• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Od przedszkola do Opola

  Przeczytaj także...
  Malbork (łac. Mariaeburgum, Mariae castrum, Marianopolis, niem. Marienburg) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim nad Nogatem. Siedziba powiatu malborskiego.Ten artykuł przedstawia listę odcinków programu Od przedszkola do Opola. Numeracja i kolejność odcinków są zgodne z kolejnością pierwszej ich emisji w TVP1.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  Od przedszkola do Opola – program artystyczno-rozrywkowy emitowany, od 19 lutego 1995 roku do 26 maja 2007 roku, na antenie TVP1 i powtarzany: dawniej w TVP2, TVP Polonia i TVP Rozrywka, a obecnie w TVP ABC. Jego autorkami były Jolanta Mąkosa oraz Barbara Skarżyńska. Prowadzącym był Michał Juszczakiewicz. Czas trwania: ok. 30 min.

  TVP Polonia (Telewizja Polonia, TV Polonia, TVPolonia) – polski, satelitarny kanał Telewizji Polskiej, skierowany głównie do Polaków mieszkających za granicą. TVP Polonia rozpoczął regularną emisję od 31 marca 1993 roku, choć wcześniej, od 24 października 1992 roku, nadawana była emisja próbna programu.Michał Juszczakiewicz (ur. 14 listopada 1958 w Sopocie) - polski aktor oraz scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Dużą popularność zdobył jako prowadzący programu Od przedszkola do Opola, który był emitowany w TVP1.

  Do programu zapraszani byli liczni polscy wykonawcy, których piosenki śpiewały dzieci w wieku przedszkolnym. Utrzymany był w konwencji konkursu, w którym każdy uczestnik wygrywał nagrody upominkowe. Nazwa programu nawiązywała między innymi do Festiwalu Opolskiego.

  Jako chórek udział brali wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury w Malborku. Zespół Balbiny i AIRAM (od imienia MARIA) pod kierownictwem Marii Seibert.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.TVP ABC – kanał tematyczny Telewizji Polskiej S.A. o charakterze dziecięcym, którego uruchomienie zaplanowane jest na 15 lutego 2014.

  Sławę po tym programie zdobyli między innymi: Sylwia Grzeszczak, Iza Lach, Natalia Krakowiak, Roger Karwiński i Emilia Stachurska.

  Lista odcinków[]

  Przypisy




  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przedszkole – instytucja opiekuńczo-wychowawcza, do której uczęszczają dzieci w wieku od 3 lat (w Polsce – w szczególnych przypadkach od 2,5) do rozpoczęcia obowiązku szkolnego.
  Iza Lach (ur. 14 maja 1989 w Łodzi) – polska piosenkarka popowa, kompozytorka i autorka tekstów. Jej debiutancki album Już czas miał premierę 5 września 2008 roku.
  Emilia Stachurska (ur. 22 września 1997 w Krakowie) – polska aktorka. Sławę zyskała dzięki roli Zuzi Skalskiej w serialu Niania.
  TVP Rozrywka – kanał Telewizji Polskiej o tematyce rozrywkowej. Kanał wystartował 15 kwietnia 2013 po godzinie 6:00. Dyrektorem stacji jest Jerzy Kapuściński.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Natalia Krakowiak (ur. 11 stycznia 1990 w Kołobrzegu) – polska wokalistka i aktorka stołecznego teatru Studio Buffo w Warszawie. Jest absolwentką szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu.
  Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Reklama