• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwatorium w Tartu

  Przeczytaj także...
  Friedrich Georg Wilhelm Struve (ros. Василий Яковлевич Струве, Wasilij Jakowlewicz Struwe) (ur. 15 kwietnia 1793 w Altonie, zm. 11 listopada/23 listopada 1864) – rosyjski astronom pochodzący z rodziny Niemców bałtyckich.Teleskop (gr. tēle-skópos – daleko widzący) – jest narzędziem, które służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego (np. światła widzialnego). Pierwsze znane praktyczne teleskopy zostały skonstruowane przy użyciu soczewek ze szkła w Holandii na początku XVII wieku przez Hansa Lippersheya, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Znalazły zastosowanie w działaniach militarnych i w astronomii.
  Teleskop zwierciadlany (reflektor) – teleskop optyczny, używający zwierciadeł, zamiast soczewek, do odbijania światła.
  Stare obserwatorium
  Główny budynek obserwatorium

  Obserwatorium w Tartu (est. Tartu Observatoorium) – obserwatorium astronomiczne w Tartu (Dorpacie), założone w 1802, do 1946 obserwatorium Uniwersytetu w Dorpacie; położone na wzgórzu Tõravere.

  Pierwsze obserwatorium, należące do Uniwersytetu w Tartu (58°22′47,2″N 26°43′17,7″E/58,379778 26,721583) utworzono w 1802 roku. Budynek został ukończony w 1810 roku, a w 1814 r. Friedrich Georg Wilhelm Struve zakończył montaż wyposażenia i rozpoczął prowadzenie obserwacji.

  Uniwersytet w Tartu, est. Tartu Ülikool, w przeszłości Academia Gustaviana, Uniwersytet Dorpacki, (Kaiserliche) Universität (zu) Dorpat – wyższa uczelnia w Tartu w Estonii. Odegrała bardzo dużą rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego, po zlikwidowaniu przez Rosję uczelni w Rzeczypospolitej. W odróżnieniu od innych uczelni na ziemiach należących w tym czasie do Rosji, Uniwersytet Dorpacki prowadził liberalną politykę i unikał dyskryminacji Polaków.Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.

  W 1946 roku obserwatorium zostało wydzielone ze struktur uniwersytetu i stało się jednostką Estońskiej Akademii Nauk. W 1958 roku rozpoczęto budowę nowego budynku, a ukończono 5 lat później.

  Obserwatorium posiada trzy duże teleskopy, największy to 1,5-metrowy teleskop zwierciadlany w układzie Cassegraina.

  Przypisy

  1. Tartu Old Observatory (ang.). [dostęp 2010-06-25].

  Linki zewnętrzne[]

 • Obserwatorium w Tartu
 • Stare obserwatorium w Tartu
 • Tartu (Dorpat; niem. i szw. Dorpat, d. ros. Дерпт) – drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Transport lotniczy obsługuje Port lotniczy Tartu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.