• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obserwatorium Astronomiczne w Uppsali

  Przeczytaj także...
  Friedrich Wilhelm August Argelander (ur. 22 marca 1799 w Memel, Prusy Wsch., zm. 17 lutego 1875 w Bonn) – niemiecki astronom, pochodzenia fińskiego; profesor uniwersytetu w Bonn; założyciel obserwatoriów astronomicznych w Bonn i Helsinkach.Zanieczyszczenie świetlne – termin używany na określenie nadmiernego oświetlenia nocnego, obecne zwłaszcza w miastach. "Zanieczyszczenie" tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy. Może mieć również niekorzystne działanie na zdrowie człowieka.
  Anders Jonas Ångström [czyt.: Ongström] (ur. 13 sierpnia 1814 w Lögdö, zm. 21 czerwca 1874 w Uppsali) – szwedzki fizyk i astronom, jeden z twórców spektroskopii. Członek Szwedzkiej Akademii Nauk.
  Dom Andersa Celsiusa w Uppsali. Ilustracja z książki A description of Upsala J.B. Busser (1769)

  Obserwatorium Astronomiczne w Uppsali (UAO; Uppsala astronomiska observatorium) – obserwatorium astronomiczne zlokalizowane w Uppsali w Szwecji, założone w 1740 roku przez Andersa Celsiusa jako samodzielna katedra Uniwersytetu w Uppsali. Obserwacje prowadzone były z wieży średniowiecznego kamiennego budynku. Wieża została zniszczona w 1857 roku.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Friedrich Georg Wilhelm Struve (ros. Василий Яковлевич Струве, Wasilij Jakowlewicz Struwe) (ur. 15 kwietnia 1793 w Altonie, zm. 11 listopada/23 listopada 1864) – rosyjski astronom pochodzący z rodziny Niemców bałtyckich.

  Kolejny budynek wybudowano w latach 1844-1852 dzięki staraniom Gustafa Svanberga. W jego otwarciu latem 1853 brali udział Friedrich Georg Wilhelm von Struve oraz Friedrich Wilhelm August Argelander.

  W XIX wieku obserwatorium kierował i prowadził w nim badania Anders Jonas Ångström, a później także jego syn Knut Johan Ångström.

  W roku 2000 Obserwatorium zostało połączone z Instytutem Fizyki Kosmosu tworząc Wydział Astronomii i Fizyki Kosmosu. Ze względu na zanieczyszczenie świetlne i rozbudowę Uppsali zmieniono też jego lokalizację.

  Anders Celsius, Anders Celsjusz, (ur. 27 listopada 1701 w Uppsali, zm. 25 kwietnia 1744 tamże) – szwedzki fizyk i astronom.Per Magnus Herman Schultz (ur. 7 lipca 1823 w Nykvarn, zm. 8 maja 1890 w Sztokholmie) – szwedzki astronom. Odkrył 13 obiektów z katalogu NGC.

  W obserwatorium pracowali m.in. Carl Charlier, Bertil Lindblad, Knut Lundmark, Yngve Öhman i Herman Schultz.

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia obserwatorium na stronie Uniwersytetu w Uppsali (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).
  Uniwersytet w Uppsali – szwedzki uniwersytet w Uppsali. Jest to najstarszy uniwersytet w Skandynawii. Został założony w roku 1477.
  Obserwatorium astronomiczne – zespół budynków i przyrządów służących do prowadzenia obserwacji astronomicznych ciał niebieskich.

  Reklama