• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obliteracja

  Przeczytaj także...
  Palimpsest (stgr. παλίμψηστον palimpseston, od πάλιν palin - "ponownie" i ψάω psao - "ścieram") – rękopis spisany na używanym już wcześniej materiale piśmiennym, z którego usunięto poprzedni tekst, najczęściej w celu zmniejszenia kosztów nowego materiału. Spotykanym równolegle terminem technicznym jest codex rescriptus (łac. kodeks zapisany na nowo). W sensie przenośnym słowo "palimpsest" oznacza również wypowiedź wieloznaczną, o wielowarstwowej semantyce.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Kodeks Efrema (nazwa łacińska: Codex Ephraemi Syri rescriptus) – rękopis Starego i Nowego Testamentu, pisany grecką majuskułą na pergaminie, w klasyfikacji Gregory-Aland oznaczany przez sigla C albo 04, w systemie von Sodena oznaczany jest przez δ 3 Również na liście rękopisów Septuaginty według klasyfikacji Alfreda Rahlfsa otrzymał siglum C. Obok Kodeksów Synajskiego, Watykańskiego i Aleksandryjskiego jest jednym z czterech wielkich kodeksów biblijnych. Znaczna część kart kodeksu została utracona.
  Przykład obliteracji oraz palimpsestu - Codex Ephraemi Rescriptus, Bibliothèque nationale de France

  Obliteracja – termin pochodzący z jęz. łacińskiego (od „oblitteratio”: zatarcie, zapomnienie) określający zatarcie (np. fragmentu manuskryptu), usunięcie, zamazanie, wymazanie, zatarcie, wydrapanie (niektórych liter lub całego napisu), czyniąc go lub jego fragment nieczytelnym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Władysław Kopaliński: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych z almanachem. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2007, s. 403. ISBN 978-83-7399-222-1.
  2. Słownik języka polskiego PWN (pol.). [dostęp 2019-10-08].
  3. M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - Tom 1, str. 898 (pol.). 1916. [dostęp 2019-10-08].
  4. Słownik wyrazów obcych (pol.). [dostęp 2019-10-08].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Palimpsest (piśmiennictwo)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.878 sek.