 • użytki leśne: 44%
 • Gmina stanowi 8,54% powierzchni powiatu.

  Sąsiednie gminy: Klucze, Kroczyce, Łazy, Pilica, Zawiercie

  Województwo katowickie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Jego obszar wynosił 6650 km² (20 miejsce w Polsce), a ludność w 1998 3 894 900 mieszkańców. W 1998 dzieliło się na 43 miasta i 46 gmin. Graniczyło z 5 województwami: od zachodu z opolskim, od północy z częstochowskim, od wschodu z woj. kieleckim i krakowskim, a od południa z bielskim. Granica południowo-zachodnia stanowiła granicę państwową Czechosłowacją a od 1 stycznia 1993 z Czechami.Klucze – gmina wiejska w województwie małopolskim, powiecie olkuskim. Siedzibą gminy są Klucze. W 2013 roku Gmina Klucze liczyła 15 306 stałych mieszkańców.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Ogrodzieniec w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Ogrodzieniec.png

  Przemysł[]

  „Prochownia” w Ogrodzieńcu, czyli ruiny carskiej fabryki prochu, fragmenty pamiątki militarnej z początków XX w. to jedna z nietypowych atrakcji turystycznych w gminie Ogrodzieniec – „zabytkowy” obiekt przemysłowy. Do dnia dzisiejszego zachowały się resztki murów, wysokie słupy zbudowane z cegły, które oddzielały działy prochowni, zarys stawów przeciwpożarowych, dewastacji uległ wodociąg, którym doprowadzano wodę z Krępy. Pozostałości prochowni z początku ubiegłego stulecia, około 1907 roku, znajdują się w lesie pośród sosen, przy trasie na Dąbrowę Górniczą: Ogrodzieniec–Łazy, na czarnym szlaku turystycznym „Prochownia” w sąsiedztwie czarnego szlaku Józefów–Krępa. Zniszczeniu uległa podczas I wojny światowej.

  Ogrodzieniec – miasto w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ogrodzieniec. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego. Prawa miejskie posiadał w latach 1386-1870 oraz od 1973. Tutejsi wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego należą do Parafii Przemienienia Pańskiego.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Edukacja[]

 • Gimnazjum Publiczne w Ogrodzieńcu
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodzieńcu
 • Szkoła Podstawowa w Gieble
 • Szkoła Podstawowa w Podzamczu
 • Szkoła Podstawowa w Ryczowie
 • Zabytki[]

  Wykaz zabytków według Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

  Sołectwa[]

  Fugasówka-Markowizna, Giebło, Kolonia, Gulzów, Kiełkowice, Mokrus, Podzamcze, Ryczów, Ryczów-Kolonia, Żelazko-Śrubarnia.

  Współpraca międzynarodowa[]

  Miasta i gminy partnerskie:

  Ryczów-Kolonia – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec.Markowizna – miejscowość w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec.
 • Węgry Bogács
  Słowacja Spiskie Podgrodzie
  Włochy Melissano
  Niemcy Groß-Bieberau
  Niemcy Forbach
 • Przypisy

  Fugasówka — miejscowość w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec.Zawiercie – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. Zaliczane do Zagłębia Dąbrowskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.
  Groß-Bieberau – miasto w Niemczech, w Regionie Ren-Men (niem. Rhein-Main-Gebiet), w południowej części kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt, w powiecie Darmstadt-Dieburg. Oddalone około 50 km na południowy wschód od Frankfurtu nad Menem. Liczy 4 605 mieszkańców (30 czerwca 2013). Mieszkańcy posługują się dialektem odenwaldzkim języka niemieckiego (niem. Odenwälderisch).
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Podzamcze – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec, przy drodze wojewódzkiej nr 790.
  Gmina Łazy (do 1947 gmina Rokitno-Szlacheckie) – gmina miejsko-wiejska w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie katowickim.
  Forbach – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein, w powiecie Rastatt. Leży w Schwarzwaldzie, nad rzeką Murg, ok. 25 km na południowy wschód od Rastatt, przy drodze krajowej B462.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.