• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obwód Mokotów AK  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Czerniaków – rejon warszawskiego Mokotowa, leżący między Skarpą Wiślaną a korytem Wisły (Dolny Mokotów). Od północy graniczy z Powiślem, od południa z Sadybą. Główną arterią Czerniakowa jest ulica Czerniakowska Na przedwojennych mapach lokalizowany był w okolicach placu Bernardyńskiego (gdzie znajdował się historyczny środek wsi Czerniaków), z czasem jednak przyjęło się określać tym mianem także tereny na wschód od ulicy Czerniakowskiej - obszar przyporządkowywany do tej pory Siekierkom - uwzględniono to w podziale MSI - niemniej północna część włączona została do rejonu MSI Ujazdow i częściowo Solec (północny fragment Cypla Czerniakowskiego).Józef Szyszko - ps. "Bachmat" (ur. 7 października 1898 w Radomiu, zm. 1944) – żołnierz Wojska polskiego od 1918 roku. Od 1922 oficer 3 dywizjonu artylerii konnej. Awansowany na kapitana w 1932 roku. W 1937 ukończył kurs dowódców CWArt w Toruniu. Zastępca dowódcy 3 dak. W kampanii wrześniowej zastępca a później dowódca Ośrodka Zapasowego Artylerii we Włodawie. Po ucieczce z niewoli od 1940 roku w Warszawie był współorganizatorem i zastępcą samodzielnej grupy artyleryjskiej "Granat", a od 1943 był jej dowódcą. Uczestnik powstania warszawskiego.

  Obwód V Mokotów – kryptonimy: "Dziewiętnastka", "19" (w ramach SZP), "45" (w ramach ZWZ/AK), "XXV" (od 15 czerwca 1944), "V" (od 9 sierpnia 1944) terytorialna jednostka organizacyjna Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, działającego w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej w Polsce oraz walczącego w powstaniu warszawskim.

  Grupa artyleryjska „Granat”, 10 Kadrowy Pułk Artylerii Armii Krajowej, Zgrupowanie „Granat”, kryptonim 548 – jednostka artyleryjska ZWZ i AK, która wzięła udział w powstaniu warszawskim na Mokotowie.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Spis treści

 • 1 Komenda Obwodu
 • 2 Struktura Obwodu 1 sierpnia
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Wacław Rokicki ps. "Karol", "Michał" (ur. 6 marca 1894 w Lipnie, zm. 6 października 1976 w Warszawie) – podpułkownik Wojska Polskiego i Armii Krajowej, komendant główny Narodowej Organizacji Wojskowej. W trakcie powstania warszawskiego od 18 sierpnia dowódca Obwodu Mokotów AK a następnie p.o. dowódcy 10 Dywizji Piechoty AK im. Rataja.
  Ursynów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin-Jeziorna i Lesznowola.
  Rakowiec (niem. Krebsdorf) – część Ochoty (dzielnicy Warszawy). Obejmuje czworokąt pomiędzy ulicami: al.Żwirki i Wigury, ul. Grójecką, Banacha i torami linii radomskiej.
  Kazimierz Szternal ps. Zryw (ur. 4 marca 1907 roku w Sękowej, zm. 6 maja 1981 w Chicago) – podpułkownik Wojska Polskiego, szef sztabu pułku "Baszta", powstaniec warszawski.
  Siekierki – dawna wieś, obecnie część dzielnicy Mokotów w Warszawie położona w dolinie Wisły. Ten fragment dzielnicy jest stosunkowo słabo zagospodarowany.
  Sadyba – część warszawskiego Mokotowa, leżąca w dolinie Wisły (Dolny Mokotów). Część Sadyby posiada status osiedla.
  Klemens Gerner (ur. 22 listopada 1892 w Serocku, zm. 3 listopada 1952 w Warszawie) – polski lekarz, docent chorób wewnętrznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.