• ArtykuÅ‚y
  • Forum
  • Ciekawostki
  • Encyklopedia
  • Ochotnica - rzeka

    Przeczytaj także...
    BÅ‚aszczki – potok, dopÅ‚yw rzeki Ochotnica. WypÅ‚ywa na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 710 m na poÅ‚udniowych stokach grzbietu Jaworzynki Gorcowskiej i spÅ‚ywa w kierunku poÅ‚udniowym przez należące do miejscowoÅ›ci Ochotnica Górna osiedle BÅ‚aszczaki. W zabudowanym obszarze tego osiedla, przy drodze asfaltowej wiodÄ…cej z Tylmanowej przez OchotnicÄ™ GórnÄ… uchodzi do rzeki Ochotnica jako jej lewy dopÅ‚yw. NastÄ™puje to na wysokoÅ›ci 593 m, w miejscu o współrzÄ™dnych 49°30′58″N 20°15′17″E/49,516111 20,254722.Gorce (513.52) – pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Nazwa "Gorce" zwiÄ…zana jest prawdopodobnie ze sÅ‚owem "gorzeć" (palić siÄ™, pÅ‚onąć) i pochodzi od sposobu uzyskiwania polan Å›ródleÅ›nych metodÄ… żarowÄ…. Spotykana jest już w aktach z 1254 r. (item mons Gorcz nuncupatus), używaÅ‚ jej Jan DÅ‚ugosz w 1480 r. (in monten Gorcz). W innych źródÅ‚ach można też spotkać nazwÄ™ Górce, która by mogÅ‚a oznaczać niskie góry.
    Jaszcze – potok dopływ rzeki Ochotnica. Jest ciekiem 4 rzędu i ma długość 7,126 km. Cały jego bieg znajduje się w obrębie miejscowości Ochotnica Górna. Powstaje z połączenia dwóch potoków: Duże Jaszcze i Małe Jaszcze. Obydwa mają źródła na południowych stokach pasma Gorca w Gorcach, na odcinku od Jaworzyny Kamienickiej po polanę Przysłop Dolny. Oddziela je południowy grzbiet Przysłopu. Duże Jaszcze ma źródła na wysokości 1150 m pod przełęczą Pańska Przehybka, skąd spływa we wschodnim kierunku. Małe Jaszcze ma źródła na wysokości 1075 m pod wschodnim, niższym wierzchołkiem Przysłopu. Spływa w południowym kierunku. Obydwa potoki łączą się z sobą na przysiółku Jaszcze Małe tworząc potok Jaszcze. Spływa on głęboka doliną w południowo-wschodnim kierunku przez przysiółki Jaszcze Duże i Jaszcze i uchodzi do Ochotnicy jako jej lewy dopływ na wysokości 621 m.

    Ochotnica – rzeka, dopływ Dunajca. Za jej górny bieg uważany jest potok Forędówka, dolny bieg zaczyna się od ujścia potoku Furcówka. Jest ciekiem 3 rzędu i ma długość 22,776 km. Cała zlewnia Ochotnicy znajduje się w Gorcach i ma powierzchnię 109 km². Na swej długości rzeka przyjmuje ponad 20 dopływów, prawobrzeżnych spod Pasma Lubania i lewobrzeżnych z głównego grzbietu Gorców. Średni spadek wynosi 33 m/km. Przepływa przez miejscowości Ochotnica Górna i Ochotnica Dolna i na wysokości 385 m uchodzi do Dunajca jako jego lewy dopływ. Ujście do Dunajca należy administracyjnie do Tylmanowej.

    Ochotnica Górna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. Przez miejscowość przebiega Droga Knurowska (zobacz Przełęcz Knurowska) od Ochotnicy Dolnej do Harklowej.Gardoński Potok – potok, dopływ rzeki Ochotnica. Jest ciekiem 4 rzędu. Na mapie Geoportalu opisany jest także jako Gardoniewski Potok. Wypływa na wysokości 750 m na północnych stokach Pasma Lubania w miejscowości Ochotnica Dolna. Na wysokości 443 m na osiedlu Gardonie uchodzi do Ochotnicy jako jej prawy dopływ. Tuż przed ujściem łączy się z Rolnickim Potokiem, wskutek czego obydwa potoki uchodzą wspólnym ujściem.

