Big Buck Bunny - plik Ogg
Ogg – format kontenera strumieni danych, opracowany przez fundację Xiph.org, stworzony, by wspierać inicjatywy związane z rozwojem wolnego oprogramowania do kodowania i dekodowania multimediów.
Często spotykany zapis wielkimi literami „OGG” jest nieprawidłowy.
Jest to także nazwa rodziny kodeków, co powoduje częste nieporozumienia: np. film zapisany w kontenerze AVI może zawierać strumień dźwięku Vorbis, a w kontenerze Ogg może znajdować się strumień dźwięku w formacie MP3 i obraz kodowany jako DivX/Xvid.
OGM (ang. Ogg Media File) - kontener stworzony w 2002 przez Tobiasa Waldvogela aby umożliwić tworzenie plików wideo z dźwiękiem w formacie Vorbis. Projekt bazował na popularnym formacie AVI i Ogg, który w tamtym czasie obsługiwał jedynie dźwięk. Ze względu na wsparcie dla kilku ścieżek dźwiękowych i opcjonalne napisy (ang. softsub), był przez pewien czas częstym wyborem dla filmów azjatyckich w sieciach P2P, później został wyparty przez format MKV i obecnie nie jest stosowany.Writ – format kodeka napisów stworzony dla uzupełnienia rodziny kodeków Ogg o informacje tekstowe (np. podpisy do filmu lub słowa piosenki).
Kontener Ogg może zawierać wiele multipleksowanych strumieni dźwięku, obrazu i napisów. Zgodnie ze specyfikacją, pliki audio zawierające muzykę mają rozszerzenie .oga, pliki wideo rozszerzenie .ogv, a aplikacje zawarte w tym kontenerze rozszerzenie .ogx. Dla kontenera zawierającego tylko dźwięk w formacie Vorbis używa się rozszerzenia .ogg.
MP3 ((ang.) MPEG-1/MPEG-2 Audio Layer 3) – algorytm kompresji stratnej dźwięku, przetworzonego uprzednio na sygnał cyfrowy. Popularnie zwany formatem MP3 lub standardem MP3. Jest zdefiniowany przez IETF w dokumencie RFC 5219.Internet Engineering Task Force to nieformalne, międzynarodowe stowarzyszenie osób zainteresowanych ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie.
Kodeki z rodziny Ogg[ | edytuj kod]
kodeki dźwięku
stratne
Speex: kompresja mowy z niską przepływnością (2-44 kbps)
Vorbis: kompresja dźwięku ze średnią i wysoką przepływnością (do 499 kbps)
bezstratne
Squish: pierwszy kodek Ogg, obecnie zastąpiony przez FLAC
FLAC: kompresja nagrań wysokiej jakości i nagrań archiwalnych; początkowo był to niezależny projekt, który przyłączył się do rodziny Ogg
OggPCM: dźwięk PCM umieszczony w kontenerze Ogg
kodeki wideo
Theora: oparty na VP3 firmy On2, zaadaptowany do wymagań Ogg (m.in. licencyjnych)
Tarkin: eksperymentalny kodek używający transformat falkowych 3D
OggDirac: eksperymentalny falkowy kodek obrazu
kodeki napisów
Writ: format napisów dla uzupełnienia kontenera Ogg o informacje tekstowe
CMML: format napisów usadowionych w czasie
Tworzenie plików Ogg[ | edytuj kod]
Zobacz więcej w artykule
Vorbis, w sekcji
Tworzenie plików Vorbis.
Istnieje wiele programów - często darmowych - pozwalających w łatwy sposób tworzyć pliki Ogg, zaliczyć do nich można: Oggdrop, OggdropXPd, FreeRIP, Audacity i inne. Dostępny jest też program oggenc pozwalający pracować z poziomu wiersza poleceń.
