• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwatorium Las Campanas

  Przeczytaj także...
  Wielki Obłok Magellana – największa galaktyka satelitarna położona w pobliżu Drogi Mlecznej. Jest ona generalnie nieregularna, ale posiada elementy struktury spiralnej. Jest również jedną z najbliższych galaktyk, leży w odległości ok. 50 kiloparseków; bliżej położone są niektóre galaktyki karłowate, takie jak SagDEG i Karzeł Wielkiego Psa.Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).
  Gigantyczny Teleskop Magellana (GMT) – projekt naziemnego teleskopu optycznego, który ma zostać ukończony w 2020 roku. Jego główne zwierciadło będzie składało się z siedmiu segmentów, każdy o średnicy 8,4 m, co pozwoli uzyskać rozdzielczość odpowiadającą pojedynczemu zwierciadłu o średnicy 24,5 m. Teleskop ten ma umożliwić obserwacje z rozdzielczością 10 razy lepszą niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

  Obserwatorium Las Campanas – amerykańskie obserwatorium astronomiczne należące do Carnegie Institution of Washington, położone w chilijskich Andach w pobliżu miasta La Serena. W odległości 27 kilometrów na południe znajduje się Obserwatorium La Silla.

  Powstanie obserwatorium[ | edytuj kod]

  W 1969 amerykański Carnegie Institution for Science na pustkowiu południowej pustyni Atakamy w Las Campanas zaczął tworzyć obserwatorium. Naukowcy od dawna chcieli zbudować obserwatorium na południowej półkuli, aby móc prowadzić obserwacje obiektów niedostępnych z Ameryki Północnej. Obserwatorium leży na wysokości prawie 2400 m n.p.m. Najbliższe miasto, La Serena, znajduje się w odległości 100 km, więc niebo jest idealnie ciemne. W 1986 dotychczasowe obserwatorium Carnegiego na Mount Wilson zaczęło odczuwać skutki zanieczyszczenia światłem. Odtąd Las Campanas stało się najważniejszą placówką obserwacyjną Instytutu.

  Teleskopy Magellana to dwa bliźniacze optyczne teleskopy posiadające jednosegmentowe zwierciadła o średnicach 6,5 metra. Znajdują się w Obserwatorium Las Campanas w Chile i według pierwotnych planów miały pracować jako interferometr optyczny. Teleskopy są nazwane po astronomie Walterze Baade i filantropie Landonie Clayu.Obserwatorium La Silla – obserwatorium astronomiczne położone w chilijskich Andach na południowym krańcu pustyni Atakama na wysokości 2400 m n.p.m. Znajduje się tu dziewięć teleskopów zbudowanych przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ang. European Southern Observatory – ESO), a kilka innych jest przez tę instytucję obsługiwanych. Jest to jedno z największych obserwatoriów na południowej półkuli i pierwsze obserwatorium w Chile zbudowane przez ESO.

  Teleskopy[ | edytuj kod]

  Pierwszy teleskop zaczął działać w 1971 roku. Był to instrument w systemie Ritcheya-Chrétiena, o jednometrowym zwierciadle i światłosile f/7.