    Główne dopływy Ochotnicy w kolejności biegu rzeki, to:

  • lewe: Jaszcze, Jamne, BÅ‚aszczki, Majdowski Potok, SkrodzieÅ„ski Potok, Gorcowski Potok (Potok Gorcowy), MÅ‚ynne
  • prawe: Furcówka, Potok Ciepielowski, Mostkowy Potok, Groniowski Potok, Jurkowski Potok, Kudowski Potok, Szymanowski Potok, Saskówka, LubaÅ„ski Potok, GardoÅ„ski Potok (Gardoniewski), Rolnicki Potok, JaÅ„czurowski Potok, Brysiowski Potok
  • Potoki te tworzÄ… boczne doliny. CharakterystycznÄ… cechÄ… jest, że doliny lewoboczne (pod Pasmem Gorca) sÄ… głębsze (majÄ… Å›redniÄ… głębokość 200–300 m) od dolin prawobocznych pod Pasmem Lubania, które majÄ… Å›redniÄ… głębokość 150–200 m.

    MÅ‚ynne – potok, lewy dopÅ‚yw rzeki Ochotnica w Gorcach. CaÅ‚a jego zlewnia znajduje siÄ™ na terenie soÅ‚ectwa MÅ‚ynne należącego do miejscowoÅ›ci Ochotnica Dolna. Ma źródÅ‚a na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 1080 m na Gorcu MÅ‚ynieÅ„skim, na poÅ‚udniowo-wschodnich stokach Gorca. SpÅ‚ywa w poÅ‚udniowo-wschodnim kierunku głębokÄ… dolinÄ…. Orograficznie lewe zbocza tej doliny tworzy grzbiet biegnÄ…cy od Gorca przez Wierch Bystrzaniec, Wierch Lelonek, przełęcz Wierch MÅ‚ynne, Å»dżar, DziaÅ‚ek i GoÅ‚y Wierch, prawe grzbiet Strzelowskie. Na osiedlu Chrobaki uchodzi do niego z lewej strony, spod przełęczy Wierch MÅ‚ynne główny dopÅ‚yw. Po przyjÄ™ciu go potok MÅ‚ynne zmienia kierunek na poÅ‚udniowy i na wysokoÅ›ci 499 m, w miejscu o współrzÄ™dnych 49°31′36,3″N 20°19′11,2″E/49,526750 20,319778 uchodzi do Ochotnicy.Pasmo Lubania – dobrze wyodrÄ™bniony grzbiet górski w poÅ‚udniowo-wschodniej części Gorców, miÄ™dzy dolinami Ochotnicy, Dunajca i KroÅ›nicy, oddzielony od głównego rozrogu PrzełęczÄ… KnurowskÄ…. DÅ‚ugość ok. 20 km, szerokość do 10 km. W PaÅ›mie Lubania w kierunku od Przełęczy Knurowskiej na wschód wyróżnia siÄ™ w jego grani głównej kolejno nastÄ™pujÄ…ce, sÅ‚abo wyodrÄ™bnione wzniesienia:

    Wskutek dużego spadku rzeka tworzy liczne wodospady i progi, szczególnie w górnej części. W górnym biegu jej koryto jest wąskie, potem znacznie rozszerza się, u ujścia potoku Młynne i Szymanowski osiągając szerokość 120 m. Rzeka wykazuje silne działanie erozyjne. Po większych opadach atmosferycznych lub przy gwałtownym topnieniu śniegów jej wody transportują ogromne ilości ziemi i kamieni i mają ogromną siłę niszczącą. Największe powodzie miały miejsce w latach 1870, 1882, 1894, 1913, 1934, 1958, 1970, 1997, 2009, 2014 i 2018.

    Krajowy ZarzÄ…d Gospodarki Wodnej – urzÄ…d administracji rzÄ…dowej wÅ‚aÅ›ciwy w sprawach gospodarowania wodami, zgodnie ze statutem "zapewnia obsÅ‚ugÄ™ Prezesa Krajowego ZarzÄ…du Gospodarki Wodnej (...) i dziaÅ‚a pod jego bezpoÅ›rednim nadzorem i kierownictwem" (Dz. U. z dnia 27 czerwca 2006 r.). Pomimo swej nazwy Krajowy ZarzÄ…d peÅ‚ni jedynie funkcjÄ™ pomocniczÄ… wzglÄ™dem Prezesa Krajowego ZarzÄ…du Gospodarki Wodnej. Ustawa Prawo wodne (Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 z późniejszymi zmianami) podobnie jak statut nie precyzuje szerzej zadaÅ„ Krajowego ZarzÄ…du. We wspomnianej ustawie wyszczególniono natomiast zadania Prezesa Krajowego ZarzÄ…du Gospodarki Wodnej.Mostkowy Potok – potok, dopÅ‚yw rzeki Ochotnica. WypÅ‚ywa na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 850 m w miejscowoÅ›ci Ochotnica Górna i spÅ‚ywa poczÄ…tkowo w kierunku północno-wschodnim. Na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 700 m łączy siÄ™ z drugim źródÅ‚owym ciekiem i od tego miejsca jednym korytem spÅ‚ywa w kierunku północnym. Na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 650 m na osiedlu Czepiele uchodzi do Ochotnicy jako jej prawy dopÅ‚yw.
    Skarpa na lewym brzegu rzeki

