• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ogród Zoologiczny w Płocku

  Przeczytaj także...
  Pingwin przylądkowy (Spheniscus demersus) – gatunek ptaka z rodziny pingwinów (Spheniscidae), o czarnym wierzchu ciała i masce, z wyraźną białą brwią. Skóra wokół oczu i nad nimi różowa, dziób czarny z jasną przepaską przy końcu. Spód ciała biały, z czarnym pasem na piersi. Żyje samotnie lub w stadkach, żeruje na morzu.Marmozety – wspólna nazwa kilku gatunków niewielkich małp szerokonosych zaliczanych do podrodziny pazurkowców (Callitrichinae), m.in.:
  Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku został założony 1 maja 1951 roku, na powierzchni 17 ha. Położony na wysokiej skarpie wiślanej, jest ogólnodostępnym terenem rekreacji i wypoczynku mieszkańców miasta.

  Pelikan baba (Pelecanus onocrotalus) w płockim zoo

  W 2007 roku znajdowało się w nim około 3700 zwierząt reprezentujących ponad 320 gatunków. Od kilku lat w płockim zoo trwają prace budowlano-remontowe mające na celu upiększenie ogrodu. Oprócz zwierząt znajduje się w nim także mini-arboretum.

  Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – afrykański ssak parzystokopytny z rodziny żyrafowatych, najwyższe obecnie żyjące zwierzę lądowe, a także największy z przeżuwaczy. Jego epitet gatunkowy odnosi się przypominającego wielbłąda wyglądu i łat na futrze. Zwierzę wyróżnia się zwłaszcza bardzo długą szyją. Mierzy 5-6 m wysokości, ważąc średnio 1600 kg w przypadku samców i 830 kg w przypadku samic. Jego najbliższym żyjącym krewnym jest okapi (Giraffidae liczy obecnie tylko tych 2 przedstawicieli). Wyróżnia się 9 podgatunków, bazując na wzorze ubarwienia.Żuraw mandżurski (Grus japonensis) – gatunek dużego ptaka z rodziny żurawi (Gruidae). Jest drugim co do rozmiaru ciała dzikim żurawiem na świecie. We Wschodniej Azji jest symbolem szczęścia i wierności.

  Od 1956 do 1996 dyrektorem płockiego zoo był Tadeusz Taworski. Obecnie jest nim Krzysztof Kelman.

  Zwierzęta[]

  W ogrodzie zoologicznym w Płocku można oglądać m.in.: lwy, lamparty perskie, małpy: gibbony ungko, słonie indyjskie, hipopotamy karłowate, kangury rude, oryksy szablorogie, zebry, żyrafy, osły somalijskie, żółwie, kaczki, pingwiny przylądkowe, pelikany, żurawie mandżurskie. W budynku herpetarium znajduje się spora kolekcja węży, krokodyli, aligator i jaszczurki, w tym jedyne w Polsce jadowite jaszczurki - helodermy meksykańskie, a także małych małpek: tamaryn, miko czarnych i marmozet. Płockie zoo posiada także największe w Polsce akwaria słodkowodne.

  Słoń indyjski (Elephas maximus) – ssak z rzędu trąbowców, jeden z trzech żyjących gatunków rodziny słoniowatych, zamieszkujący lasy i zarośla Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.Tadeusz Maria Taworski (ur. 1931 w Argentynie) – polski działacz społeczny, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Płocku, samorządowiec.

  W płockim zoo żyje jedno z najstarszych zwierząt w Polsce, 85-letnia (2015) samica aligatora Marta, która wystąpiła w filmie Hydrozagadka, w którym zagrała krokodyla Hermana.

  31 grudnia 2007 r. w płockim ogrodzie przebywało 3665 zwierząt (bez bezkręgowców) 319 gatunków, w tym:

 • 188 ssaków - 38 gatunków;
 • 184 ptaków - 47 gatunków;
 • 344 gadów - 62 gatunki;
 • 70 płazów - 18 gatunków;
 • 2879 ryb - 128 gatunków;
 • 26 gatunków bezkręgowców.
 • Wyróżnienia[]

  Ogród wpisano do Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych.

