• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odra - komputer

  Przeczytaj także...
  Wrocław Brochów (niem. Bracke, Brockau, Breslau Brockau) – wrocławska stacja kolejowa przy ulicy Ignacego Mościckiego, na osiedlu Brochów, w dzielnicy Krzyki. Stację zbudowano w roku 1896 ze względu na powstanie na Brochowie dużego osiedla kolejowego, związanego z jednym z największych węzłów towarowych na terenie ówczesnych wschodnich Niemiec, przy zbudowanej w 1842 roku linii kolejowej Oława – Wrocław, będącej pierwszym etapem Kolei Górnośląskiej.Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku – muzeum i skansen w Jaworzynie Śląskiej w województwie dolnośląskim, eksponujące głównie zabytkowy tabor kolejowy.
  Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.
  Odra 1001.
  Otwarta jednostka centralna Odry 1305.
  1974 r.

  Odra – seria komputerów produkowanych w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu (zlikwidowanych w 1993).

  Typy polskiej konstrukcji: Odra 1001, Odra 1002, Odra 1003, Odra 1013, Odra 1103 i Odra 1204. Na licencji firmy ICL: Odra 1304, Odra 1305 oraz powstała w Polsce na ich bazie Odra 1325.

  Odrę wyróżniała możliwość pracy z oprogramowaniem stworzonym przez firmy trzecie oraz możliwość podłączenia urządzeń peryferyjnych.

  Jaworzyna Śląska (niem. Königszelt, łac. Sycomoria Silesiana) – miasto w Polsce, położone w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, w gminie miejsko-wiejskiej Jaworzyna Śląska, której jest siedzibą. Miasto należy do Aglomeracji Wałbrzyskiej..Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:

  Jeden z ostatnich egzemplarzy Odry wyszedł z użycia 18 lipca 2003 po 29 latach bezawaryjnej pracy jako główna sterownia dystrybucji wrocławskiego przedsiębiorstwa Hutmen. Można go obejrzeć w skansenie kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

  Do lata 2006 roku PKP w Ostródzie używała maszyny cyfrowej Odra 1305, później dwie jednostki tego typu pracowały jeszcze na stacjach rozrządowych Wrocław Brochów i Lublin Tatary. Ostatnią Odrę wyłączono 1 maja 2010 roku w Lublinie.

  Przypisy

  1. Jacek Bomersbach: Zabytkowa Odra pracuje na stacji kolejowej (pol.). OtoWroclaw.com, 25 kwietnia 2008. [dostęp 17 kwietnia 2011].
  2. Adam Urbanek: Wyłączono ostatni komputer Odra w Polsce! (pol.). www.computerworld.pl, 3 maja 2010. [dostęp 6 maja 2010].

  Bibliografia[]

  1. Odra. W: Encyklopedia Wrocławia. Praca zbiorowa pod red. Jana Harasimowicza. Wyd. III poprawione i uzupełnione. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006, s. 606. ISBN 8373845615.
  Lublin Tatary - towarowa stacja kolejowa na terenie Lublina. Mieści się w dzielnicy Tatary. Od stacji odchodzą bocznice kolejowe do dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych.Odra 1325 - komputer III generacji (układy scalone) będący udoskonaloną wersją Odry 1305. Wersja 1325 posiadała wiele urządzeń wejścia-wyjścia co czyniło ją elastyczną w użytkowaniu. Jednostka centralna wyposażona była w pamięć o pojemności od 32 do 128 24-bitowych ksłów. Do komputera można było podłączyć zewnętrzne urządzenia przez 16 kanałów, w tym jeden multiplekserowy. Do komputera tego pasowały moduły ze standardowym złączem Odry 1304 jak i ICL 1900. Oprogramowanie kompatybilne z Odrą 1304 i 1305.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.
  Hutmen Spółka Akcyjna – polski zakład hutniczy zajmujący się przetwórstwem miedzi i jej stopów powstały we Wrocławiu w 1918 roku.
  EKD Odra 1103 to tranzystorowy, specjalizowany komputer drugiej generacji skonstruowany i produkowany w Zakładach Elektronicznych Elwro od 1967 roku, oparty na pakietach i technologii Odry 1013.
  Jan Witold Harasimowicz (ur. 2 sierpnia 1950 r. we Wrocławiu) – polski historyk sztuki i kultury, specjalizujący się w historii sztuki nowożytnej, sztuce renesansu i manieryzmu; nauczyciel akademicki, związany z uczelniami we Wrocławiu i Toruniu.
  Odra 1305 to polski komputer trzeciej generacji serii Odra, produkowany seryjnie od 1973 r. w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Prototyp powstał w 1971 r.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Odra 1013 - tranzystorowy komputer drugiej generacji skonstruowany i produkowany w Zakładach Elektronicznych Elwro od 1966 roku. Komputer przeznaczony był do obliczeń naukowo-technicznych i sterowania procesami technologicznymi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.