• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obwód północnokazachstański

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Język kazachski (także: język kazaski, kaz. қазақ тілі, қазақша) – język należący do podgrupy kipczacko-nogajskiej, grupy kipczackiej języków tureckich (wraz z z językiem karakałpackim, nogajskim i północnymi dialektami uzbeckiego). Jest on językiem ojczystym dla około 8,3 milionów ludzi. Poza Kazachstanem używa się go między innymi w Chińskiej Republice Ludowej, Uzbekistanie, Rosji i Mongolii. Mniejsze skupiska Kazachów znajdują się także w Afganistanie, Iranie, Turcji i Niemczech.
  Jasna Polana (kaz./ros. Ясная Поляна - Jasnaja Polana) – wieś w Kazachstanie, w obwodzie północnokazachstańskim, rejonie Tajynsza. Siedziba powiatu wiejskiego jasnopolańskiego (ponadto należą do niego wsi Daszko-Nikołajewka, Nowodworowka, Wiszniewka - pol. Wiśniówka).

  Obwód północnokazachstański (kaz. Солтүстік Қазақстан облысы, ros. Северо-Казахстанская область) – obwód w północnej części Kazachstanu o powierzchni 98040 km² i ludności 665800 mieszkańców. Jego stolicą jest Pietropawłowsk. Graniczy od północy z Rosją, od zachodu z obwodem kustanajskim, od wschodu z obwodem pawłodarskim i od południa z obwodem akmolskim. Powierzchnia nizinna (południowa część Niziny Zachodniosyberyjskiej); klimat wybitnie kontynentalny; ważny region rolniczy Kazachstanu; uprawa (głównie na nowiznach zagospodarowanych po 1954) pszenicy i roślin pastewnych; hodowla bydła, owiec, trzody chlewnej; przemysł maszynowy, metalowy, spożywczy, skórzany, odzieżowy, materiałów budowlanych (główny ośrodek przemysłowy Petropawł).

  Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.Polacy w Kazachstanie, jedna z grup narodowych Republiki Kazachstan. Spis ludności Kazachstanu w r. 1999 wskazał na istnienie w kraju 40 tysięcy Polaków (0,3% ludności republiki). Polacy przede wszystkim zamieszkują część północną kraju (obwód północnokazachstański, obwód akmolski, obwód kustanajski). W pierwszym z nich występował najwyższy procent ludności polskiej (17 054 osób; 2,6% ludności obwodu). Polska społeczność Kazachstanu dziś praktycznie w całości składa się z osób urodzonych w tym kraju w okresie sowieckim i postsowieckim. Dla większości tych osób językiem ojczystym jest język rosyjski. W odróżnieniu od innych słowiańskich grup republiki (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, nie obserwowano znaczącej emigracji Polaków w okresie powojennym, dlatego ich udział procentowy w obwodzie północnokazachstańskim nawet się powiększył, choć sama liczba i tak spada z powodu ujemnego przyrostu naturalnego. Społeczność polska składała się z dwóch części — dobrowolnej fali przesiedleńczej z przełomu XIX wieku i XX wieku oraz z potomków ofiar deportacji (przede wszystkim Polacy z Ukrainy i Litwy, zesłani tutaj w latach 30. i 40. przez reżim komunistyczny.

  Rejony[]

 • rejon Ajyrtau
 • rejon Akkajyng
 • rejon Akżar
 • rejon Gabit Müsyrepow
 • rejon Jesyl
 • rejon Kyzyłżar
 • rejon Magżan Żumabajew
 • rejon Mamlut
 • rejon Szał akyn
 • rejon Tajynsza
 • rejon Timiriazew
 • rejon Uälichanow
 • rejon Żambył
 • Zobacz też[]

 • Czkałow – miasto w rejonie Tajynsza, skupisko Polaków w Kazachstanie
 • Jasna Polana, Oziornoje, Zielony Gaj – położone nieopodal siebie wsie w rejonie Tajynsza, założona w 1936 przez polskich zesłańców
 • Przypisy