Kontener multimedialny, zasobnik dla wielu strumieni obrazów, audio/wideo, napisów, informacji o rozdziałach i metadanych (które umożliwiają ich poprawne wyświetlenie lub synchronizację w celu ich jednoczesnego odtworzenia), pozwalający na przechowywanie kompletnego materiału multimedialnego (obrazów, dźwięku lub filmu) w jednym pliku.Multimedia (łac. multum + medium) – media, stanowiące połączenie kilku różnych form przekazu informacji (np. tekstu, dźwięku, grafiki, animacji, wideo) w celu dostarczania odbiorcom informacji lub rozrywki. Termin „multimedia” ma również zastosowanie w mediach elektronicznych służących do rejestrowania oraz odtwarzania treści multimedialnych. Multimedia posiadają cechy tradycyjnych technik mieszanych i sztuk pięknych, jednak mają szerszy zakres. Termin bogate media jest synonimem terminu multimedia interaktywne.
Struktura strony[ | edytuj kod]
Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz,
rozbuduj ją.
Strona Ogg to jednostka danych o zmiennej wielkości wewnątrz strumienia Ogg.
Kontenery multimedialne: Matroska, OGM, AVI
Kodeki: DivX, XviD, 3ivx, Dirac
Uniwersalny wsadowy transkoder MediaCoder.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Oficjalna strona Xiph.Org Foundation
Oficjalna strona firmy On2
S.S. Pfeiffer S.S., The Ogg Encapsulation Format Version 0, RFC 3533, IETF, maj 2003, DOI: 10.17487/RFC3533, ISSN 2070-1721, OCLC 943595667 (ang.).
L.L. Walleij L.L., The application/ogg Media Type, RFC 3534, IETF, maj 2003, DOI: 10.17487/RFC3534, ISSN 2070-1721, OCLC 943595667 (ang.).

Speex to format stratnej kompresji dźwięku z rodziny kodeków Ogg. Jest przeznaczony tylko do kompresji mowy ludzkiej. Jego częstotliwość próbkowania to 8–32 kHz.RFC (ang. Request for Comments – dosłownie: prośba o komentarze) – zbiór technicznych oraz organizacyjnych dokumentów mających formę memorandum związanych z Internetem oraz sieciami komputerowymi. Każdy z nich ma przypisany unikatowy numer identyfikacyjny, zwykle używany przy wszelkich odniesieniach. Publikacją RFC zajmuje się Internet Engineering Task Force.
Warto wiedzieć że... beta
Kompresja bezstratna (ang. lossless compression) – ogólna nazwa metod kompresji informacji do postaci zawierającej zmniejszoną liczbę bitów, pod warunkiem, że metoda ta gwarantuje możliwość odtworzenia informacji z postaci skompresowanej do identycznej postaci pierwotnej.
Kompresja stratna — metoda zmniejszania liczby bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji, które nie dają gwarancji, że odtworzona informacja będzie identyczna z oryginałem. Dla niektórych danych algorytm kompresji stratnej może odtworzyć informację w sposób identyczny.
AVI (ang. Audio Video Interleave) to kontener danych audiowizualnych. Został wprowadzony w roku 1992 przez firmę Microsoft jako element strategii przystosowania systemu Windows do obsługi multimediów, stanowiący część technologii Video for Windows.
Kodek jest skrótem od "koder/dekoder", co oznacza urządzenie lub program zdolny do przekształcania strumienia danych lub sygnału. Kodeki mogą zmienić strumień danych w formę zakodowaną (często w celu transmisji, składowania lub zaszyfrowania) lub odzyskać (odkodować) strumień danych z formy zakodowanej, by umożliwić ich odtwarzanie bądź obróbkę. Kodeki są często używane w wideokonferencjach oraz strumieniowaniu obrazu lub dźwięku.
Przepływność (ang. bit rate lub bitrate) – w telekomunikacji i informatyce: prędkość z jaką sygnał cyfrowy przepływa przez kanał łączności.
Theora – darmowy, stratny kodek obrazu, stworzony przez Xiph.Org Foundation na podstawie kodeka VP3, który został udostępniony na zasadach FLOSS przez On2 Technologies.
Wiersz poleceń (ang. Command Line Interface, CLI), to jeden z najczęściej spotykanych sposobów interakcji człowieka z komputerem. Inne przykłady to interfejs tekstowy oraz interfejs graficzny.