 • Teleskopy Magellana — bliźniacze teleskopy, każdy o średnicy zwierciadła 6,5 metra. Oba nazywane są Magellanami, chociaż mają również własne nazwy - jeden nosi imię Waltera Baadego, a drugi Landona Claya - amerykańskiego biznesmena i fundatora Clay Mathematics Institute. W planach jest także kolejny Magellan - będzie się składał z siedmiu zwierciadeł, każde o średnicy 8,4 m. W sumie zbiorą tyle światła co 24,5-metrowe zwierciadło.
 • Teleskop Cassegraina - imienia Irénée du Pont o średnicy zwierciadła 2,5 metra. Działa od 1977 roku. Jednym z wykorzystywanych na nim instrumentów jest CAPSCam - kamera służąca do pomiarów astrometrycznych, zaprojektowana do poszukiwania planet pozasłonecznych. Inna, RetroCam, służy do wykonywania obrazów w bliskiej podczerwieni, a zbudowano ją na potrzeby prowadzonego przez Carnegie Institution programu obserwacji supernowych.
 • Teleskop Henrietty Swope - imienia Henrietty Swope, amerykańskiej astronom z Carnegie Institution, która współpracowała z Walterem Baadem. Średnica zwierciadła 1 metr. Za pomocą tego teleskopu potwierdzono odkrycie supernowej SN 1987A w Wielkim Obłoku Magellana.
 • Dzięki staraniom prof. Bohdana Paczyńskiego został tu postawiony także teleskop Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego o średnicy zwierciadła 1,3 metra. Polski teleskop działa od 1996 roku i przyczynia się do sukcesów projektu OGLE. Wcześniej, w latach 1992-1995, polscy astronomowie wykorzystywali teleskop Swope.
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  Ewa Zegler-Poleska: Kosmos. Obserwatorium Las Campanas.. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., 2011, s. 20-21. ISBN 978-83-252-1267-4.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Atakama (Atacama, hiszp. Desierto de Atacama) – pustynia mglista w Ameryce Południowej. Należy do najsuchszych obszarów na świecie. Leży w północnej części Chile, między Kordylierą Nadbrzeżną a Kordylierą Zachodnią. Znajduje się w obrębie dwóch chilijskich prowincji Norte Chico i Norte Grande.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa Las Campanas Observatory (ang.)
 • Zobacz na WikiMapii
 • Zdjęcie na Google Maps (ang.)
 • Widok na Obserwatorium od strony drogowskazu na polski teleskop

 • Teleskop Irénée du Pont

 • Teleskopy Magellana

 • Teleskop Clay

  Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW) jest instytutem w ramach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Mieści się w zabytkowym budynku przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie zbudowanym w latach 1820-1825 z inicjatywy Franciszka Armińskiego. W chwili założenia obserwatorium było jednym z najnowocześniejszych w Europie.Ogniskowa (odległość ogniskowa) – odległość pomiędzy ogniskiem układu optycznego a punktem głównym układu optycznego, np. odległość środka soczewki od punktu, w którym skupione zostaną promienie świetlne, które przed przejściem przez soczewkę biegły równolegle do jej osi. Ogniskową można określić zarówno dla soczewek i ich układów, jak i dla zwierciadeł.
 • Kopuła polskiego teleskopu

 • Polski teleskop

 • Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Wilhelm Heinrich Walter Baade (ur. 24 marca 1893, zm. 25 czerwca 1960) – niemiecki astronom. Wyemigrował do USA w 1931.
  Supernowa – w astronomii termin określający kilka rodzajów kosmicznych eksplozji, które powodują powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach bądź miesiącach staje się niemal niewidoczny. Istnieją dwie możliwe drogi prowadzące do takiego wybuchu: w jądrze masywnej gwiazdy przestały zachodzić reakcje termojądrowe i pozbawiona ciśnienia promieniowania gwiazda zaczyna zapadać się pod własnym ciężarem, lub też biały karzeł tak długo pobierał masę z sąsiedniej gwiazdy, aż przekroczył masę Chandrasekhara, co spowodowało eksplozję termojądrową. W obydwu przypadkach, następująca eksplozja supernowej z ogromną siłą wyrzuca w przestrzeń większość lub całą materię gwiazdy. Utworzona w ten sposób mgławica jest bardzo nietrwała i ulega całkowitemu zniszczeniu już po okresie kilkudziesięciu tysięcy lat, znikając zupełnie bez śladu. Z tego powodu w Drodze Mlecznej znamy obecnie zaledwie 265 pozostałości po supernowych, choć szacunkowa liczba tego rodzaju wybuchów w ciągu ostatnich kilku miliardów lat jest rzędu wielu milionów.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.