• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oficyna Wydawnicza Atut  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.

  Oficyna Wydawnicza ATUTwydawnictwo wrocławskie założone w 1993 roku, wydające głównie książki naukowe i popularnonaukowe, oraz literaturę piękną. Znaczna część publikacji związana jest z tematyką pogranicza kulturowego polsko-czesko-niemieckiego.

  Wydawnictwo założył i prowadzi Witold Podedworny. Atut samodzielnie lub wspólnie z Neisse Verlag z Drezna wydaje publikacje naukowe w języku niemieckim. Ogólnopolski projekt Kroki/Schritte, w którym uczestniczy Oficyna, przybliża czytelnikowi polskiemu współczesną prozę niemieckojęzyczną. Wydawnictwo jest inicjatorem przekładów z literatury niemieckiej oraz współczesnej literatury czeskiej i słowackiej.

  Dagmarvon Mutius (ur. 17 października 1919 r. w Oslo, zm. 5 listopada 2008 r. w Heidelbergu) – niemiecka pisarka, ostatnia właścicielka Jeleniowa w latach 1934–1945.Miesięcznik jest to czasopismo, które ukazuje się regularnie raz w miesiącu. Przeważnie miesięczniki poświęcone są jakiejś konkretnej problematyce, np. z zakresu sztuki, nauki, techniki, sportu, turystyki czy gier komputerowych, a także konkretnym regionom oraz problematyce politycznej i społecznej. Niektóre miesięczniki wydawane są też w formie poradników.

  Spis treści

 • 1 Serie wydawnicze
 • 2 Czasopisma naukowe i popularnonaukowe
 • 3 Czasopismo „Sudety”
 • 4 Nagrody
 • 5 Przypisy
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jochen Hoffbauer (ur. 10 marca 1923r. w Mielęcicach koło Lubomierza zm. 17 sierpnia 2006 w Kassel) – niemiecki pisarz publicysta i poeta.
  Pogranicze − obszar położony blisko granicy oddzielającej terytoria różniące się pod pewnym cechami. Najczęściej chodzi tu o granice państwowe. Na obszarach pogranicza obserwuje się przemieszanie pewnych cech z obu sąsiadujących ze sobą obszarów.
  Tłumaczenie lub inaczej przekład to wyrażenie w języku docelowym treści tekstu (w tym również wypowiedzi ustnej) wyprodukowanego w języku źródłowym. Słowo "tłumaczenie" można rozumieć zarówno jako proces przekładu jak i wynik tego procesu, czyli przetłumaczony na inny język tekst. W drugim znaczeniu, tłumaczenie jest rozumiane jako wtórne wobec tekstu oryginalnego.
  Monika Taubitz (ur. 2 września 1937 we Wrocławiu) – poetka i pisarka niemiecka, związana także ze Śląskiem i ziemią kłodzką.
  Armin Müller (ur. 25 października 1928 w Świdnicy, zm. 6 lutego 2005 w Jenie) - niemiecki poeta, malarz, prozaik i aforysta.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.
  Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.