• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Odlewnia

  Przeczytaj także...
  Odlewnia w Koluszkach rozpoczęła swą działalność w 1976 roku. Była wówczas filią zakładu Ponar - Jotes i działała pod nazwą: Fabryka Szlifierek "Ponar-Łódź" Zakład nr 3 w Koluszkach. Zakład został zbudowany i w pełni wyposażony przez amerykańską firmę Swindell-Dressler. Odlewnia rozpoczynała swą karierę będąc jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu zakładów w Polsce. Po usamodzielnieniu działała pod nazwą Odlewnia Żeliwa „Koluszki”.Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów – (odlewnia dzwonów, pracownia ludwisarska), mieści się w Taciszowie k. Gliwic (woj. Śląskie). Zajmuje się produkcją dzwonów i tablic brązowych, kontynuuje tradycje rozpoczętą w 1808 roku w Kałuszu (ob. Ukraina).
  Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach (niem. Königlich Preußische Eisengießerei) - gliwicka odlewnia, nazywana również Hutą Gliwicką lub Starą Hutą, była jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie końca XVIII wieku.

  Odlewniazakład przemysłowy (lub jego część), w którym wytwarzane są odlewy. Istnieją odlewnie staliwa, żeliwa, żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Mogą produkować odlewy w celach usługowych lub artystycznych.

  Odlewnia dzwonów A. Zwoliński i S. Czerniewicz to spółka i zakład ludwisarski, powstałe pod koniec XIX wieku, mające swoją siedzibę w Pustelniku pod Warszawą.Żeliwo – stop odlewniczy żelaza z węglem, krzemem, manganem, fosforem, siarką i innymi składnikami, zawierający od 2,11 do 4,3% węgla w postaci cementytu lub grafitu. Występowanie konkretnej fazy węgla zależy od szybkości chłodzenia i składu chemicznego stopu. Chłodzenie powolne sprzyja wydzielaniu się grafitu. Także i dodatki stopowe odgrywają tu pewną rolę. Według obowiązującej normy żeliwo definiuje się jako tworzywo, którego głównym składnikiem jest żelazo i w którym zawartość węgla przekracza 2% (obecność dużych zawartości składników węglikotwórczych może zmienić podaną zawartość węgla).

  Zakłady odlewnicze w Polsce[]

  Odlewnia METALPOL w Węgierskiej Górce
 • Odlewnia dzwonów Ludwisarnia Felczyńskich Taciszów
 • Odlewnia w Koluszkach
 • Królewska Odlewnia Żeliwa w Gliwicach
 • Pomorska Odlewnia i Emaliernia
 • Odlewnia dzwonów Jana Felczyńskiego
 • Odlewnia Żeliwa w Zawierciu
 • Dawne odlewnie[]

 • Zakłady Fakora
 • Odlewnia dzwonów A. Zwoliński i S. Czerniewicz

 • Metale kolorowe - ogólna nazwa metali i stopów metali nieżelaznych (nie zawierających żelaza). Do metali kolorowych zalicza się m.in.: miedź, cynk, cynę, ołów, aluminium, a do stopów: mosiądz i brąz. Są to ciała o charakterystycznym połysku, są dobrymi przewodnikami cieplnymi.Odlewnictwo – technologia (niekiedy sztuka lub umiejętność) polegająca na zalewaniu uprzednio przygotowanej formy ciekłym materiałem, najczęściej stopem metali, ale również gipsem, woskiem czy tworzywami sztucznymi oraz takim sterowaniu procesem krzepnięcia lub reakcji chemicznej tężenia odlewu, aby otrzymać wyrób o odpowiedniej strukturze i właściwościach. Do odlewnictwa zalicza się także techniki przygotowania form odlewniczych (formierstwo) oraz obróbki odlanych obiektów.

  Przypisy

  Odlewnia dzwonów Jana Felczyńskiego – odlewnia dzwonów (pracownia ludwisarska) mieszcząca się w Przemyślu (woj. podkarpackie) prowadzona przez prawnuka Jana Felczyńskiego – Piotra Olszewskiego, której tradycja rzemieślnicza sięga początków XIX wieku i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie nieprzerwanie od 1808 roku. Węgierska Górka – wieś gminna w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Węgierska Górka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bielskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomorska Odlewnia i Emaliernia – zakład metalurgiczny w Grudziądzu. Historię datuje się od 1862 roku, kiedy Józef Herzfeld i Karol Victorius założyli w Grudziądzu kuźnię H-V. Kuźnia rozwinęła się w odlewnię i emaliernię, produkującą odlewy i odkuwki, kotły, armaturę, a od 1934 roku również wiertarki i pompy. W 1911 rozbudowano zakład o filę w podgrudziądzkim (wówczas) Mniszku. W czasie II wojny produkowano (między innymi) części do rakiet V1. Po wojnie zakład znacjonalizowano i przemianowano na POiE. Produkcja rozwijała się, dołączono, jako filię, odlewnię w Wąbrzeźnie. Produkowano części pieców, kotły, wanny, korpusy bomb i granatów moździerzowych, pompy a nawet...zamrażarki "Śnieżka", których produkcję przeniesiono później do Wrocławia. Po 1990 roku zakład skoncentrował się na produkcji pomp i armatury. W lutym 1992 zmieniono nazwę na Hydro-Vacuum i wrócono do przedwojennego logo. W tej chwili Hydro-Vacum SA jest spółką menadżersko-pracowniczą.
  Staliwo – wieloskładnikowy stop żelaza z węglem w postaci lanej (czyli odlany w formy odlewnicze), nie poddany obróbce plastycznej.
  Odlewnia Żeliwa w Zawierciu, znana od inicjałów założyciela jako EE – zawierciańska odlewnia, założona przez Ernesta Erbego.
  Żeliwo ciągliwe – żeliwo otrzymane w wyniku długotrwałego wyżarzania żeliwa białego (wyżarzanie grafityzujące). Grafit powstaje dopiero podczas wyzarzania grafityzującego. Jest to tak zwana grafityzacja wtórna, czyli rozpad powstałego już cementytu. Wydzielenia węgla w postaci grafitu kłaczkowego (węgla żarzenia) są skupione, w niewielkim stopniu wpływają na osłabienie użytecznego przekroju materiału i nie wywołują dużej koncentracji naprężeń. Żeliwo takie posiada bardzo dobre własności wytrzymałościowe, porównywalne do żeliwa sferoidalnego i stali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.