• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odznaka Rycerza Kawalera

  Przeczytaj także...
  Gwiazda orderowa - rodzaj insygniów orderowych, a zarazem specyficzny układ falerystyczny zawierający na ogół godło orderu nałożone na gwiazdę cztero-, pięcio-, a najczęściej ośmiopromienną. W niektórych dawnych tradycjach orderowych występuje na płaszczu orderowym. W systemach współczesnych orderów stanowi element najwyższej lub najwyższych klas orderowych. Noszona jest poniżej prawej lub lewej piersi, wraz z orderem na wstędze lub wstążce, rzadziej sama. Może być również noszona wraz z miniaturkami orderowymi. W przypadku posiadania kilku gwiazd orderowych, ich wzajemne ułożenie podlega obowiązującej precedencji.Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.
  Dame - żeński ekwiwalent angielskiego tytułu honorowego sir. Tytuł "dame" otrzymuje kobieta uhonorowana Orderem Łaźni, św. Michała i św. Jerzego, Orderem Wiktorii lub Imperium Brytyjskiego w kategorii "Dame Grand Cross" lub "Dame Commander" .

  Odznaka Rycerza Kawalera (ang. Badge of a Knight Bachelor) – odznaka ustanowiona 21 kwietnia 1926 roku, noszona przez mężczyzn pasowanych przez władcę Wielkiej Brytanii na Rycerza Kawalera (Knight Bachelor).

  W przypadku przyznawania tytułu honorowego kobiecie nadawany jest co najmniej Order Imperium Brytyjskiego w klasie Dama Komandor wraz z prawem do używania dożywotnio tytułu Dame. Pasowanym Rycerzom Kawalerom przysługuje dożywotni tytuł honorowy Sir. Ich żony i córki mogą nosić specjalne broszki-odznaki sygnalizujące prawo ich męża lub ojca do tytułu.

  Butonierka (fr. boutonnière) – niewielki otwór na guzik w klapie marynarki lub żakietu. Dawniej zwany butonierą, służył do zapinania najwyższego guzika. Obecnie marynarki nie posiadają guzika na wysokości butonierki. Często dziurkę tę przyozdabia się niewielkim kwiatem, miniaturkę orderu, logo firmy itp. w zależności od okazji. Butonierka często mylona jest zarówno z brustaszą, jak i z poszetką. Inne znaczenie słowa butonierka dotyczy małego flakonika na kwiaty, który kobiety przypinały do sukni balowej.Rozetka (kotylion) z franc. rosette (różyczka, mała róża). Pierwotnie wstążeczka orderowa w kształcie małej, stylizowanej róży. Później także kokardka przypięta do piersi osób tańczących kotylion (stąd też druga nazwa). Rozetki były noszone także podczas ważnych wydarzeń, np. rewolucje, powstania, święta narodowe.

  Odznaka z początku noszona była na piersi na podobieństwo gwiazd orderowych, od 1973 nieco mniejszą odznakę nosi się na wstążce na szyi. Od 2001 istnieje możliwość markowania jej na strojach za pomocą rozetki w butonierce.

  W brytyjskiej precedencji Rycerze Kawalerowie zajmują miejsce po Rycerzach (Damach) Komandorach Orderu Imperium Brytyjskiego, a przed Kawalerami Orderu Łaźni. Kolejność między samymi Rycerzami Kawalerami jest uzależniona od daty pasowania na rycerza.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Rycerze Kawalerowie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: Główna Księgarnia Wojskowa, Drukarnia Narodowa, 1939, s. 539. [dostęp 2014-11-28].
  2. Knighthoods (ang.). royal.gov.uk. [dostęp 2015-08-24].
  3. Insignia (ang.). iskb.co.uk. [dostęp 2015-08-24].
  4. Orders of chivalry (ang.). direct.gov.uk. [dostęp 2015-08-24].
  5. Precedence (ang.). W: Burke’s Peerage 106th Edition [on-line]. burkespeerage.com. s. 2. [dostęp 2015-08-24].
  6. John Burke, John Bernard Burke: The Knightage of Great Britain and Ireland. Londyn: Edward Hurton, 1841, s. 134-137. (ang.)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Knight bachelor (ang.). britannica.com. [dostęp 2019-09-28].
 • Order Łaźni (pełna nazwa ang.: The Most Honourable Order of the Bath) – brytyjskie odznaczenie wprowadzone przez króla Jerzego I 18 maja 1725, aczkolwiek początków odznaczenia szukać należy w średniowieczu, prawdopodobnie nie wcześniej niż 1128. Nazwa odznaczenia pochodzi z rycerskiego ceremoniału, na który składały się post, modły i kąpiel poprzedzające dzień pasowania. Order Łaźni otrzymują monarcha, książę Walii i dekorowani w trzech klasach: Krzyż Wielki (GCB), Krzyż Komandorski (KCB lub DCB) i Krzyż Towarzyski (CB). Istnieją dwie kategorie orderu cywilna (w formie owalnego medalionu) i wojskowa (w formie krzyża).Kolejność precedencji w Zjednoczonym Królestwie – szczegółowa lista kolejności zajmowanej w hierarchii społecznej przez poddanych brytyjskiego monarchy. Obecnie ta kolejność ma znaczenie prawie wyłącznie honorowe i dotyczy w praktyce m.in. kolejności w trakcie dworskich uroczystości i oficjalnych ceremonii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pasowanie na rycerza (także: akolada) – nadanie adeptowi rzemiosła rycerskiego – giermkowi – godności rycerza przez wręczenie mu miecza i pasa (stąd nazwa pasowanie).
  Brosza, broszka – rodzaj biżuterii, ozdoba, współcześnie noszona niemal wyłącznie przez kobiety. Umocowana od dołu szpilka służy przyczepianiu broszki do ubrań oraz sczepianiu poszczególnych części ubrania. Broszki mają różne kształty: od prostych, owalnych do fantastycznie powyginanych. Także wielkości tych ozdób są zróżnicowane.
  Odznaka - graficzny symbol lub znak symbolizujący przynależność do jakiejś grupy, posiadanie specjalnej umiejętności lub specjalnego wyróżnienia (jako odznaczenie). Występuje w formie metalowego znaczka, wstążki, naszywki, medalu bądź innych.
  Order Imperium Brytyjskiego (pełna nazwa ang.: The Most Excellent Order of the British Empire, pol. Najwspanialszy Order Imperium Brytyjskiego) – odznaczenie brytyjskie, ustanowione 4 czerwca 1917 przez Jerzego V. Motto orderu brzmi: For God and the Empire (pol. Za Boga i Imperium).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.