• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obwód wołyński  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Klasztor Dominikanów w Czartorysku – rzymskokatolicki kompleks klasztorny należący do zakonu dominikanów, czynny w latach 1639-1832. Kościół klasztorny był użytkowany w dwudziestoleciu międzywojennym jako świątynia parafialna. Opuszczony i zniszczony po II wojnie światowej, w latach 1997-2007 część jego zabudowań została zaadaptowana na prawosławny monaster Podwyższenia Krzyża Pańskiego.Hołoby (ukr. Голоби) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie kowelskim obwodu wołyńskiego. Osiedle liczy 4,2 tys. mieszkańców (2001).

  Obwód wołyński (ukr. Волинська область, Wołynśka obłast') – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w północno-zachodniej części Ukrainy, przy granicy z Polską i Białorusią. Stolicą obwodu jest Łuck.

  Obwód wołyński graniczy z: obwodami rówieńskim od wschodu i lwowskim od południa, obwodem brzeskim Białorusi od północy oraz województwem lubelskim Polski od zachodu. Obwód został utworzony 4 grudnia 1939 r. dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z części terytorium II Rzeczypospolitej zajętych przez Armię Czerwoną po kampanii wrześniowej.

  Beresteczko (ukr. Берестечко) – miasto nad Styrem, na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim, w rejonie horochowskim, do 1945 w Polsce, w województwie wołyńskim, w powiecie horochowskim, siedziba gminy Beresteczko.Kościół św. św. Joachima i Anny we Włodzimierzu Wołyńskim – rzymskokatolicki parafialny kościół we Włodzimierzu Wołyńskim.

  Spis treści

 • 1 Rejony
 • 2 Zabytki
 • 3 Fotogaleria
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół Trójcy Świętej i klasztor Trynitarzy w Beresteczku – rzymskokatolicki kompleks klasztorny wzniesiony w XVIII w., częściowo zniszczony w XIX stuleciu, opuszczony w 1945.
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.
  Luboml (ukr. Любомль) – miasto na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim, siedziba rejonu lubomelskiego, do 1945 w Polsce, w województwie wołyńskim, siedziba powiatu lubomelskiego i gminy Luboml.
  Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła i kolegium jezuickie — zabytek architektury o narodowym znaczeniu w Łucku. Kościół i kolegium powstały na potrzeby zakonu jezuitów. Dziś kolegium pełni rolę uczelni, a kościół jest katedrą rzymskokatolickiej diecezji Łuckiej. Katedra jest kościołem parafialnym dla parafii katedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Łucku.
  Cerkiew Opieki Matki Bożej w Łucku (ukr. Свято-Покровська церква в Луцьку) – prawosławna cerkiew w Łucku. Od 1992 pełni funkcje soboru eparchii wołyńskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.
  Poddębce (ukr. Піддубці) - wieś w rejonie łuckim obwodu wołyńskiego, założona w 1541 r. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Poddębce w powiecie łuckim województwa wołyńskiego. Wieś liczy 1037 mieszkańców. Cennym zabytkiem wsi jest cerkiew prawosławna pw. Opieki Matki Bożej (Pokrowska), pierwotnie unicka, ufundowana w 1740 r. przez Ludwikę Lubomirską. Projekt przypisuje się wybitnemu architektorowi jezuickiemu Pawłowi Giżyckiemu. W 1745 świątynie bogato wyposażył hetman wielki litewski Michał Kazimierz Radziwiłł Rybeńko. Cerkiew jest jednym z najciekawszych zabytków baroku na Wołyniu.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.