• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odlot - film 2009  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Konopka (ur. 1964) – polski aktor teatralny i dubbingowy. W 1988 roku ukończył PWST w Warszawie. Gra w Teatrze Powszechnym.Nagroda Akademii za najlepszy film (The Academy Award for Best Motion Picture) to jedna z Nagród Akademii Filmowej (Oscarów). Kategoria za najlepszy film jest jedyną kategorią Oscarów, w której uprawnienia do głosu posiada każdy członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

  Odlot (ang.: Up) – amerykański film animowany z 2009 roku zrealizowany w technologii 3D przez wytwórnię Pixar. Film wyreżyserował Peter Docter. Odlot jest pierwszym filmem 3D studia Pixar.

  Pierwsza animacja 3D, która otworzyła Festiwal Filmowy w Cannes.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  W latach 30. XX wieku nieśmiały chłopiec, Carl Fredricksen, był fanem Charlesa Muntza, podróżnika i biologa posądzonego przez innych naukowców o dostarczenie im sztucznego szkieletu ptaka (przedstawiciela nieznanego gatunku), który zaginął w południowoamerykańskiej dżungli. Carl poznaje Elę, dziewczynkę o podobnych zainteresowaniach, z którą po latach się żeni. Oboje marzą o podróży do Ameryki Południowej i odnalezieniu wodospadu przy Podniebnych Źródłach, gdzie chcą wybudować dom. Pomimo planów i przygotowań, nigdy nie wybrali się w podróż. Kilkadziesiąt lat po ślubie Ela umiera, nigdy nie urodziwszy dziecka. Pozostawia po sobie niedokończony dziennik przygód. Po śmierci żony 78-letni Carl, były sprzedawca balonów, staje się zgryźliwy i pragnie spokoju, w czym przeszkadzają mu robotnicy z pobliskiej budowy. Po jednej ze scysji zostaje decyzją sądu zmuszony do przeniesienia się do domu starości. Zamiast tego mocuje do domu tysiące balonów z helem, żagle i linki do sterowania, dzięki czemu wzbija się w powietrze.

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.

  Po starcie Carl odkrywa, że towarzyszy mu Russell, młody harcerz i „Syn Dzikiej Przyrody”, który oferuje mu pomoc w zamian za zdobycie odznaki Pomocnika Seniora. Wspólnie docierają do Podniebnych Źródeł, ale lądują po niewłaściwej stronie wodospadu, więc Russell wymyśla, żeby przejść na drugą stronę. Po drodze dołączają do nich barwny ptak Stefan i mówiący pies As, należący do sfory psów Charlesa Muntza, który chce złapać Stefana, by odzyskać szacunek społeczności naukowej.

  Złoty Glob za najlepszy film animowany jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 2006 roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

  Carl i Russell postanawiają ocalić ptaka, ale Muntz chwyta go, po czym wyrusza na północ. Russell i Carl lecą za naukowcem i z pomocą Asa ratują Stefana. Goniąc ich, Muntz spada ze sterowca do oceanu, po czym umiera. Bohaterowie wracają do domu. Carl przyznaje Russellowi order, zrobiony przed laty przez Elę z agrafki i kapsla.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.67. ceremonia wręczenia Złotych Globów odbyła się w niedzielę 17 stycznia 2010 roku w Beverly Hilton Hotel. Ceremonię transmitowała stacja NBC. Galę poprowadził Ricky Gervais.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz Pawlak (ur. 19 lutego 1961 w Kutnie) – polski aktor teatralny i głosowy, bardzo rzadko występujący przed kamerami. Jest też lektorem.
  Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Animacja komputerowa – sztuka tworzenia ruchomych obiektów z wykorzystaniem komputerów. Jest poddziedziną grafiki komputerowej i animacji. W coraz większym zakresie jest ona realizowana jako animacja 3D (trójwymiarowa), choć w zastosowaniach dysponujących niską przepustowością sprzętową i wymagających przetwarzania obrazów w czasie rzeczywistym cały czas ważną pozycję utrzymuje animacja 2D (dwuwymiarowa, płaska). Czasami docelowym medium animacji jest sam system komputerowy, ale zdarza się, ze animacja przeznaczona jest dla innych mediów, takich jak film. Animację komputerową czasami określa się skrótem CGI (od ang. Computer Generated Imagery, lub Computer Generated Imaging) - szczególnie w zastosowaniach kinematograficznych.
  63. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2009, odbyła się 21 lutego 2010 roku w Royal Opera House w Londynie. Nominacje do nagród zostały ogłoszone w dniu 21 stycznia 2010 roku. W Princess Anne Theatre prezentacji dokonali aktorzy: Romola Garai i Matthew Goode oraz przewodniczący BAFTA David Parfitt.
  Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.055 sek.