  Kaczki (Anatinae) – podrodzina ptaków z rodziny kaczkowatych. Są to ptaki wodne średniej wielkości o stosunkowo krótkiej szyi.Zebra – ssak z rodzaju Equus (rodzina koniowatych) charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści. Początkowo wierzono, że zebry mają białą sierść z ciemnymi pasami, ponieważ niektóre zebry mają białe podbrzusza. Badania embriologiczne dowiodły jednak, że kolor tła zwierzęcia to czarny, białe paski i brzuchy są dodatkami, powstałymi wskutek różnych czynników. Zebry żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary.

  Uwagi

  1. W 2007 r. teren ogrodu powiększył się z 12 do 17 ha.
  2. Hodowla od 1999 r.
  3. Pierwsze w Polsce rozmnożenie tych ptaków, maj 2007 r.
  4. Aligatorzyca Marta skończyła 77 lat, pochodzi z Florydy. Do Płocka przyjechała w 1960 r. Przeżyła wojnę i zmiany ustrojowe. Zagrała krokodyla Hermana w "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka. Jest najstarszym mieszkańcem polskich ogrodów zoologicznych.
  5. Pierwszy w Polsce przychówek - młode urodzone 07 maja 2007 r. i 17 października 2007 r.

  Przypisy

  1. Historia zoo w Płocku. [dostęp 2015-04-06].
  2. Małgorzata Gasik: Tadeusz Taworski. wyborcza.pl, 2005-08-22. [dostęp 2015-12-23].
  3. Kontakt (pol.). Zoo Płock. [dostęp 2015-03-05].
  4. ZOObacz w Płocku: Hipopotam karłowaty. [dostęp 2015-09-21].
  5. Lista członków EAZA. EAZA. [dostęp 2016-01-26].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa płockiego zoo
 • Lew afrykański, lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny gatunek ssaka lądowego z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba, żył on do 1970 roku w Colchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.Hipopotam karłowaty (Choeropsis liberiensis lub Hexaprotodon liberiensis) - duży ssak roślinożerny, występujący w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki (naukowa klasyfikacja gatunku oznacza "z Liberii" - żyje tam większość osobników). Jest samotnikiem prowadzącym nocny tryb życia. Jeden z dwóch żyjących współcześnie gatunków hipopotamowatych, drugim przedstawicielem jest znacznie większy hipopotam nilowy. W porównaniu ze swym większym kuzynem jest słabo poznany.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Heloderma meksykańska (Heloderma horridum) – gatunek dużej jaszczurki z rodziny helodermowatych (Helodermatidae) występującej na terenie Ameryki Północnej, głównie w Meksyku i Gwatemali. Oprócz helodermy arizońskiej jest jedynym żyjącym obecnie przedstawicielem rodziny Helodermatidae, obejmującej jaszczurki blisko spokrewnione z waranami.
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Hydrozagadka – komedia produkcji polskiej z 1970 roku, w reżyserii Andrzeja Kondratiuka, utrzymana w konwencji groteski i parodii filmów sensacyjnych i opowieści komiksowych.
  Małpy właściwe (Simiiformes, dawniej Simiae), inaczej antropoidy (Anthropoidea) – infrarząd ssaków naczelnych obejmujący małpy szerokonose i małpy wąskonose.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Lampart, pantera, leopard (Panthera pardus) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych (Felidae). Czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Występuje w Afryce i Azji. Według badania z 1988 w Afryce żyło 700 000 leopardów, jest jednak ono uznane za niewiarygodne. Również krytykowane badanie określiło populację w Indiach na około 10 000.
  Kangur rudy, kangur czerwony (Macropus rufus) – torbacz z rodziny kangurowatych. Duży ssak roślinożerny, największy z torbaczy. Występuje pospolicie w całej Australii z wyjątkiem części południowego i wschodniego wybrzeża oraz północnych lasów równikowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.