• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odwiert

  Przeczytaj także...
  SG-3 - Kolski Supergłęboki Odwiert (ros. Кольская сверхглубокая скважина / Kolskaja swierchgłubokaja skważyna) – najgłębszy na świecie odwiert. Jego głębokość to 12 262 metry. Znajduje się w Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, ok. 10 km od miasta Zapoliarnyj. Przez dwie dekady był również najdłuższy, obecnie jest trzeci pod względem długości po wywierconym w 2008 Al Shaheen oil well w Katarrze Qatar (12 289 m) i ukończonym w 2011 Sachalin-I Odoptu OP-11 (12 345 m).Otwór wiertniczy – wyrobisko podziemne w kształcie otworu o cylindrycznym kształcie, o znacznie większej głębokości w stosunku do średnicy, wiercone w skałach skorupy ziemskiej. Ukończony otwór wiertniczy nazywa się odwiertem.
  Górotwór – ogół utworów skalnych, w których prowadzone są roboty górnicze. Stanem naprężeń w górotworze przed i po wykonaniu wyrobisk zajmuje się mechanika górotworu.

  Odwiertotwór wiertniczy, wykonany w górotworze dla celów badawczych, poszukiwawczych, dokumentacyjnych lub eksploatacyjnych, w którym zakończono prace wiertnicze oraz uzbrojono w głowicę pozwalającą na eksploatację kopaliny.

  Rozróżnia się odwierty pionowe i poziome.

  Zobacz też[]

  SG-3 – najgłębszy odwiert na świecie
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.