Obnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Obnica (niem. Wobnitz) – ramię boczne Regalicy, oddzielająca się w okolicy Klucza, obecnie za pomocą śluzy, opływająca wyspy: Krzaczasta, Wielkie Bagno Kurowskie a za Skośnicą oddzielająca Stare Pło i Wielkie Pło od Ustowskich Mokradeł. Uchodzi do Regalicy w Podjuchach dwoma ramionami pomiędzy którymi leży Obnicki Ostrów. Podzielona jest Skośnicą na dwie części, w taki sposób, że na odcinku około 300 m. ich wody się nakładają. Z tego powodu wyróżnia się Obnicę Północną i Obnicę Południową.

Podjuchy (do 1945 niem. Podejuch) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta. Przejściowo, w latach 1945-48, samodzielne miasto.Wielkie Bagno Kurowskie (także Kurowskie Błota, niem. Grosse Kurowsche Bruch) - duża wyspa na Międzyodrzu na wschód od Kurowa. Ograniczona wodami Żeglicy, Skośnicy, Przecznicy oraz Obnicy, Pławnego Nurtu. Od północy w wyspę wbija się Jezioro Kurowskie. Na części obszaru wyspy znajduje się Rezerwat przyrody Kurowskie Błota.

Uwagi[ | edytuj kod]

  1. naturalne rozwidlenie zostało zlikwidowane, jednak na południe od niego powstała śluza łącząca Regalicę z Obnicą

Przypisy[ | edytuj kod]

Wielkie Pło (także Wielkie Pła, niem. Fürstenbruch) – wyspa na międzyodrzu pomiędzy Obnicą, Skośnicą i Regalicą naprzeciwko Żydowiec. Woda rozgraniczająca wyspę od wyspy Stare Pło jest w stanie zaniku. Dawniej wyspa sięgała dalej na południe, ciągłość przerwała Skośnica.Ustowskie Mokradła – wyspa znajdująca się w granicach Szczecina. Prawie cały obszar wyspy zajmują podmokłe lasy łęgowe. Nie są one zbyt dostępne dla ludzi ze względu na liczne przeszkody wodne. Jedyny zagospodarowany obszar na wyspie to kąpielisko i teren dla wędkarzy - Dziewoklicz. Znajduje on się w północno-zachodnim krańcu wyspy. Funkcjonuje tam wypożyczalnia kajaków oraz piaszczysta plaża. Dojazd na wyspę możliwy jest przez most z Zaleskich Łęg rozpięty nad Kanałem Leśnym.
Warto wiedzieć że... beta

Stare Pło (niem. Landbruch am Wasser) – wyspa na Międzyodrzu, naprzeciwko Żydowiec i Podjuch, ograniczona wodami Obnicy i Regalicy. Ponadto była oddzielona wodą od Wielkiego Pła, jednak obecnie jest ona w stanie zaniku.

Reklama