• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obok

  Przeczytaj także...
  Krzysztof Zaleski (ur. 3 września 1948 w Świętochłowicach, zm. 20 października 2008 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, aktor filmowy, scenarzysta.Wojciech Alaborski (ur. 23 września 1941 w Drohobyczu, zm. 5 kwietnia 2009 w Warszawie) — polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obok – polski film psychologiczno-obyczajowy z 1979 roku w reżyserii i według scenariusza Feliksa Falka.

  Obsada[]

 • Andrzej Szalawski – Seweryn Karcz, ojciec Artura
 • Wojciech Alaborski – Artur Karcz
 • Ewa Dałkowska – kochanka Artura
 • Krzysztof Zaleski – Krzysztof Stachura
 • Marek Kępiński – Stawicki, pianista w hotelowej restauracji
 • Joachim Lamża – Pierzchała z "Estrady"
 • Mieczysław Kobek – kierownik recepcji
 • Opis fabuły[]

  Film przedstawia historię i stosunki międzyludzkie na przykładzie trojga ludzi. Akcja filmu rozgrywa się w hotelu. Artur Karcz, robiący karierę urzędnik przybywa tam wraz ze swoją kochanką, z którą w ten sposób prowadzą potajemne drugie życie. Oboje mają własne życie małżeńskie, a obok niego przeżywają romans ze sobą. Artur jest cyniczny i bezwzględny w traktowaniu zarówno swoich współpracowników zawodowych, jak i kochanki, która w przeciwieństwie do niego byłaby gotowa rozpocząć z nim wspólne życie. Przypadkiem Artur napotyka w hotelu na swojego ojca, Seweryna, z którym nie utrzymuje od lat kontaktów. Ojciec jest pianistą i po rekonwalescencji chorobowej angażuje się właśnie w nową umowę na występy, co jednak stanowi dla niego rozczarowanie, gdy okazuje się, że zleceniodawca przewiduje jedynie koncerty rozrywkowe. Po rozmowie przy barze z synem, ojciec oczekuje dalszego kontaktu z nim i sugeruje późniejsze dłuższe spotkanie w pokoju hotelowym. Tymczasem syn spędza dalszy wieczór z kochanką. Jest zupełnie obojętny gdy zza ściany dobiegają odgłosy głośnego, niepokojącego kaszlu. Po kłótni, pozostawiony przez kochankę usiłuje sprawdzić co dzieje się z sąsiadem z pokoju obok domyślając się, że to jego ojciec. Jednak jest już za późno, gdyż nikt nie otwiera drzwi.

  Film psychologiczny (dramat psychologiczny) – gatunek filmowy przedstawiający zaburzenia bądź problemy psychiczne jako główny wątek fabularny, jak również ukazujący teorie psychologiczne lub ich elementy.Marek Kępiński (ur. 15 października 1937 w Warszawie) - polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Warszawie. Aktor Teatru Syrena w Warszawie.

  Zobacz też[]

 • Rytm serca – film z 1977 roku, z główną rolą Andrzeja Szalawskiego, z podobnym zakończeniem fabuły
 • Linki zewnętrzne[]

 • Obok w bazie filmpolski.pl
 • Obok w bazie filmweb.pl
 • Obok w bazie stopklatka.pl
 • Obok w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ewa Dałkowska (ur. 10 kwietnia 1947 we Wrocławiu) – polska aktorka teatralna, radiowa i filmowa, od 2008 aktorka Nowego Teatru w Warszawie; dwukrotnie zdobyła główne nagrody na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych: nagrodę aktorską (1977) i nagrodę zespołową (1980).
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Rytm serca – polski film psychologiczno-obyczajowy z 1977 roku w reżyserii i według scenariusza Zbigniewa Kamińskiego.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Andrzej Szalawski, właśc. Andrzej Pluciński, ps. Florian (ur. 4 grudnia 1911 w Warszawie, zm. 11 października 1986 tamże) – aktor, żołnierz wojny obronnej w 1939 roku.
  Film obyczajowy – gatunek filmowy traktujący o sposobach postępowania, charakterystycznych zachowaniach społecznych, zwyczajach, nawykach, przyzwyczajeniach lub codzienności. Przedstawiony jest zazwyczaj w formie relacji (mniej lub bardziej obiektywnej), często poddanej ktytycznej analizie oraz różnej interpretacji.
  Joachim Lamża (ur. 7 lipca 1951 w Kaliszu) – polski aktor związany z warszawskimi teatrami: Polskim, Rozmaitości i Dramatycznym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.