• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ocosingo

  Przeczytaj także...
  Kukurydza (Zea) – rodzaj roślin należący do rodziny wiechlinowatych. Przedstawiciele występują naturalnie w Meksyku, Gwatemali i Nikaragui. Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna (Zea mays), która jest zarazem gatunkiem typowym rodzaju.Chiapas – stan położony w południowej części Meksyku. Chiapas graniczy na zachodzie ze stanami Veracruz oraz Oaxaca, na północy z Tabasco, na wschodzie z Gwatemalą. Południową granicę wyznacza wybrzeże Oceanu Spokojnego.
  Tzeltalowie (Tzeltal) – grupa etniczna zamieszkująca centralne wyżyny stanu Chiapas w Meksyku. Indianie Tzeltal posługują się językiem tzeltal należącym do rodziny języków maya. Populacja tego prekolumbijskiego ludu, liczy (według spisu z 1980 roku) ponad 200 000 osób.
  Ulica w Ocosingo

  Ocosingo – miejscowość w meksykańskim stanie Chiapas. Nazwa oznacza w języku nahuatl "miejsce Czarnego Pana". Ludność miasta Ocosingo liczy ok. 42 tysięcy osób.

  Historia[]

  Do przybycia Hiszpanów Ocosingo było ważnym miastem ludu Tzeltal przekształconym następnie w centrum działalności misyjnej.

  Toniná - obecna nazwa stanowiska archeologicznego na terenie Meksyku, związanego z cywilizacją Majów, położonego około 12 kilometrów na wschód od miejscowości Ocosingo w stanie Chiapas. Nazwa oznacza w języku tzeltal dosłownie "dom z kamienia" od licznych kamiennych rzeźb i budowli,Fasola (Phaseolus L.) – rodzaj roślin jednorocznych lub bylin należący do rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i do Europy dotarła po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Do rodzaju tego, liczącego ponad 30 gatunków, należą jedne z ważniejszych roślin uprawnych. W Polsce nie rosną dziko, wyłącznie jako rośliny uprawne. Gatunkiem typowym jest Phaseolus vulgaris.

  W roku 1994 miejscowość została zajęta przez partyzantów z ruchu zapatystów. Doszło tutaj do najbardziej krwawej bitwy powstania.

  Turystyka[]

  Na terenie miejscowości istnieje 70 stanowisk archeologicznych z okresu prekolumbijskiego, najważniejsze z nich to Yaxchilán, Bonampak i Toniná, oprócz tego liczne kościoły z epoki kolonialnej, tropikalna dżungla i jeziora.

  Ciekawostki[]

  W Ocosingo skonstruowano największą marimbę na świecie o długości 4 metrów i wadze 500 kilogramów, obecnie eksponowana w Muzeum Marimby w Tuxtla Gutiérrez.

  Cytrus (Citrus L.) – rodzaj roślin z rodziny rutowatych. Wśród taksonomów trwają spory co do definiowania rodzaju, przy czym badania molekularne w XXI wieku wskazują raczej na potrzebę scalenia w ramach tego rodzaju kilku dawniej wyodrębnianych taksonów. Problemy w klasyfikacji rodzaju powoduje też łatwość z jaką należące tu gatunki mieszają się, zdolność do rozmnażania apomiktycznego oraz trwająca od tysięcy lat ich hodowla. Zalicza się tu co najmniej 20–25 gatunków występujących w Azji południowej, wschodniej i południowo-wschodniej, w Australii i wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku. Gatunkiem typowym jest Citrus medica L. Owoce tych roślin zwane cytrusami uważane są za jedne z najważniejszych owoców tropikalnych i subtropikalnych. W dokumentach chińskich znajdują się dowody na ich uprawę już 2200 lat p.n.e., wiele gatunków na półkulę zachodnią trafiło dopiero w XIX i XX wieku.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Gmina Ocosingo[]

  Miasto jest siedzibą władz gminy Ocosingo która w 2010 roku liczyła 198 877 mieszkańców. Powierzchnia gminy jest stosunkowo duża i liczy 8 616,71 km². Na terenie gminy znajduje się kilka mniejszych miast z których największe to Nueva Palestina, Tenango i Frontera Corozal. Średnia temperatura roczna wynosi 24,3 °C. Ludność gminy pracuje przede wszystkim w rolnictwie a następnie w przemyśle. Uprawia się głównie kukurydzę, fasolę, trzcinę cukrową, banany, pomidory, cutrusy, kawę i rośliny ogrodnicze.

  Bonampak - stanowisko archeologiczne z pozostałościami po cywilizacji Majów, położone w meksykańskim stanie Chiapas, w gminie Ocosingo, około 20 km na południe od większego miasta Majów w Yaxchilan. Bonampak w języku Majów oznacza "Malowane Mury".Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
   Zapoznaj się również z: Lista gmin w stanie Chiapas.

  Zobacz też[]

 • Toniná
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona miasta Ocosingo
 • Przypisy

  1. Principales resultados por localidad 2010 (ITER) (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística, Geografía e Informática.. [dostęp 2015-08-03].
  2. Encyklopedia gmin Meksyku - Ocosingo (hiszp.). [dostęp 2010-06-26].
  Banan zwyczajny (Musa ×paradisiaca L.) – gatunek rośliny należący do rodziny bananowatych (Musaceae). Ma liczne synonimy: banan właściwy, banan rajski, pizang, figa rajska, figa błogosławiona, muza. Roślina uprawna, w krajach o tropikalnym klimacie pospolicie uprawiana dla owoców.Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego (hiszp. Ejército Zapatista de Liberación Nacional, EZLN) – zbrojna grupa działająca głównie w stanie Chiapas, jednym z najuboższych regionów Meksyku. Swoje funkcjonowanie opiera głównie na poparciu ludności miejscowej, przede wszystkim z terenów wiejskich (składającej się w dużej części z Indian), chociaż ma również zwolenników na terenach zurbanizowanych. Posiada także wsparcie licznych grup na całym świecie. Największy rozgłos zyskała dzięki swojemu nieformalnemu przywódcy Subcomandante Marcosowi (znanym też jako delegat Zero).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cukrowiec lekarski (Saccharum officinarum L.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Zwyczajowo nazywana jest trzciną cukrową, mimo że z biologicznego punktu widzenia jest to nazwa nieprawidłowa, roślina nie należy bowiem do rodzaju trzcina, lecz rodzaju cukrowiec. Prawdopodobnie pochodzi z Nowej Gwinei. Uprawiana jest wszędzie w strefie tropikalnej.
  Yaxchilan (Menché, Miasto Lorillarda) – starożytne miasto Majów położone koło rzeki Usumacinta w obecnym meksykańskim stanie Chiapas.
  Marimba (marimbafon) - instrument muzyczny z grupy idiofonów. W wersji etniczej - prymitywna odmiana ksylofonu z rezonatorami, używana w południowej i środkowej Afryce oraz Ameryce Środkowej; w wersji używanej przez klasycznych perkusistów - instrument o bardzo dużych możliwościach barwowych i dynamicznych, używany do gry solo, w zespołach oraz do występów z orkiestrami symfonicznymi.
  Tuxtla Gutiérrez – miasto w południowo-wschodnim Meksyku, na przedgórzu Sierra Madre de Chiapas, przy Drodze Panamerykańskiej, stolica stanu Chiapas. Około 550 tys. mieszkańców.
  Kawa arabska (Coffea arabica L.) – gatunek roślin z rodziny marzanowatych, zwany też kawowym drzewem lub kawowym krzewem. Pochodzi z Abisynii, Mozambiku i obszaru Wielkich Jezior afrykańskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.