• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwatorium astronomiczne

  Przeczytaj także...
  Książ (niem. Fürstenstein) – zespół rezydencjalny znajdujący się w województwie dolnośląskim w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, wchodzi także w skład Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Jego niewielka część, w tym znajdujący się w części centralnej zamek piastowski, jest udostępniona zwiedzającym. Zespół zamkowy stanowi administracyjnie część miasta Wałbrzych.Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW) również Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 620 ha lub, według innego źródła, 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie. Park nazywany jest zielonym płucami Górnego Śląska, stanowi także kulturalne centrum otaczającej go aglomeracji.
  Niedźwiady – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin. Znane z lokalizacji Obserwatorium Astronomicznego PPSAE.
  Ruiny starego obserwatorium astronomicznego na szczycie Lubomir, gdzie w początkach XX wieku odkryto komety C/1925 G1 oraz C/1936 O1
  32-metrowy radioteleskop w obserwatorium w Piwnicach k. Torunia
  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego
  Warszawskie Obserwatorium Południowe w Chile, największy polski teleskop
  Obserwatorium astronomiczne we Wrocławiu przy ul. Kopernika 11
  Obserwatorium astronomiczne w Zielonej Górze

  Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.

  Lamkówko – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu – planetarium, którego oficjalna nazwa w momencie otwarcia brzmiała: Ludowe Obserwatorium Astronomiczne i Planetarium (LOAiP), zostało powołane w 1964 roku, uchwałą Walnego Zjazdu Delegatów Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Krakowie. Istniało wówczas w Polsce tylko jedno duże Planetarium Śląskie w Chorzowie.

  Ze względu na użytą aparaturę rozróżnia się obserwatoria:

 • astrometryczne
 • astrofizyczne
 • radioastronomiczne
 • Pierwsze polskie obserwatorium astronomiczne założono w 1613 w Kaliszu, w wieży kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa.

  Obserwatoria w Polsce[]

  Obserwatoria profesjonalne w Polsce[]

  Lista według miejsc i miejscowości:

  Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze – obserwatorium astronomiczne oddane do użytku w 2007 roku na szczycie góry Lubomir w okolicy wsi Węglówka w gminie Wiśniowa w Beskidzie Wyspowym w miejscu przedwojennego obserwatorium, wybudowane dzięki inicjatywie wójta gminy Wiśniowa, Juliana Murzyna, współpracy z wiodącymi uniwersyteckimi ośrodkami astronomicznymi w Polsce i dofinansowaniu projektu „Odbudowa przedwojennego Obserwatorium Astronomicznego – Miasteczko Gwiezdne Lubomir” w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa oraz budżetu gminy.Obserwatorium Słoneczne Solaris – pierwsze na świecie powszechnie dostępne obserwatorium astronomiczne, znajdujące się w opolskim centrum handlowym Solaris Center (plac Kopernika 16), umożliwia bez żadnych opłat, w godzinach otwarcia obiektu prowadzenie ciągłych obserwacji tarczy Słońca oraz chromosfery w linii wodoru H-alfa, Księżyca, a w niedalekiej przyszłości również planet. Obserwatorium dostarcza treści multimedialne dotyczące Słońca, aktywności słonecznej, układu planetarnego oraz wszechświata. W ten sposób obiekt pełni funkcję popularyzatorską i edukacyjną.
  Belsk Duży Centralne Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN Białków Filia Obserwatorium Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego Borowa Góra Obserwatorium Geodezyjno-Geofizyczne Instytutu Geodezji i Kartografii Borówiec Obserwatorium Astrogeodynamiczne Centrum Badań Kosmicznych PAN Chorzów (Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Fort Skała Filia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Grybów Filia Obserwatorium Astronomicznego Politechniki Warszawskiej Hel Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN Józefosław Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjne Politechniki Warszawskiej Kraków Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Orla 171 Książ Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN Lamkówko Obserwatorium Satelitarne UWM Lubomir Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze Ostrowik Obserwatorium Astronomiczne w Ostrowiku (Filia Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego) Piwnice k. Torunia Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach Poznań Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ul. Słoneczna 36 Suhora Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Świder (Otwock) Obserwatorium Geofizyczne Instytutu Geofizyki PAN Warszawa Obserwatorium Astronomiczne Politechniki Warszawskiej Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Al. Ujazdowskie 4 Stacja Pływowa Centrum Badań Kosmicznych PAN Wrocław Obserwatorium Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego

  Obserwatoria edukacyjne w Polsce[]

  Gdańsk Obserwatorium Astronomiczne GSA im. prof. Roberta Głębockiego Grudziądz Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Łódź Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Łodzi Niedźwiady Obserwatorium Astronomiczne Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno-Ekologicznego Olsztyn Olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne, ul. Żołnierska 13 Opole Obserwatorium Astronomiczne Solaris Rzepiennik Biskupi Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi (prywatne) Zielona Góra Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Lubuska 2

  Uwagi

  1. Dodane do spisu na podstawie opisu Obserwatorium w Wikipedii.

  Przypisy

  1. Maciej Iłowiecki: Dzieje nauki polskiej. Warszawa: Wydawnictwo Interpress, 1981, s. 74. ISBN 83-223-1876-6.
  2. Jan Kryński (red.): Rocznik astronomiczny na rok 2015. Warszawa: Instytut Geodezji i Kartografii, 2014, s. 7.


  Borówiec – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Kórnik, w dolinie rzeki Głuszynki, 5 km na północny zachód od Kórnika.Planetarium Śląskie – największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Zostało założone 4 grudnia 1955 roku w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obecnie nazywany również Parkiem Śląskim) położonym w Chorzowie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego im. Mikołaja Kopernika, zwane także Obserwatorium Krakowskim – obserwatorium astronomiczne powstałe w 1792 r.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.
  Maciej Tadeusz Iłowiecki (ur. 28 lutego 1935 w Piekarach Śląskich) – polski dziennikarz, publicysta, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Obserwatorium Astronomiczne otwarto 13 października 1979. Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Ponadto z tarasu można obejrzeć panoramę Olsztyna.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Astrometria (astronomia pozycyjna) – najstarszy dział astronomii zajmujący się pomiarami pozornych położeń i ruchów ciał niebieskich. Dzieli się na astronomię sferyczną, zawierającą matematyczną teorię potrzebną do opisywania ruchów ciał na sferze niebieskiej oraz astronomię praktyczną, obejmującą teorię przyrządów astrometrycznych, metody obserwacji i ich opracowywania.
  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW) jest instytutem w ramach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieści się w zabytkowym budynku przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie zbudowanym w latach 1820-1825 z inicjatywy Franciszka Armińskiego. W chwili założenia obserwatorium było jednym z najnowocześniejszych w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.