    Przypisy[ | edytuj kod]

    1. ↑ Wykaz wód płynących Polski. [dostęp 2015-11-04].
    2. Mapa Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-04-15].
    3. ↑ Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.
    4. ↑ Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-04-01].

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Ochotnica (strumieÅ„), [w:] SÅ‚ownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. VII: Netrebka – Perepiat, Warszawa 1886, s. 366.
  • Gorcowski Potok – potok, dopÅ‚yw rzeki Ochotnicy. Jest ciekiem 4 rzÄ™du o dÅ‚ugoÅ›ci 6,514 km. Na niektórych mapach opisywany jest jako Potok Gorcowy. Dunajec (sÅ‚ow. Dunajec, niem. Dunajetz lub Dohnst) – rzeka w poÅ‚udniowej Polsce, prawy dopÅ‚yw WisÅ‚y (rzeka II rzÄ™du). Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i BiaÅ‚ego Dunajca w m. Nowy Targ; za poczÄ…tkowy odcinek uważa siÄ™ Czarny Dunajec. DÅ‚ugość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem), z czego 17 km liczy odcinek graniczny miÄ™dzy Sromowcami Niżnymi a SzczawnicÄ…. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na SÅ‚owacji 1949,9 km² (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewniÄ™ samego Dunajca).




    Warto wiedzieć że... beta

    Ochotnica Dolna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Miejscowość jest siedzibą gminy Ochotnica Dolna. Ochotnica Dolna wraz z Ochotnicą Górną tworzą najdłuższą wieś w Polsce ( Ochotnicę ) , która liczy niespełna 25 kilometrów.
    Majdowski Potok – potok, dopÅ‚yw rzeki Ochotnica. WypÅ‚ywa na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 810 m na poÅ‚udniowych stokach grzbietu Jaworzynki Gorcowskiej i spÅ‚ywa w kierunku poÅ‚udniowym przez należące do miejscowoÅ›ci Ochotnica Górna osiedle Majdówka. W zabudowanym obszarze tego osiedla, nieco poniżej mostu, którym droga asfaltowa z Tylmanowej przez OchotnicÄ™ GórnÄ… przekracza rzekÄ™ Ochotnica na osiedlu Majdówka. NastÄ™puje to na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 576 m, w miejscu o współrzÄ™dnych 49°31′05″N 20°15′33″E/49,518056 20,259167.
    Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.
    Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
    SkrodzieÅ„ski Potok – potok, dopÅ‚yw rzeki Ochotnica. Na niektórych mapach opisywany jest jako potok Skrodne. WypÅ‚ywa na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 950 m na dnie dolinki wcinajÄ…cej siÄ™ w poÅ‚udniowy grzbiet Jaworzynki Gorcowskiej. SpÅ‚ywa dnem tej dolinki wciosowej w kierunku poÅ‚udniowo-wschodnim przez należące do miejscowoÅ›ci Ochotnica Górna osiedle Skrodne. Przecina drogÄ™ asfaltowÄ… z Tylmanowej przez OchotnicÄ™ GórnÄ… i nieco poniżej drogi uchodzi do rzeki Ochotnica jako jej prawy dopÅ‚yw. NastÄ™puje to na wysokoÅ›ci okoÅ‚o 540 m, w miejscu o współrzÄ™dnych 49°31′05″N 20°17′22″E/49,518056 20,289444.
    Tylmanowa – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. Przez Tylmanowa przebiega droga wojewódzka nr 969.
    Rolnicki Potok – potok, dopływ rzeki Ochotnica. Jest ciekiem 4 rzędu o długości 4,8 km. Ma 3 źródłowe cieki wypływające na wysokości 980-960 m na północnych stokach Pasma Lubania w Gorcach. Spływa w kierunku północnym, tuż przed ujściem łącząc się z Gardońskim Potokiem. Obydwa potoki uchodzą wspólnym ujściem jako prawy dopływ Ochotnicy. Następuje to na wysokości 443 m, na należącym do Ochotnicy Dolnej osiedlu Rola.

    Reklama

    Czas generowania strony: 0.725 sek.