• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obwód kirowohradzki

  Przeczytaj także...
  Bułgarzy – naród z grupy południowych Słowian, zamieszkujący głównie Bułgarię, w mniejszej liczbie także Macedonię, Grecję, Ukrainę i Mołdawię.Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.
  Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .

  Obwód kirowohradzki (ukr. Кіровоградська область) – jeden z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Kropywnyćkyj.

  Obwód na północy graniczy z obwodem połtawskim, na wschodzie i południowym wschodzie z dniepropietrowskim, na południu z mikołajowskim i odeskim, na zachodzie z winnickim.

  Obwód w większości leży na terenie historycznej Ukrainy i Zaporoża. Zachodnie krańce leżą w granicach Podola.

  Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.Mała Wyska (ukr. Мала Виска) – miasto na Ukrainie w obwodzie kirowogradzkim, siedziba władz rejonu małowyskowskiego, liczy 13 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego. Produkowane są między innym, burak cukrowy, cukier, mleko, oraz chleb. Znajduje się również u niej baza rolnicza do której są zwożone są różne plony. Jest tu opuszczone lotnisko wojskowe. Centrum Małej Wyski ma nazwę Mikrorajon, w którym znajduje się kilka siedmiopiętrowych bloków komunistycznych. W centrum jest rynek, na który praca rozpoczyna się z rana, a kończy w południe. W niedziele jest przenoszony w inne miejsce w okolice torów. Jest tu dworzec kolejowy i internat. To miasto posiada działający stadion z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym, boisko do piłki siatkowej oraz bieżnię. Niekiedy odbywają się na nim mecze piłkarskie. W pobliżu znajduje się plac na, którym stoi pomnik Włodzimierz Lenin. W mieście jest Dom Kultury w którym odbywają się koncerty tancerskie i muzyczne pobliskich szkół. Mała Wyska ma swój szpital i laboratorium.

  Demografia[]

  Skład narodowościowy obwodu w 2001 roku:

  1. Ukraińcy: 1014,6 tys. (90,1%)
  2. Rosjanie: 83,9 tys. (7,5%)
  3. Mołdawianie: 8,2 tys. (0,7%)
  4. Białorusini: 5,5 tys. (0,5%)
  5. Węgrzy: 2,9 tys. (0,3%)
  6. Bułgarzy: 2,2 tys. (0,2%)
  7. Żydzi: 1,1 tys. (0,1%)

  Największe miasta[]

  Przypisy

  1. [1]

  Linki zewnętrzne[]

 • Portal obwodu kirowohradzkiego. Aktualności, informacje, katalog.
 • www.kr-admin.gov.ua
 • Aleksandria (ukr. Олександрія, trb. Ołeksandrija) – miasto na Ukrainie (obwód kirowohradzki) nad rzeką Ingulec (prawy dopływ Dniepru).Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowomyrhorod (ukr. Новомиргород) - miasto na Ukrainie w obwodzie kirowogradzkim, siedziba władz rejonu nowomyrhorodzkiego.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Obwód winnicki (ukr. Вінницька область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w środkowej części Ukrainy, przy granicy z Mołdawią. Stolicą obwodu jest Winnica.
  Ukraina, łac. Ucraina (Ukraina Naddnieprzańska, Naddnieprze, rzadziej Ukraina Kijowska) – kraina historyczna położona w centralnej i południowo-wschodniej Ukrainie, na wschód od Podola i Wołynia, między Bohem a Worsklą, w dorzeczu Dniepru, do roku 1793 (drugiego rozbioru Polski) w południowo-wschodniej Rzeczypospolitej.
  Obwód dniepropetrowski (Obwód dniepropetrowski, ukr. Дніпропетровська область) jest jednym z 24 obwodów Ukrainy. Leży w południowo-wschodniej części Ukrainy, nad Dnieprem. Stolicą obwodu jest Dniepropetrowsk.
  Mołdawianie (mołdawski / rumuński Moldoveni; w grażdance oficjalnie dziś używanej w Naddniestrzu Молдовень) – naród romański zamieszkujący głównie Republikę Mołdawii oraz Mołdawską Republikę Naddniestrza 2,7 mln (1989), częściowo Ukrainę i Rumunię; jest ich ogółem ok. 10 mln.
  Dołyńska (ukr. Долинська) - miasto na Ukrainie w obwodzie kirowohradzkim, siedziba władz rejonu dołyńskiego, liczy 19,4 tys. mieszkańców (2011).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.