• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ochotnica Dolna

  Przeczytaj także...
  Urbaniaki – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.Gmina Ochotnica Dolna (do 1954 gmina Ochotnica) – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie nowosądeckim.
  Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" związana jest prawdopodobnie ze słowem "gorzeć" (palić się, płonąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan śródleśnych metodą żarową. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używał jej Jan Długosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródłach można też spotkać nazwę Górce, która by mogła oznaczać niskie góry.
  Drewniany kościół w Ochotnicy Dolnej

  Ochotnica Dolnawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Wieś jest siedzibą gminy Ochotnica Dolna. Ochotnica Dolna wraz z Ochotnicą Górną tworzą najdłuższą wieś w Polsce (Ochotnicę), która liczy niespełna 25 kilometrów.

  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Hamówka – przysiółek wsi Ochotnica Dolna w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.

  Położenie[]

  Ochotnica Dolna znajduje się w Gorcach. Pola i zabudowania miejscowości zajmują dolną część doliny rzeki Ochotnica (z wyjątkiem końcowego odcinka i ujścia znajdującego się w Tylmanowej), wraz ze zboczami dwóch pasm górskich otaczających dolinę tej rzeki; od południowej strony jest to pasmo Lubania, od północnej pasmo Gorca. Ponadto w głąb tych pasm wcinają się głęboko doliny kilku potoków, które również są zabudowane i zajęte przez pola Ochotnicy Dolnej. Są to doliny potoków: Skrodnego, Gorcowego, Młynnego, Kudowskiego, Szymanowskiego, Lubańskiego, Rolnickiego.

  Wierchmłynne – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.Piszczki – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.

  Przez Ochotnicę Dolną i Ochotnicę Górną biegnie droga z Tylmanowej do Harklowej przez przełęcz Knurowską (846 m n.p.m.). Do niedawna była to jedyna przejezdna dla samochodów droga przecinająca pasmo Gorców, do czasu oddania do użytku drogi biegnącej przez przełęcz Wierchmłynne w kierunku Zasadnego.

  Szlagówka – przysiółek miejscowości Ochotnica Dolna w Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.Ochotnica Górna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. Przez miejscowość przebiega Droga Knurowska (zobacz Przełęcz Knurowska) od Ochotnicy Dolnej do Harklowej.

  Przysiółki Ochotnicy Dolnej[]

  Oficjalnie nazwane części miejscowości i przysiółki (wg TERYT): Barbarówka (część miejscowości), Barnasie (przysiółek), Bąki (cz. m.), Bełk cz. m.), Bibiarze (cz.m.), Błachuty (p), Brysiówka (cz. m.), Brzeg (cz.m.), Buciory (p), Chlipały (cz. m.), Chrobaki (p.), Chryczyki (p.), Dłubacze (cz. m.), Fisiorki (cz.m.), Gardonie (cz.m.) Golce (p.), Gołdyny (p.), Gorcowe (p.), Gronik Wyżni, (cz.m.), Hamówka (p.), Hologówka (cz.m.), Jagiełły (p.), Janczury (cz.m.), Kamieniec (cz.m.), Kapłony (cz.m.), Kołodzieje (cz.m.), Kosarzyska (cz.m.), Kotarówka (cz.m.), Koziary (cz.m.), Krzyśki (p.), Kuce (cz.m.), Kudowe (cz.m.), Kwaleńce (cz.m.), Leskówka (cz.m.), Ligasy (cz.m.), Liptaki (p.), Lubańskie (cz.m.), Młynne (p.), Myśliwce (p.), Niżni Gronik, (p.), Nogawki (cz.m.), Osobie (p.), Polczyki (p.), Piszczki (p.), Pitki (cz.m.), Polisiówka (cz.m.), Potok Janczurowski (cz.m.), Rąbańczyska (p.), Rola (cz.m.), Równie (cz.m.), Rusnaki (cz.m.), Saski (p.), Sikorówka (cz.m.), Skalne (p.), Skrodne (cz.m.), Sojkówka (cz.m.), Soskówka (cz.m.), Szlagówka (p.), Szymany (cz.m.), Tarchały (cz.m.), Tomaszki (p.), Twarogi (p.), Urbaniaki (p.), Wierchbabieniec (cz.m.), Wierchmłynne (p.), Zachry (cz.m.), Zarębówka (cz.m.), Zawory (cz.m.).

  Czorsztyn – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn. Położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Obecny Czorsztyn był do momentu powstania zbiornika retencyjnego znany jako Czorsztyn Nadzamcze. Sama wieś Czorsztyn mieściła się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego. Część Czorsztyna mieszcząca m.in. siedzibę władz gminy Czorsztyn, znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania znajdującego się ok. 1,5 km od wsi Czorsztyn, w kierunku Nowego Targu.Gołdyny – przysiółek wsi Ochotnica Dolna w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.

  Piesze szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny zielony Hale GorcowskieGorcowe – Ochotnica Dolna – Lubań – Gronik – Grywałd szlak turystyczny niebieski Kamienica – Ochotnica Dolna – LubańPrzełęcz SnozkaCzorsztyn

  Zobacz też[]

 • Ochotnica Górna
 • Przypisy

  1. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
  2. TERYT. [dostęp 2012-01-10].
  Barnasie – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.Jagiełły – przysiółek wsi Ochotnica Dolna w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo nowosądeckie – jednostka podziału administracyjnego istniejąca w latach 1975 - 1998. Położone w południowej części Polski, przy granicy ze Słowacją. Graniczyło od wschodu z województwem krośnieńskim, od północy z tarnowskim i krakowskim, a od zachodu z bielskim. Siedzibą władz województwa był Nowy Sącz.
  Kamienica – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, będąca siedzibą gminy Kamienica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. Miejscowość zamieszkana przez Białych Górali.
  Skrodzieński Potok – potok, dopływ rzeki Ochotnica. Na niektórych mapach opisywany jest jako potok Skrodne. Wypływa na wysokości około 950 m na dnie dolinki wcinającej się w południowy grzbiet Jaworzynki Gorcowskiej. Spływa dnem tej dolinki wciosowej w kierunku południowo-wschodnim przez należące do miejscowości Ochotnica Górna osiedle Skrodne. Przecina drogę asfaltową z Tylmanowej przez Ochotnicę Górną i nieco poniżej drogi uchodzi do rzeki Ochotnica jako jej prawy dopływ. Następuje to na wysokości około 540 m, w miejscu o współrzędnych 49°31′05″N 20°17′22″E/49,518056 20,289444.
  Myśliwce – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Osobie – przysiółek w Polsce położony w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna.
  Przełęcz Snozka, Snozka Krośnicka (653 m) – przełęcz w paśmie łączącym Gorce z Pieninami, pomiędzy Wdżarem (767 m), a wzniesieniem 694 m. Według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego obydwa te wzniesienia należą do Pienin, zaś granica pomiędzy Pieninami, a sąsiednimi Gorcami przebiega przez przełęcz Drzyślawa i doliną Krośnicy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.