• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwatorium Licka

  Przeczytaj także...
  Yerkes Observatory (ang. The Yerkes Observatory) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się w Williams Bay w stanie Wisconsin, USA.Uniwersytet Kalifornijski (University of California) – główny i najbardziej prestiżowy publiczny uniwersytet amerykańskiego stanu Kalifornia, de facto złożony z dziesięciu uniwersytetów i określany jako ich system. Wraz z systemem California State University i Community Colleges tworzy trójgałęziowy system publicznego szkolnictwa wyższego Kalifornii.
  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.
  Ogólny widok na obserwatorium, na pierwszym planie kopuła teleskopu Shane'a.

  Obserwatorium Licka (ang. Lick Observatory) – obserwatorium astronomiczne, będące własnością Uniwersytetu Kalifornijskiego i zarządzane przez jego oddział w Santa Cruz. Znajduje się na szczycie góry Mount Hamilton na wschód od San Jose, w stanie Kalifornia, na wysokości 1283 m n.p.m..

  Kopuła – sklepienie o kształcie czaszy, półkoliste, półeliptyczne, ostrołukowe lub cebulaste, oparte na murze lub bębnie budowane nad pomieszczeniami o planie kolistym, eliptycznym albo wielobocznym za pośrednictwem pendentywów lub tromp.James Lick (ur. 25 sierpnia 1796 w Slumpstown, zm. 1 października 1876 w San Francisco) – amerykański stolarz, budowniczy fortepianów, inwestor, milioner, filantrop, sponsor nauki. W momencie śmierci był najbogatszym człowiekiem w Kalifornii, sfinansował budowę największego (w latach 80. XIX wieku) teleskopu na świecie.

  Historia[]

  Obserwatorium Licka było pierwszym na świecie górskim obserwatorium, w którym na stałe przebywali astronomowie. Budynek został wybudowany w okresie 1876–1887 dzięki środkom przekazanym w testamencie przez Jamesa Licka (stolarza, producenta fortepianów, milionera). Oddany do użytku 3 stycznia 1888 roku refraktor o średnicy soczewki 91 cm (36 cali) był największym teleskopem na świecie, zanim uruchomiono teleskop Yerkesa o średnicy 104 cm.

  Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.Spektroskop – przyrząd służący do przeprowadzania zdalnej analizy poprzez badanie widma odpowiadającego określonemu rodzajowi promieniowania (np. promieniowanie świetlne, rentgenowskie, akustyczne).

  W nocy 21 maja 1939 roku, we mgle, w główny budynek Obserwatorium uderzył amerykański bombowiec Northrop A-17. W wyniku uderzenia śmierć poniosła załoga samolotu i jeden pracownik Obserwatorium. Instrumenty ani zbiory klisz fotograficznych nie uległy uszkodzeniu.

  Główny budynek obserwatorium i południowa kopuła mieszcząca 36-calowy teleskop Licka.

  Współczesne wyposażenie[]

  W Obserwatorium znajdują się m.in. poniższe instrumenty:

  San José (wymowa: /ˌsæn hoʊˈzeɪ/; także San Jose; z hiszp. „Św. Józef”) – miasto w USA, w stanie Kalifornia, zlokalizowane na południowym krańcu zatoki San Francisco, w obrębie Doliny Krzemowej.Katzman Automatic Imaging Telescope (KAIT) – automatyczny teleskop optyczny używany do poszukiwania supernowych i monitorowania obiektów astronomicznych.
 • reflektor Shane'a (o średnicy 305 cm), oddany do użytku w 1960 roku
 • spektrometr Hamiltona
 • Automated Planet Finder (APF) – automatyczna kamera, wykrywająca planety krążące wokół innych gwiazd, o średnicy 240 cm, oddana do użytku w 2011 roku
 • reflektor Anny L. Nickel (100 cm)
 • wielki refraktor Licka (90 cm)
 • reflektor Crossleya (90 cm)
 • Automatyczna Kamera Katzmana (Katzman Automatic Imaging Telescope, KAIT) (76 cm)
 • pomocniczy teleskop Code'a (60 cm)
 • reflektor Tauchmanna (50 cm)
 • podwójny refraktor (astrograf) Carnegie (50 cm)
 • kamera kometarna CCD (z obiektywem Nikona 135 mm).
 • Ciekawsze odkrycia dokonane w Obserwatorium Licka[]

  W Obserwatorium dokonano wielu ciekawych i ważnych odkryć astronomicznych, np.:

  Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.Obiektyw – element (np. soczewka, układ optyczny lub układ magnetyczny) zbierający i przenoszący obraz przedmiotu do dalszej części urządzenia, np.:

  Przypisy

  1. About Lick Observatory (ang.). [dostęp 2011-10-30].
  2. Building the Observatory (ang.). [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-22)].
  3. 2 Die as Army Plane Hits Lick Observatory, Damaging Offices and Destroying Records. „New York Times”, 1939-05-21 (ang.). [dostęp 2011-10-30]. 
  4. Telescopes and Instruments, Pictures and non-technical descriptions (ang.). [dostęp 2011-10-30].
  5. Automated Planet Finder (APF) (ang.). [dostęp 2011-10-30].
  6. Lista ważniejszych odkryć w Obserwatorium Licka (ang.) [dostęp 2011-10-30]

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Obserwatorium Licka
 • Wirtualna wycieczka po Obserwatorium Licka
 • Nikon (jap. 株式会社ニコン, Kabushiki-gaisha Nikon) - japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego. Obecne zakłady produkcyjne znajdują się w Tokio w Japonii, Tajlandii oraz na Tajwanie.Matryca CCD (ang. Charge Coupled Device) – układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.