• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Octavarium

  Przeczytaj także...
  Jordan Rudess (ur. 4 listopada 1956 w Great Neck w Nowym Jorku) - amerykański muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, znany głównie jako pianista. Absolwent konserwatorium Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Określany jako pianistyczna nadzieja USA, do momentu kiedy to jako nastolatek kupił pierwszy syntezator klawiszowy, porzucając tym samym zawód muzyka klasycznego. Członek Dream Theater, amerykańskiej grupy muzycznej wykonującej metal progresywny.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Róg, inna nazwa waltornia – muzyczny instrument dęty blaszany. Do tej samej rodziny instrumentów należą między innymi trąbka, puzon oraz tuba. Strój rogu jest nieco niższy niż puzonu i obejmuje zakres dźwięków muzycznych od B1 (B1 brzmiącego – oktawy kontra dla rogu podwójnego, współcześnie używanego F/B) do f2 (f dwukreślnej oktawy brzmiące dla rogu F/B). Istnieją również inne odmiany rogu o wyższej skali lub nieco odmiennej barwie dźwięku.

  Octavarium – ósmy studyjny album progresywnometalowego zespołu Dream Theater, wydany w 2005 roku.

  Lista utworów[]

  1. "The Root Of All Evil" (muzyka: Dream Theater, tekst: Portnoy) – 8:25
  2. "VI. Ready"
  3. "VII. Remove"
  4. "The Answer Lies Within" (Dream Theater, Petrucci) – 5:33
  5. "These Walls" (Dream Theater, Petrucci) – 7:36
  6. "I Walk Beside You" (Dream Theater, Petrucci) – 4:29
  7. "Panic Attack" (Dream Theater, Petrucci) – 8:13
  8. "Never Enough" (Dream Theater, Portnoy) – 6:46
  9. "Sacrificed Sons" (Dream Theater, LaBrie) – 10:42
  10. "Octavarium" (Dream Theater, LaBrie/Petrucci/Portnoy) – 24:00
  11. "I. Someone Like Him" (tekst: Petrucci)
  12. "II. Medicate (Awakening)" (LaBrie)
  13. "III. Full Circle" (Portnoy)
  14. "IV. Intervals" (Portnoy)
  15. "V. Razor's Edge" (Petrucci)

  Skład[]

  Zespół[]

 • James LaBrieśpiew
 • John Myung – śpiew, gitara basowa
 • John Petrucci – śpiew, gitara
 • Mike Portnoy – śpiew, instrumenty perkusyjne
 • Jordan Rudessinstrumenty klawiszowe, Continuum, gitara hawajska
 • Gościnnie[]

 • Jeanne LeBlanc – wiolonczela
 • Richard Locker – wiolonczela
 • Pamela Sklar – flet
 • Stewart Rose – waltornia
 • Joe Anderer – waltornia
 • Vince Lionti – altówka
 • Karen Dreyfus – altówka
 • Carol Webb – skrzypce
 • Yuri Vodovoz – skrzypce
 • Anne Lehmann – skrzypce
 • Elena Barere – skrzypce
 • Katherine Fong – skrzypce
 • Spekulacje na temat tytułu[]

  Z powodu nietypowej nazwy albumu, wielu fanów zespołu zaczęło spekulować na temat jej znaczenia.

  Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Warto zaznaczyć, że album z początku nie miał nosić nazwy Octavarium, lecz Octave. Jednak kiedy progresywnorockowa grupa Spock's Beard wydała w 2005 swój (także ósmy) album Octane, Dream Theater postanowił zróżnicować nieco nazwę płyty.

  Niektórzy uznali tytuł za pochodzący od Octavarium Romanum, rzymskokatolickiej księgi liturgicznej związanej z okresem zwanym Oktawą. Widać również podobieństwo do muzycznej oktawy: ang. Root, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, Octave; tytuł pierwszego utworu to "The Root of All Evil". Były też opinie, że tytuł pochodzi od łacińskich słów znaczących "osiem różnych", gdyż album zawiera osiem ścieżek i jak mówią sami wykonawcy każda z nich jest utrzymana w innym stylu. Jednakże byłoby to niepoprawne gramatycznie, gdyż w łacinie ósemka to "octo" a nie "octa", natomiast "varium" jest formą pojedynczą, choć tytuł wymagałby liczby mnogiej. Bez wątpienia jednak cyfra 8 przeplata się przez cały czas - jest to ósmy album grupy, zawiera osiem ścieżek, również na okładce można zauważyć osiem kul.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.

  Jeszcze inną interpretacją jest ta, że przyrostek "-varium" może wskazywać na miejsce, gdzie coś jest trzymane, w tym wypadku muzyczne oktawy. Jeśli weźmiemy pod uwagę fragment tytułowej ścieżki ("Trapped inside this Octavarium"), wydaje się ona być najbliższa prawdzie.

  Każdy utwór w albumie jest oparty na innej tonacji w gamie molowej, rozpoczynając od F, przez G, A, B, C, D, E i powracając do F.

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.John Ro Myung (ur. 24 stycznia 1967 w Chicago w stanie Illinois w USA) -amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista. Uczęszczał do szkoły muzycznej Berklee College of Music w Bostonie. Basista progresywnometalowej grupy muzycznej Dream Theater. Znany również ze współpracy z Gordian Knot, The Jelly Jam czy Platypus.

  Pozycje na listach[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka

 • Kevin James LaBrie (ur. 5 maja 1963 r., w Penetanguishene, w prowincji Ontario w Kanadzie), wokalista progresywno-metalowej grupy muzycznej Dream Theater.Continuum Fingerboard – instrument klawiszowy skonstruowany przez Lippolda Hakena, profesora University of Illinois. Continuum jest produkowane oraz sprzedawane przez przedsiębiorstwo Haken Audio z siedzibą w Champaign (w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Flet – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Gitara hawajska – odmiana gitary, która wykształciła się w kulturze muzycznej Hawajów. Początkowo, od zwykłej gitary akustycznej różniła się strojem i techniką gry, lecz z czasem przekształciła się w samodzielny instrument.
  Instrumenty klawiszowe – instrumenty muzyczne pochodzące z różnych grup: strunowych, dętych, samobrzmiących, elektrycznych i elektronicznych mających jedną wspólną cechę posiadania klawiatury (zazwyczaj w stroju równomiernie temperowanym).
  Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) – styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią.
  Gitara – instrument muzyczny z grupy strunowych szarpanych z pudłem rezonansowym, gryfem i progami na podstrunnicy. Przeważnie ma sześć strun, lecz można spotkać również gitary z czterema, pięcioma, siedmioma, ośmioma, dziesięcioma oraz dwunastoma strunami. Instrument ten odgrywa ważną rolę w muzyce bluesowej, country, flamenco, rockowej oraz w wielu formach popu.
  Metal progresywny – podgatunek heavy metalu, który ma wiele cech rocka progresywnego, w tym złożone struktury kompozycyjne, niestandardowe i zmienne metrum, zawiłe partie instrumentalne. Wysoki poziom artystyczny kompozycji często łączony jest z obszernymi tekstami w formie opowieści epickich, co w rezultacie daje długie utwory (nawet 15-20 minut) i albumy koncepcyjne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.