  Obwód pawłodarski (kaz. Павлодар облысы, ros. Павлодарская область) – obwód w północno-wschodniej części Kazachstanu o powierzchni 124 800 km². Jego stolicą jest Pawłodar. Obwód zamieszkuje 744 860 mieszkańców. Obwód graniczy od północy z Rosją, od zachodu z obwodem akmolskim, od południowego wschodu z obwodem wschodniokazachstańskim, od północnego zachodu z obwodem północnokazachstańskim i od południa z obwodem karagandyjskim. Większość powierzchni nizinna (Nizina Zachodniosyberyjska), na południowym zachodzie wyżynna (Pogórze Kazaskie); wydobycie węgla kamiennego i brunatnego, soli kamiennej i złota; przemysł głównie maszynowy, metalowy, lekki, spożywczy; główne ośrodki: Pawłodar, Jekybastuz; uprawa głównie pszenicy, hodowla owiec oraz bydła.Obwód kustanajski (kaz. Қостанай облысы, ros. Костанайская область) – jeden z 14 obwodów w Republice Kazachstanu. Znajduje się w północnej części kraju. Stolicą obwodu jest miasto Kustanaj. Populacja całego obwodu wynosi 900 300 osoby. Obwód ma powierzchnię 196 000 kilometrów kwadratowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Oziornoje (kaz. i ros. Озёрное) – wieś w północnym Kazachstanie, w obwodzie północnokazachstańskim, w rejonie Tajynsza, w okręgu wiejskim Krasnaja Polana. W 2009 roku liczyła 511 mieszkańców.
  Obwód akmolski (kaz: Ақмола облысы, Aqmola oblısı, ros: Акмолинская область, Akmolinskaya oblast) – obwód Kazachstanu. Jego stolicą jest Kokczetaw, zamieszkany przez 124000 osoby; w obwodzie mieszka łącznie 743800 osób. Stolica Kazachstanu, Astana, jest umieszczona w obwodzie, jednak jest politycznie niezależna od obwodu. Razem z obwodem karagandyjskim są jedynymi obwodami które nie graniczą z innymi państwami. Obwód akmolski graniczy od południa z obwodem karagandyjskim, z północy z obwodem północnokazachstańskim, ze wschodu z obwodem pawłodarskim, i z zachodu z obwodem kustanajskim.
  Nizina Zachodniosyberyjska (ros. Западно-Сибирская равнина, Zapadno-Sibirskaja rawnina) – rozległa nizina (niż) w azjatyckiej części Rosji, między Uralem na zachodzie i Wyżyną Środkowosyberyjską na wschodzie (rzeka Jenisej jest granicą) oraz od Morza Karskiego na północy do Pogórza Kazachskiego, Płaskowyżu Turgajskiego i Ałtaju na południu.
  Pietropawłowsk (kaz. Петропавл, Petropawł; ros. Петропавловск, Pietropawłowsk) - miasto w Kazachstanie, ośrodek administracyjny obwodu północnokazachstańskiego, nad Iszymem. Ludność: 193,3 tys. mieszkańców (2008). Transportem miejskim są trolejbusy.
  Pietropawłowsk (kaz. Петропавл, Petropawł; ros. Петропавловск, Pietropawłowsk) - miasto w Kazachstanie, ośrodek administracyjny obwodu północnokazachstańskiego, nad Iszymem. Ludność: 193,3 tys. mieszkańców (2008). Transportem miejskim są trolejbusy.
  Czkałow (ros. Чкалово = Czkałowo) – miejscowość w północnym Kazachstanie, w latach 1965-1997 ośrodek administracyjny rejonu czkałowskiego w byłym obwodzie Kokczetawskim. Leży na granicy Niziny Zachodniosyberyjskiej i Pogórza Kazaskiego.
  Zielony Gaj (kaz. Зеленый Гай, ros. Зелёный Гай - Zielony Gaj) – wieś w Kazachstanie, w obwodzie północnokazachstańskim, rejonie Tajynsza. Siedziba powiatu wiejskiego zielonogajskiego (ponadto należą do niego wsi Nowogreczanowka i Żarkajyn).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.