• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Obliczenia

  Przeczytaj także...
  Dane wejściowe - wielkości wprowadzone do przelicznika w celu obliczenia danych początkowych do strzelania. W artylerii przeciwlotniczej średniego i dużego kalibru do danych wejściowych zalicza się współrzędne celu powietrznego, określane za pomocą stacji radiolokacyjnej lub dalmierza. W artylerii małego kalibru danymi wejściowymi są współrzędne celu powietrznego, jego prędkość i kąt kursu, a także kąt nurkowania lub kąt wznoszenia (w przypadku gdy cel nie leci poziomo).Metody numeryczne – metody rozwiązywania problemów matematycznych za pomocą operacji na liczbach. Otrzymywane tą drogą wyniki są na ogół przybliżone, jednak dokładność obliczeń może być z góry określona i dobiera się ją zależnie od potrzeb.
  Liczba – pojęcie abstrakcyjne, jedno z najczęściej używanych w matematyce. Pierwotnie liczby służyły do porównywania wielkości zbiorów przedmiotów (liczby naturalne), później także wielkości ciągłych (miary i wagi), obecnie w matematyce są rozważane jako twory abstrakcyjne, w oderwaniu od ewentualnych fizycznych zastosowań.

  Obliczenia – proces przetwarzania danych wejściowych (zwykle liczbowych) w jeden lub większą liczbę wyników.

  Obliczenia równoległe – forma wykonywania obliczeń, w której wiele instrukcji jest wykonywanych jednocześnie. Taka forma przetwarzania danych była wykorzystywana przez wiele lat, głównie przy wykorzystaniu superkomputerów, a szczególne zainteresowanie zyskała w ostatnich latach, z uwagi na fizyczne ograniczenia uniemożliwiające dalsze zwiększanie częstotliwości taktowania procesorów. Obliczenia równoległe stały się dominującym wzorcem w architekturze komputerowej, głównie za sprawą upowszechnienia procesorów wielordzeniowych.Obliczenia inteligentne – część działu sztucznej inteligencji. Obliczenia inteligentne to grupa heurystycznych algorytmów, takich jak: systemy oparte na logice rozmytej oraz sieć neuronowa i obliczenia ewolucyjne.

  Obliczenia mogą być numeryczne, to znaczy bezpośrednio na liczbach, lub ich przybliżeniach albo symboliczne na symbolach matematycznych.

  Komputer kwantowy – układ fizyczny do opisu którego wymagana jest mechanika kwantowa, zaprojektowany tak, aby wynik ewolucji tego układu reprezentował rozwiązanie określonego problemu obliczeniowego.Obliczenia rozproszone (ang. distributed computing) – obliczenia, umożliwiające współdzielenie zasobów obliczeniowych, często rozproszonych geograficznie.

  Zobacz też[]

 • obliczenia ewolucyjne
 • obliczenia inteligentne
 • obliczenia kwantowe
 • obliczenia rozproszone
 • obliczenia równoległe
 • W informatyce obliczenia ewolucyjne są częścią sztucznej inteligencji (a w szczególności obliczeń inteligentnych).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama