• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogrody Zamkowe w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.Wisłostrada - ciąg ulic w Warszawie leżących wzdłuż lewego brzegu Wisły. Warszawska Wisłostrada ma 21 km długości, powstawała 39 miesięcy, została otwarta 22 lipca 1974 roku.
  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.
  Zamek Królewski w Warszawie, 1656, miedzioryt Erika Jönsona Dahlbergha, widoczne XVII-wieczne ogrody
  Ogrody Zamku Królewskiego, 1900
  Zamek od strony ogrodów obecnie

  Ogrody Zamkoweogród przylegający do Zamku Królewskiego w Warszawie od strony Wisły, pomiędzy zamkiem a Wisłostradą. Obszar ten o powierzchni 5,8 ha położony jest częściowo na i poniżej skarpy warszawskiej w granicach dzielnicy Śródmieście.

  Erik Jönson Dahlbergh (ur. 10 października 1625 w Sztokholmie, zm. 16 marca 1703 tamże) – szwedzki marszałek polny, urzędnik, dyplomata, oficer, historyk, kartograf, artylerzysta, inżynier wojskowy, baron a następnie hrabia, gubernator, budowniczy, polityk, podróżnik, architekt oraz rysownik.Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.

  Historia[]

  Ogrody Zamkowe pierwotnie rozciągały się pomiędzy zamkiem a Wisłą, choć rzeka kiedyś przepływała bliżej zamku niż obecnie. Powstały one w już w średniowieczu, rozwinięte w XVI wieku jako ogród renesansowy. W XVII i XVIII wieku ogrody znacznie upiększono w związku ze stołeczną funkcją Warszawy, przy czym teren poniżej Skarpy włączono dopiero na życzenie króla Stanisława Augusta.

  Jakub Kubicki (ur. 1758 w Warszawie, zm. 13 czerwca 1833 w Wilkowie) – polski architekt, przedstawiciel klasycyzmu, uczeń Domenico Merliniego, stypendysta fundacji Stanisława Augusta Poniatowskiego; brat Macieja.Wazowie (szw. Vasaätten) – dynastia szwedzka panująca w Królestwie Szwecji w latach 1523-1654, w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w latach 1587-1668 oraz na Śląsku w Księstwie Opolsko-Raciborskim w latach 1645-1666 i w Księstwie Nysko-Otmuchowskim w latach 1625-1655.

  Wielki park powstał w tym miejscu dopiero w wieku XIX według projektu Jakuba Kubickiego, przy czym ruchliwą ulicę u podnóża skarpy ukryto w tzw. Arkadach Kubickiego z lat 1818 – 1821, łącząc ogród dolny z górnym i nie zakłócając ruchu w tej części miasta.

   Osobny artykuł: Arkady Kubickiego.

  W okresie międzywojennym po odzyskaniu niepodległości zamek znów odzyskał swoją rangę i przystąpiono do rewaloryzacji zaniedbanych ogrodów, wzorując się na barokowych ogrodach francuskich. Ogrody te w okresie powojennym ponownie uległy zaniedbaniu, z czym związek miała też dość późna decyzja o odbudowie zamku.

  Zamek Królewski w Warszawie – barokowo-klasycystyczny zamek królewski znajdujący się w Warszawie przy placu Zamkowym.Janusz Bogdanowski (ur. 16 sierpnia 1929 w Krakowie, zm. 16 kwietnia 2003, tamże) – polski architekt i urbanista, architekt krajobrazu, znawca i popularyzator zabytków budownictwa obronnego i sztuki ogrodowej.
   Osobny artykuł: Zamek Królewski w Warszawie.

  Obecnie[]

  Od roku 1991 prowadzona jest rekonstrukcja ogrodów, a projekt przewiduje powstanie ogrodów na trzech poziomach. Nad projektem pracowali: architekci prof. Janusz Bogdanowski i Dorota Uruska-Suszek, a dokończyli architekci krajobrazu: Jakub Zemła, Tomasz Zwiech, Dorota Rudawa, Mirosław Sztuka i Dorota Nitecka-Frączyk. Według zamierzeń na najwyższym poziomie ma zostać ponownie założony ogród geometryczny z epoki dynastii Wazów, na środkowym nad Arkadami Kubickiego wytyczony ma zostać ogród wiszący z XIX wieku, a na poziomie najniższym zrekonstruowany ma zostać geometryczny układ z lat międzywojennych. Ogród należy do Zamku Królewskiego i jego rekonstrukcja prowadzona jest z funduszy Zamku.

  Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).Stanisław August Poniatowski, właściwie Stanisław Antoni Poniatowski herbu Ciołek, (ur. 17 stycznia 1732 w Wołczynie, zm. 12 lutego 1798 w Petersburgu) – król Polski w latach 1764–1795 jako Stanisław II August; wcześniej stolnik wielki litewski od 1755, starosta przemyski od 1753. Od 1777 należał do masonerii. Ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Przypisy

  1. Parki stolicy w architekci.pl.
  2. ePrzewodnik, Zielona Warszawa on-line.
  3. Strona oficjalna Ogrodów.


  Linki zewnętrzne[]

 • Historyczny układ Ogrodów Zamkowych • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arkady Kubickiego – budowla wykonana w latach 1818-1821 według projektu polskiego architekta Jakuba Kubickiego, usytuowana na skarpie od wschodniej strony Zamku Królewskiego w Warszawie. Arkady Kubickiego były integralną częścią królewskiej rezydencji, komponując się z założeniem krajobrazowym ogrodów królewskich od strony Wisły.
  Skarpa warszawska – potoczna nazwa wysokiej (zachodniej) skarpy wiślanej na terenie Warszawy. Skarpa ta jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy – jednym z tych, które kształtują krajobraz i strukturę przestrzenną miasta. Inne formy rzeźby terenu nie odznaczają się tak silnie w krajobrazie miasta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.