• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Off jazz

  Przeczytaj także...
  Ślimak Trio – formacja związana ze stylistyką free jazz, założona przez muzyków związanych na co dzień z wykonującym jazz zespołem Wiosna. Powstał w 2002 roku, a jego skład do dzisiaj tworzą Szymon Tarkowski - bas, Krzysztof Nowicki - gitara, Andrzej Kwiatkowski - perkusja. Jedyne opublikowane utwory Ślimak Trio to dwie kompozycje Wprost przeciwnie i Przygody pączków na marsie które są częścią składanki WUJek prezentującej najciekawsze formacje występujące w ramach imprezy o nazwie Festiwal Wujek.Batyskaf – polski zespół nawiązujący w swej stylistyce do takich gatunków jak jazz, rock, yass czy muzyka klubowa. Zadebiutował koncertowo w 2004 roku w trakcie Przystanku Olecko, występując wówczas w składzie Szymon Tarkowski na gitarze basowej, Maciej Bielawski na saksofonie, Maciej Śnieżyński na gitarze oraz Filip Gałązka na perkusji. Z powodów technicznych (muzycy mieszkali w różnych miastach) skład zmieniał się, ostatecznie funkcję gitarzysty przejął Krzysztof Nowicki a perkusisty Piotr Koźbielski. W tym zestawie zespół zarejestrował dwie kompozycje, które ukazały się na składance WUJek, ukazującej formacje związane z organizowanym corocznie w Warszawie Festiwalem WUJek.
  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.

  Off jazz – odłam jazzu, charakteryzujący się skupieniem uwagi muzyków na wolnej improwizacji, nawiązywaniem do innych stylistyk muzycznych, zwłaszcza takich jak rock, folk, techno czy muzyka elektroniczna oraz pełnym poczucia humoru i dystansu do własnej twórczości podejściem do grania.

  Festiwal WUJek (Warszawski Underground Jazzowy) to impreza odbywająca się corocznie w Warszawie, prezentująca najciekawsze stołeczne grupy związane z takimi stylami jak off jazz, free jazz, czy ogólnie muzyka improwizowana, jak i formacje próbujące eksperymentować z muzyką rockową czy etniczną. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2001 roku. Przez wszystkie lata występowały na niej takie formacje jak między innymi Meritum, Ślimak Trio, Wiosna, Batyskaf czy Fisz. Od początku organizatorem i animatorem festiwalu jest Szymon Tarkowski. Na początku impreza odbywała się w klubie Jazzgot, obecnie w centrum kulturalnym Fabryka Trzciny na warszawskiej Pradze. W 2006 roku ukazała się składanka zatytułowana WUJek, na której znajdują się nagrania zespołów związanych z dotychczasowymi edycjami imprezy.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Zbliżony do yassu, ale różniący się od niego tym, że nie jest ograniczony geograficznie ani czasowo – do twórców yassowych zalicza się bowiem zazwyczaj muzyków tworzących w Trójmieście i Bydgoszczy na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.

  Przedstawiciele: Transylwania, Robotobibok, Batyskaf, Ślimak Trio, Wiosna, Pink Freud, Kazik Staszewski oraz większość formacji związanych z Festiwalem WUJek.

  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.Yass (jass) – często definiowany jako osobny styl w muzyce, nie jest nowym gatunkiem w dosłownym sensie a raczej swoistym konglomeratem różnych stylów, łączącym elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazimierz Piotr Staszewski (ur. 12 marca 1963 w Warszawie) – polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Jest członkiem zespołów Kult, KNŻ i El Doopa. Prowadzi również działalność solową.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.