• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Offensive line

  Przeczytaj także...
  Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Center (C) (środkowy) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, i wchodzi w skład offensive line. Jego zadaniem jest rozpoczęcie akcji i podanie piłki do rozgrywającego.
  Forward pass, podanie do przodu - pojęcie w futbolu amerykańskim określające rzucenie piłki przez zawodnika drużyny atakującej do kolegi stojącego bliżej pola punktowego drużyny przeciwnej.

  Offensive line, linia ataku - pod-formacja drużyny atakującej w futbolu amerykańskim.

  Rushing, gra dołem – sposób przeprowadzania akcji ofensywnej w futbolu amerykańskim polegający na zdobywaniu pola przez bieg z piłką.Quarterback (QB; rozgrywający) – pozycja zawodnika w futbolu amerykańskim i kanadyjskim. Zawodnik ten należy do formacji ataku, a jego zadaniem jest rozegranie piłki.

  Linia ataku składa się z pięciu zawodników, liniowych (offensive linemen), których zadaniem jest ochrona podającego (gra górą) oraz robienie miejsca dla niosących piłkę (gra dołem) przez przepychanie blokujących zawodników obrony. Zawodnicy linii ataku nie mogą łapać podań. Poza środkowym, zawodnicy linii ataku z reguły nie dotykają piłki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.649 sek.